Yabancı turistler, döviz kurunun yükselmesiyle Türk lirasının değer kaybetmesini fırsat bildi, Türk ürünlere büyük ilgi gösterdi. Son zamanlarda Türk lirasının değer kaybetmesini fırsat bilen yabancı turistler, Türkiye’de yer alan yerli mağazalara akın etti, onlarca ürün satın aldı.

Türk mallarını diğer üretim markalarına göre daha ucuz bulan yabancı turistler, Türk lirasının son 1 yılda kaybettiği büyük değerden en karlı çıkan isimler oldular. Mastercard, ortaya çıkan sonucu verilerle destekledi.

Mastercard Türkiye ve Azerbaycan Genel Müdürü Yiğit Çağlayan, döviz kurunun yükselmesi ve yerli ürünlerin satışı hakkında yaptığı değerlendirmelerde yılın ilk çeyreğini örnek olarak gösterdi. Çağlayan, yabancı ülkelere ait kredi kartları ile Türkiye’de yerli ürün satın alım oranının yüzde 71’lere yükseldiğini belirtti.

İngilizler Zirvede

Türk lirasının dışında dolar bazında da harcamalar yapan turistlerin uyruk sıralamasında ilk sırayı İngiliz vatandaşları aldı. Harcamaları yüzde 40 artan İngilizleri, yüzde 34 ile Ruslar, yüzde 26 ile Hollandalılar ve yüzde 24 ile Alman vatandaşları takip etti.

Toplam harcamalar konusunda ise Almanya’dan gelen turistler zirve yapmış durumda. Almanya’da yaşayan Türklerin ülkemize sık sık ziyarete gelmesinden dolayı ilk sırayı aldığı listede Almanya’yı Hollanda ve İngiltere takip ediyor.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

Harika Harika
0
Harika
Hahaha Hahaha
1
Hahaha
Şok Oldum Şok Oldum
0
Şok Oldum
Beğenmedim Beğenmedim
0
Beğenmedim
Beğendim Beğendim
1
Beğendim
Üzdü Üzdü
0
Üzdü
BuTatilde
Yazımızı beğendiyseniz paylaşarak ve sosyal medya hesaplarımızı takip ederek bize destek olabilirsiniz. En sıcak turizm haberlerini ve en güzel seyahat yazılarını sizler için paylaşmaya her zaman devam edeceğiz.

Yabancı Turist "Kur Fırsatını" Kaçırmadı

Yazı Formatı Seçiniz
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları