Vitrin-Türkiye Güncel Müzik Buluşması, bu sene 3-6 Temmuz tarihleri arasında üçüncü defa gerçekleşecek.

SOCAR Türkiye sponsorluğunda İstambul Kültür Sanat Vakfı tarafından düzenlenecek olan  İstanbul Caz Festivali kapsamında gerçekleşecek Vitrin’e dahil edilen uluslararası müzik profesyonelleri, Türkiye’nin başarılı müzisyenlerini festival sahnesinde canlı olarak izleyecek. Vitrin’e katılım gösteren müzisyen ve topluluklardan ikisi, uluslararası delegelerin belirleyeceği “SOCAR Türkiye İpek Yolu Turne Destek Ödülü”ne layık görülecek.

Bu yıl üçüncü defa düzenlenecek olan Vitrin-Türkiye Güncel Müzik Buluşması, 3-6 Temmuz 2019 tarihleri arasında müzik tutkunları ile buluşacak. Artık bir gelenek haline gelen Vitrin, İstanbul Caz Festivali kapsamında çok sayıda canlı performansa yine ev sahipliği yapacak.

Müzik üretimi ve yeni projeler, Türkiye’de özellikle son yıllarda büyük bir gelişim içerisinde iken bu projeler uluslararası arenada da yoğun ilgi görmeyi başarıyor. Gösterilen talebin kurumsal anlamda etkin bir uluslararası temsile ihtiyaç duymasından yola çıkarak İstanbul Kültür Sanat Vakfı’nın SOCAR Türkiye sponsorluğu ile hayata geçirdiği “Vitrin-Türkiye Güncel Müzik Buluşması”, bu yıl da müziklerin kültür ve sanata dahil olmasına imkan tanıyacak.

Vitrin

Her sene 40’a yakın dünya çapındaki uluslararası delegenin katılım gösterdiği Vitrin, program dahilindeki konserler, paneller ve seminerler ile Türkiye’deki güncel müzik sahnesini deneyimleme olanağı buluyor. Müzik sektörüne dayalı toplantılarda yerli ve yabancı müzik profesyonelleri bir araya geliyor, sanatçıların uluslararası anlamda yurt dışına açılmalarını teşvik edecek ilişkiler kurmasına yardımcı oluyor.

“Önceliğimiz Kalıcı Değerler Üretmek”

SOCAR Türkiye Dış İlişkiler başkanı Murat LeCompte, Vitrin – Türkiye Güncel Müzik Buluşması ile ilgili düşüncelerini dile getirdi. LeCompte, üçüncü defa gerçekleşecek olan etkinliği hayata geçirmekten ve Türkiye’deki müziğin yurt dışına tanıtımını yapmaktan dolayı büyük bir mutluluk içerisinde olduğunu belirtti. “Türkiye’de kalıcı değerler üretmeyi amaçlıyoruz. Dış yatırımcılardan biri olarak attığımız her adımda “Bir millet, iki devlet” mottosuyla hareket ediyoruz. Azerbaycan ve Türkiye, asırlardır kardeşlik içerisinde ekonomik anlamın dışında sosyal ve kültüren alanlarda da beraber yürüyor. Müziğin yaratacağı ortak duygular ile bir araya gelmek, kültüre etkinliklere destek sağlamak aynı şekilde devam etmeyi amaçladığımız projeler arasında” diyen LeCompte, İstanbul Caz Festivali kapsamında her sene Azerbaycan’dan katılım gösteren bir müzisyenin konserine de destek sağladıklarını hatırlattı. İsfar Sarabski ve Shahin Novrasli’yi ağırladıklarını belirten LeCompte, bu sene de ünlü besteci Elchin Shirinov, basçı Panagiotis Andreou ve davulcu Engin Günaydın’ın akıllarda kalacak bir müzik ziyafeti sunacağının altını çizdi.

İstanbul Kültür Sanat Vakfı Genel Müdürü Görgün Taner ise, festival ve etkinlikle ilgili olarak Türkiye’nin uluslarası kültür ve sanat sahnesinde güçlü ve verimli etkileşimler içerisinde bulunmasının en önemli amaçlarından biri olduğunu belirtti. Üretilmekte olan müziğin dünya çapındaki profesyoneller ile buluştuğu Vitrin etkinliğinin yakaladığı ivmeden dolayı mutluluk içerisinde olduğunu söyleyen Taner, SOCAR Türkiye’ye de destek ve inançlarından dolayı teşekkür etti.

Vitrinİstanbul Caz Festivali Direktörü Harun İzer ise, 2017 yılında start verdikleri etkinliğin, Türkiye’nin köklü müzik birikimini dünya platformuna tanıtmak açısından büyük bir önem arz ettiğinin altını çizdi. 4 gün sürecek olan etkinlik boyunca dünya çapındaki müzik profesyonellerinin ve basın mensuplarının ülkedeki yenilikçi topluluklarını tanıma imkanı bulacağını belirten İzer, ilerleyen yıllarda da bu festivali genişleterek devam ettirmeyi amaçladıklarını söyledi.

SOCAR Türkiye’den Turnelere de Destek

Türkiye’den sanatçıların desteklenmesi adına bu yıl Vitrin kapsamında sahne alacak müzisyen ve topluluklar arasından seçilecek iki isme “SOCAR Türkiye İpek Yolu Turne Destek Ödülü” de verilecek. Seçilen sanatçı ya da topluluklar, kendilerine takdim edilecek 2 bin 500’er euro değerindeki bu ödülü önümüzdeki bir yıl içinde çıkacakları herhangi bir uluslararası turnedeki masraflarını karşılamak için kullanabilecek.

26. İstanbul Caz Festivali kapsamında 3 – 6 Temmuz tarihlerinde düzenlenecek olan “Vitrin – Türkiye Güncel Müzik Buluşması”nda program şu şekilde:
  • 3 Temmuz Çarşamba günü Salon İKSV’de Vitrin Turu (No Land, Efe Demiral “Uyku Pansiyon”, Duru And, Gülşah Erol Band, Can Tutuğ Trio)
  • 4 Temmuz Perşembe günü Kadıköy – Moda’da Gece Gezmesi (Gaye Su Akyol, Ah! Kosmos, ELZ AND THE CULT, Hedonutopia, The Kites, Cava Grande, Eda And Big Band, Ekin Fil, Flux Duo, Gülin, Lalalar, Melis Danişmend, Nusaibin, Suha Rami, Şallıel Bros, The Ringo Jets, TSU!, Volkan İncüvez “Kün”)
  • 5 Temmuz Cuma günü UNIQ Hall’de Aydın Esen Group
  • 6 Temmuz Cumartesi günü Salon İKSV’de Vitrin Matine Konserleri: Tolgahan Çoğulu & Sinan Ayyıldız / Töz
  • 6 Temmuz Cumartesi günü Beykoz Kundura’da Turgut Alp Bekoğlu Love Jazz Quartet / Barış Demirel – Barıştık mı?

Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

Harika Harika
0
Harika
Hahaha Hahaha
0
Hahaha
Şok Oldum Şok Oldum
0
Şok Oldum
Beğenmedim Beğenmedim
0
Beğenmedim
Beğendim Beğendim
0
Beğendim
Üzdü Üzdü
0
Üzdü
BuTatilde
Yazımızı beğendiyseniz paylaşarak ve sosyal medya hesaplarımızı takip ederek bize destek olabilirsiniz. En sıcak turizm haberlerini ve en güzel seyahat yazılarını sizler için paylaşmaya her zaman devam edeceğiz.

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Vitrin Türkiye'deki Müzisyenleri Dünyaya Duyuracak

Yazı Formatı Seçiniz
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları