Bolu’da bulunan Yeniçağa Gölü, her sene 200’den fazla kuş türünü ağırlıyor. Göç döneminde bu sayıya ulaşan gölün çevresinde yapılan çalışmalar ile doğa tutkunları için bir merkez haline getirilmesi hedefleniyor.

Bolu’nun Yeniçağa ilçesinde bulunan Yeniçağa Gölü’nün turizmden hak ettiği payı alması ve uğrak bir adres olması için planlamalar yapıldı. İçinde birçok farklı kuş türünü barındıran ve 2 bin 780 dekarlık bir alanı kapsayan çanak gölün hem korunması hem de tanınırlığının arttırılması için Yeniçağa Belediyesi önderliğinde birtakım çalışmalar gerçekleştirildi.

Balık kartalı ve arı şahini gibi önemli kuş türlerini barındıran, konum anlamında da kritik bir yerde bulunan gölün hem korunması, hem de çevre düzenlemelerinin yapılması için 2016 yılında Sulak Alan Yönetim Planı ile Yeniçağa Gölü Yönetim Planı oluşturuldu.

Yapılan plan ile gölün hangi bölümünde hangi çalışmaların yapılacağı, gölün turizme kazandırılması ve uğrak bir adresi olması amacıyla yapılacak çalışmaların belirlendiği açıklandı.

Yeniçağa Belediye Başkanı Recai Çağlar, AA’ya yaptığı açıklamada Yeniçağa Gölü’nün önemli özellikler taşıdığını ve eşsiz bir nokta olduğunu belirtti.

Çağlar, 2014 yılında belediye başkanı olarak seçildiğini ve o zamanlarda gölün hayal ettiği gibi olmadığını vurgularken, bu bölgeye yatırımlar yapılması için bir çalışma başlattıklarını dile getirdi. 5 yıl içinde göle yapılacak yatırımların tarihlerinin tamamının belirlendiğini söyleyen Çağlar, göç yolu üzerinde bulunan gölün her sene yüzlerce farklı kuş türüne ev sahipliği yaptığının altını çizdi.

“200’ü aşkın kuş türünün Yeniçağa Gölü’nde bulunduğu bilimsel veriler ile kanıtlandı. Göl çevresinde kuşların yanı sıra korunan alanlar ve endemik bitkiler de yer alıyor. Kuşlar, bu bölgeleri bir üreme alanı olarak kullanıyor. Göldeki çalışmalarımız devam edecek. Gölü hem bir kuş  cenneti olarak kullanmak hem de turizme bir artı değer olarak kazandırmak en büyük hedefimiz” diyen Çağlar, doğa tutkunlarının ilgisini çekecek çalışmalar yapacaklarını söyledi ve sözlerini noktaladı.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

Harika Harika
0
Harika
Hahaha Hahaha
0
Hahaha
Şok Oldum Şok Oldum
0
Şok Oldum
Beğenmedim Beğenmedim
0
Beğenmedim
Beğendim Beğendim
1
Beğendim
Üzdü Üzdü
0
Üzdü
BuTatilde
Yazımızı beğendiyseniz paylaşarak ve sosyal medya hesaplarımızı takip ederek bize destek olabilirsiniz. En sıcak turizm haberlerini ve en güzel seyahat yazılarını sizler için paylaşmaya her zaman devam edeceğiz.

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yeniçağa Gölü Turizme Kazandırılacak

Yazı Formatı Seçiniz
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları