Her Türk vatandaşının İngiltere’ye seyahat edebilmesi için , pasaport tipi fark etmeksizin , vize alması gereklidir. Ülkeye gidiş amaçları doğrultusunda alınan vize tipi değişiklik göstermektedir. Bunlardan bazıları ; standart kısa süreli Ziyaretçi Vizesi (Standard Visitor Visa), Kısa Dönem Eğitim Vizesi (Short-Term Study Visa), General Student Visa (Genel Öğrenci Vizesi), ve ticari vize olarak sıralanabilir. Tüm vize türleri için İngiltere Vize randevu işlemleri bilinenin aksine İngiltere Konsolosluğu yerine TLS aracı kurumdan alınmaktadır.

İngiltere Vize Randevu Nasıl Oluşturulur?

İngiltere vize randevu aşağıdaki süreç takip edilerek oluşturulabilmektedir.

 1. İngiltere vize başvuru merkezleri TLS contact resmi web sitesi üzerinden hesap oluşturulur
 2. Başvurularcak vize türü seçildikten sonra gerekli evrak e maili gönderilir.
 3. Gerekli evrakların beyanı ve parmak izi işlemleri için uygun randevu tarihi verilir

Bu aşamada evraklar taranarak online olarak yüklenmelidir. Aksi halde randevu tarihinde bu işlem için ek hizmetler kapsamında ekstra 225 TL ücret talep edilmektedir.

 1. Randevu işlemi tamamlandıktan sonra randevu gününüzü belirten mail giriş yapılan mail adresine gönderilir.

İngiltere Vize Başvurusu Evrak Listesi

İngilte vize başvurususu evrak listesi oluştururken dikkat edilmesi gereken en önemli nokta evrakların eksiksiz temim edilmesidir. Vize türünüze göre dosyanızı oluşturmalısınız.İngiltere’ye seyahat amacınız doğrultusunda evrak listeniz daha kapsamlı bir hal alabilir. Tüm evrakların fotokopilerini ve İngilizce’ye tercüme edilmiş ve noter tasdikli nüshaları dosyanıza eklemeniz gerekmektedir.

Tercüme edilmiş her evrakta tercüman kaşe ve imzası bulunmalıdır. Dosya oluştururken dikkat edilmesi gereken diğer bir önemli husus , evrakların diziliş sırasıdır. Konsolosluk resmi web sitesinden temin edebileceğiniz evrak listesi ile aynı sırada ilerlemelidir. Psaport resminiz net olamalı ve en az iki sayfası boş durumda olmalıdır.

Fotoğraf  kriterleri arka fon beyaz , yüz hatları belirgin ve 35*45 boyutunda olmalıdır.Başvuru esnasında konsolosluğa sunacağınız hiçbir evrak deforme edilmiş olmamalıdır. Eğer ülkeye giriş maksadını eğitim almaksa okul ücretinizin tamamını ödemiş ve faturalarını dosyanıza eklemiş olmanız gerekmektedir. Aynı zamanda okuldan alacağınız bir davet mektubunu da dosyanızda bulunmalıdır.

İngiltere Vize Basvurusu Evrak Listesi
İngiltere Vize Basvurusu Evrak Listesi

İş ya da seyahat maksadı ile İngiltere’yi ziyaret etmek istiyorsanız konaklama rezervasyonlarınızın ve gidiş dönüş uçak biletinizin bir örneğini dosyanıza eklemeniz gerekir. Aşağıda yer alan İngiltere vize başvurusu evrak listedi  tüm vize türleri için gerekli olan belgeleri içerir .Gidiş amacınıza göre evrak listenizde çeşitli ek evrakların bulunması gerekmekedir.  Bu aşamada alacağınız bir danışmanlık hizmeti sürecinizin daha profesyonel ve detaylı olarak ele alınmasına neden olacaktır.

Başvuru için gerekli evrak listesi;

 1. En az 6 ay geçerliliği ve en az kullanılabilir 2 vize sayfaları olan pasaport.
 2. Varsa eski pasaportunuz.
 3. İngiltere vize başvuru formu
 4. Geçerli pasaportunuzun işlenmiş olan tüm sayfalarının fotokopisi.
 5. Vize ücreti (online olarak kredi kartından ödenir).
 6. 6. Maddi durumu gösterir belgeler ( Ebeveynin/Yasal Velinin )
  a) Maaş bordroları veya gelirinizi gösterir belgeler ( aslı+fotokopileri )
  b) Başvuru sahibi işletme sahibi ise, firmanın belgeleri : Ticaret Odası kaydı, en son vergi levhası,
  şirket imza sirküleri, ticaret sicil gazetesi ( fotokopileri ). (İlgili pragrafın İngilizce’ye tercüme edilmesi zorunludur)

c) Banka cüzdanları veya bakiye gösteren banka mektupları ( asılları+fotokopileri ).
Minimum son 3 aya ait hesap hareketleri. Özellikle bu amaç için bankanızdan
antetli kağıda hesap dökümü istenebilir. Banka mektubunun İngilizce olması

d)Ailenizin maddi durumunu gösterir belgeler (Banka hesap dökümü , maaş bordroları , banka cüzdanları gibi evrakların asıllarının ve fotokopilerinin beyan edilmesi gerekir.)

18 yaşının altında ebeveyn ile seyahat etmeyen tüm çocuklar yanlarında
ebeveynleri/yasal velileri tarafından çocuklarının seyahat etmelerine izin verdiklerini
teyit eden noter tasdikli belge  ( aslı+fotokopisi ) İngilizce olması zorunludur.

İngiltere Vize Başvuru Süreci

İngiltere vizesine başvuruda bulunmak için konsolosluğun resmi web sayfası üzerinden online başvuru formunu doldurmanız ve vize başvurunuzu yapabilmeniz için randevu almanız gerekmektedir. Gerekli evrakları tamamladıktan sonra İngiltere vize başvurunuzu Ankara’da bulunan İngiltere Büyükelçiliğinden ya da İstanbul’da bulunan İngiltere başkonsolosluğundan vize başvurunuzu yapabilirsiniz.

2021 Yılı İngiltere Vize ücreti
2021 Yılı İngiltere Vize ücreti

Bunun yanı sıra TLS adlı aracı kuruluşa başvurunuzu  yapmanız gerekmektedir. İngiltere Büyükelçiliği tarafından akreditasyonu sağlanmış sistem sizi İngiltere vizesi TLS başvuru merkezi sayfasına yönlendirir. Yoğun olmayan dönemlerde İstanbul merkezinden 1 gün sonrasına randevu alınabilmektedir.  Randevu alım tarihi bayram ve yeni yıl dışında genel olarak 3-4 gün sonrasına alınabilmektedir.

TLS başvuru merkezinin evraklarınızı toplayarak biyometrik işlemlerin yapıldığı adretir. Vize başvurunuzu yaptıktan sonra size verilen takip kodu ile sistem üzerinden vizenizin durumunu öğrenebilirsiniz. Resmi sayfada yazıldığı üzere  15 iş günü içerisinde vize sonucunuz belli olmaktadır.

2021 Yılı İngiltere Vize Ücretleri

2021 yılına ait İngilter vize ücretleri aşağıda verilmiştir.

İNGİLTERE KONSOLOSLUK ÜCRETİ İNGİLTERE BAŞVURU MERKEZİ ÜCRETİ İNGİLTERE VIP HİZMET BEDELİ
Konsolosluk Ücreti    
6 Ayılık Vize Ücreti 132 $ £28,32 £252
2 Yıllık Vize Ücreti 502 $ £28,32 £252
5 Yıllık Vize Ücreti 910 $ £28,32 £252
10 Yıllık Vize Ücreti 1143 $ £28,32 £252

İngiltere vize ücretleri İngiltere vize türlerine göre değişiklik göstermektedir.  TLS contact Sterlin ya da USD para birimi kabul etmektedir.

İngiltere Vizesi İçin Hesapta Ne Kadar Para Olmalıdır?

Her vize türünde olduğu gibi  İngiltere vizesi için de  konsolosluğun talep ettiği ücreti banka hesabınızda göstermeniz gerekmektedir.Her ülke vize başvurularında kişinin mal varlığını yakından incelemektedir. Fakat İngiltere kadar bu konuyu irdeleyen çok az sayıda ülke mevcuttur. Finansal yetersizlik İngiltere vize reddince en çok karşımıza çıkan hususlardan biridir. Seyahat şeklinize , başvuracağınız vize türüne ve ülkede ne kadar kalacağınıza bağlı olarak bu tutar değişmektedir.

Turistik seyahatler için ; İngiltere Konsolosluğuna 3-5 günlük turistik vize başvurusunda bulunuyorsanız eğer bankada en az 5-6 bin TL para bulundurulması yeterli olacaktır.
Otel ve uçak bileti satın almadan vize başvurusu yapılacaksa vize başvurusu için 2021 yılı itibariyle bankada  10-12 bin TL para bulundurmanız genel anlamda yeterli olabilmektedir. İngiltere’de 7-10 gün konaklama yapacak ve Konsolosluğa satın alınmış otel ve uçak bileti sunacaksanız banka hesabınızda en az 12-15 bin TL civarında bakiye bulundurmanızı tavsiye ederiz. Otel ve uçak bileti satın almadan sadece vize başvurusu yapacaksanız banka hesabınızda en az 15-17 bin TL civarında bakiye bulundurmanızı tavsiye edilmektedir.

Banka hesabınızda paranın belirli bir müddet bulunması (3 ay ) önemli.Para eğer birikim sonucu elde edilmemiş ; ev , araba , arsa vb taşınmazlarınızı satmanız sonucunda elde etmişseniz satış sözleşmenizi dosyanıza eklemeniz önerilmektedir.Tüm bunların başvuru sahibinden istenmesinin asıl amacı kişinin İngiltere’de ihtiyaçlarını karşılayabilecek durumda olduğunu göstermesi içindir.  Türkiye’de kurulu bir düzeni olan ve vize süresinin bitiminde ülkesine geri dönecek bir profil çizmesi için önemli hususlardır.Kalıcı bir iş , bakmakla yükümlü olduğu aile fertleri , daha önce alınmış vizelerin belgelenmesi kişinin İngiltere seyahatini tamamladıktan sonra ülkesine döneceği hususunda ip uçları vermektedir.

İngiltere Vizesi İçin Mülakat Bulunuyor Mu?

Genel olarak İngiltere vizeleri mülakat gerektirmez.Başvuru sahibi  evrak teslimi ve biometrik veri beyanında bulunur.Bazı özel durumlarda ya da eksik belge temin edildiğinde konsolosluk çalışanları tarafından  telefon ile görüşme gerçekleştirilebilir.Eğer eksik belge veya ek belge talebinde bulunulur ise size verilen süre zarfında belgeyi aracı kuruma yada konsolosluğa temin etmeniz gerekmektedir.

Ortalama 15 iş günü içerisinde vizeniz sonuçlanmaktadır.Daha hızlı hizmet almak için ek bedel karşılığında VIP hizmetlerden faydalanmanız mümkündür.VIP işlem sonucunuz 5 iş günü içerisinde tarafınıza bildirilmektedir.

Vize başvuru formu , evrak listesi , resmi sonuçlanma süresi gibi vizenize ait tüm detayları ;gov.uk adresinden öğrenebilmeniz mümkün

Schengen Vizesi İle İngiltere’ye Girilebilir Mi?

Birleşik Krallık, Schengen Bölgesi dahilinde değildir. Bu nedenle Schengen vizesiyle İngiltere’ye giriş yapılamadığı gibi İngiltere vizesiyle Schengen ülkelerine gidilemez. Bunun dışında İngiltere vizesi ile İrlanda Cumhuriyeti’ni ziyaret etmek mümkündür. Bunu yapmanın şartı ise İngiltere’den İrlanda’ya gitmektir. İngiltere vizesiyle direkt olarak İrlanda’ya gidilemez.

İngiltere Transit Vize Gerekiyor Mu?

T.C vatandaşları İngiltere transit vize muafiyeti bulunmamatadır. Birleşik krallık üzerinden 3. bir ülkeye yapılacak seyahatler için İngiltere transit vize buundurulmalıdır.

TLSContact İngiltere Vİze Takip İşlemleri Nasıl Yapılır?

ingiltere vize takip

Başvuru yapıldıktan sonra mail adresi ile oluşturulan hesap üzerinden site üzerinden İngiltire vize başvurularını online olarak takip etmek mümkündür. Ancak vize sonucunun olumlu ya da reddedildiği ile ilgili bir bilgi burada yer almamaktadır. Vize sonucu ancak başvuru sahibinin aracı kurumdan tekrar pasaportunu aldığı zaman belli olur.

İngiltere Resmi Vize Başvuru Merkezi Hangi Kurumdur Hangi İllerde Bulunur?

İngiltere resmi vize başvuru merkezi TLS contact adlı başvuru merkezidir. Ankara, İstanbul, İzmir, Bursa, Antalya, Adana ve Gaziantep olmak üzere 7 ilde bulunmaktadır. İngiltere vize başvurularını bu şubeler üzerinden şahsen gerçekleştirebilirsiniz.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Onur Güler

Gezmek, yeni yerler görmek, tecrübelerini ve bildiklerimi paylaşmak en sevdiklerim.

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İngiltere Vize Randevu ve Takip İşlemleri Nasıl Yapılır?

Yazı Formatı Seçiniz
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Video
Youtube and Vimeo Embeds