Ekonomik ve sosyal imkânlar göz önünde bulundurularak her yıl binlerce insan Birleşik Krallık göçmenlik başvurusu yapmaktadır. Belli bir kontenjan sınırında yapılan başvurular Krallık tarafından kabul edilir. Türk vatandaşlarının Birleşik Krallık ülkelerinden özellikle İngiltere’ye yoğun şekilde göçmenlik başvurusu yaptığı gözlemlenmektedir. Ülkemiz vatandaşlarının söz konusu ülkeye rağbet etmesinin en büyük nedeni ise eğitim sisteminin çok gelişmiş olmasıdır. Bunun yanında çalışmak ya da iş kurmak için İngiltere’ye gitmek isteyen kişilerin sayısı da azımsanmayacak seviyededir. Bu kapsamda insanlar Birleşik Krallık’a göçmen olarak kabul edilmenin en kolay yollarını araştırıyor.

Birleşik Krallık’a Bağlı Ülkeler

Birleşik Krallık’a bağlı 4 farklı ülke bulunmaktadır. Söz konusu ülkeler İngiltere, Galler, Kuzey İrlanda ve İskoçya’dır. Krallığın merkez ülkesi İngiltere olmakla birlikte diğer ülkeleri krallığa bağlı özerk ülkeler olarak kabul edebiliriz.

Birleşik Krallık Vize ve Göçmenlik İşlemleri

Birleşik Krallığa göçmen olarak kabul edilmenin en kolay yolu Ankara Antlaşması kapsamında hazırlanan protokol esaslarına göre hareket etmektir. Ankara Antlaşması kapsamında yaptığınız vize başvurusunun olumlu sonuçlanmasını müteakip İngiltere’ye ya da diğer Birleşik Krallık ülkelerine giderek kendi işinizi kurabilirsiniz. Bu ülkede kaldığınız süre boyunca işleriniz yolunda giderse süresiz oturma izni talebiniz de olumlu karşılanacaktır.

Birleşik Krallık göçmenlik başvurusu yapabilmek için her şeyden önce 18 yaşını doldurmuş olmak gerekir. Bunun yanında istenecek yeterliliklerden biri de bu ülkede kalabilmek için yeterli sermayeye sahip olmaktır.  Bu başvuruyu yapabilmeniz için dil bilme zorunluluğunuzun olmadığını da belirtmekte fayda vardır.

Ankara Antlaşması kapsamında Birleşik Krallık’ta istediğiniz sektör alanında iş kurabilirsiniz. Restoran işletmeciliğinden fotoğrafçılığa, berberlikten eğitim danışmanlığına kadar birçok sektörde iş imkânı vardır. Kuracağınız sektör alanında ofis kiralama ihtiyacınız yoksa Home Office de çalışmanız mümkündür

Birleşik Krallık Vize ve Göçmenlik Bürosu İstanbul Ofisi

İstanbul’da Birleşik Krallık’a ait 3 adet vize ve göçmenlik bürosu bulunmaktadır. vizem.net bu alanda hizmet veren 2017-2020 yıllarında en fazla başvuruyu gerçekleştirmiş akredite acentedir.

İngiltere Göçmenlik Başvurusu Ne Kadar Sürede Sonuçlanır?

İngiltere göçmenlik başvurusunun sonuçlanması 3 ayı bulabilir. Başvuru yapabilmek için öncelikle Büyükelçilik ya da Konsolosluğa müracaat edilerek verilen formun doldurulması talep edilir. Doldurulan formda İngiltere’ye ne sebeple göçmenlik başvurusu yapıldığı ve iş planı ile ilgili ayrıntılar talep edilir. İşin detayları, sermaye ve amaçlar bu kapsamda talep edilen bilgiler arasındadır. Bu ülkede yapacağınız işle ilgili Pazar araştırmaları yapılmalı ve iş planında bu araştırmalara ayrıntısı ile yer verilmelidir. Başvuruda Türkiye ya da İngiltere’den referansların olması önemli bir avantaj sağlayacaktır.

İngiltere’ye Göçmen Olarak Nasıl Gidilir?

İngiltere göçmenlik başvurusu için belirli evraklara ihtiyaç duyulduğunu ifade etmiştik. Bu kapsamda hazırlanması gereken evrakları şu şekilde sıralayabiliriz.

 • Güncelliğini yitirmemiş pasaport
 • Konsolosluk tarafından verilecek Ankara Antlaşması başvuru formu
 • İş planı
 • Banka hesabınız ve sponsora ait mal varlıkları (tapu ya da araç ruhsatları)
 • Kişisel özgeçmişiniz (CV)
 • Kurulacak işle ilgili sertifika ve eğitim yeterlilik belgeleri
 • Referans yazıları
 • Çalışan ya da işveren olarak faaliyet gösteriyorsanız şirket evrakları

Göçmenlik vize başvurunuzun olumlu değerlendirilmesi sonucunda pasaportunuza 1 yıllık İngiltere vizesi verilir. Vize bitiminde söz konusu ülkelerde gerekli yeterliliğe ulaşmanız durumunda 3 yıl daha vize uzatma talebinde bulunabilirsiniz. 4 yılın sonunda tekrardan 1 ya da 3 yıl vize uzatma hakkı alabilirsiniz.

Mart 2018 tarihinden önce İngiltere’de 4 yılını tamamlayan göçmenlere süresiz oturma izni veriliyordu. Fakat bu tarihten sonra bahse konu süre 5 yıla uzatılmıştır. Türk vatandaşlarının süresiz oturma izni alabilmeleri için ise aşağıdaki şartları sağlamaları gerekir.

 • İngilizce yeterlilik belgesi
 • Süresiz oturma izni için kişi başı 2,389 £ harç ücreti
 • Life in the UK testi yeterliliği

İngiltere Puan Tabanlı Göç Sistemi Nedir?

Avrupa Birliği ülkelerinin temel esaslarından biri de kişilerin hareket özgürlüğüdür. Fakat İngiltere hepimizin malumu olduğu üzere 31 Ocak 2020 tarihinden itibaren Avrupa Birliği’nden ayrılmıştır. Bu tarihten itibaren İngiltere Hükümeti yeni bir göçmen politikası uygulamaya başladı.

birleşik krallık vize ve göçmenlik bürosu istanbul ofisi

İngiltere, yeni göçmenlik politikasında Kanada ve Avustralya benzeri bir göçmen politikası hazırlamayı amaçlamıştır. Bu da puana dayalı bir göç sistemidir. Söz konusu sistem de 1 Ocak 2021 tarihinden yürürlüğe girmiştir. Söz konusu sistem ile Avrupa Birliği ve Avrupa dışı ülke vatandaşları aynı puanlama sistemine tabi tutulmaktadır. İngiliz Hükümeti, öncelikle yüksek vasıflı ve yetenekli adaylara öncelik vermektedir.

İngiltere göçmenlik başvuru süreci kişinin gelir ve eğitim durumu, statüsüne göre işlemektedir. Genel anlamda şu başlıklarda puan hesabının yapıldığını söyleyebiliriz.

 • Maaş ve Yetenek Alt Sınırı
 • Öğrenciler ve Uzmanlık Gerektiren İş Alanları
 • Diğer Göçmenlik Başvuru Yolları

İngiltere Göçmenlik Puan Hesaplaması Nasıl Yapılır?

İngiltere göçmenlik puan hesaplama sistemi, nitelikli kişilere göçmenlik sıfatının verilmesi maksadıyla geliştirilmiş bir mekanizmadır. Sistemin ne denli başarılı olduğu ile ilgili İngiltere İç İşleri Bakanlığı tarafından sürekli bir geri besleme mekanizması işletilmektedir. Puan hesaplama yönteminde başvuru sahibinin 100 üzerinden 70 puanı tamamlayamaması durumunda göçmenlik başvurusunun olumlu karşılanması mümkün değildir.

HSMP Puan Hesaplama

Birçok değişken parametreye göre hazırlanan HSMP puan hesaplama sisteminde İngilizce bilmeyen kişilerin vize alması zorlaştırılmıştır. Dil puanının puanlamaya 10 puan etkisi vardır. Çalışma vizesi almak isteyen kişinin İngiltere’de önceden işini ayarlamış olması önemli bir kriterdir. Başvuru belgelerine davet mektubu eklenmesi durumunda başvuru sahibinin hanesine 20 puan daha eklenmektedir.

hsmp puan hesaplama

Kişi teklif aldığı iş ile ilgili bir meslek sahibi ise (bu kapsamda sahip olunan diploma, mesleki referans vb) başvuru sahibi 20 puan daha kazanır.  Buraya kadar sayılan hususlar toplam 50 puana denk gelmektedir. Başvuru sahibi işverenin teklif ettiği maaş teklifini de başvurusuna ekleyebilirse toplam 70 puana ulaşabilir. Tabi burada maaş teklifinin en az 25.600 Sterlin olması gerekir.

İngiltere Göçmen Nüfusu

Birleşik Krallık’ta göçmen nüfus sayısı yaklaşık 8 milyondur. Yüksek nitelikli göçmen puanlama sistemi ile her yıl kabul edilen göçmen sayısında azalmaya gidilse de nitelikli göçmen sayısı artırılmaya çalışılmaktadır. Aşağıdaki tablo incelendiğinde Kanada ve Avustralya’daki göçmen kabul politikası baz alınarak hazırlanan sistemde göçmen oranındaki düşüklük dikkat çekmektedir.

Ülke Göçmen Nüfus Göçmenlerin Toplam Nüfusa Oranı
Birleşik Krallık 7,824,131 12,4
Fransa 7,439,086 11,6
Kanada 7,284,069 20,7
Avustralya 6,468,640 27,7

 


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Onur Güler

Gezmek, yeni yerler görmek, tecrübelerini ve bildiklerimi paylaşmak en sevdiklerim.

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Birleşik Krallık Göçmenlik Başvurusu ve Şartları

 
Yazı Formatı Seçiniz
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Video
Youtube and Vimeo Embeds