Kadıköy Belediyesi tarafından bu sene ilk defa düzenlenmekte olan “KADFEST Uluslararası Kadıköy Festivali”, Kalamış Parkı’nda gerçekleşen “Yıldızlar Altında Sinema” etkinliği ile başladı. KADFEST’in ilk etkinliği, Charlie Chaplin’in ilk uzun metrajlı sessiz filmi olan Yumurcak oldu.

1921 yılında ilk uzun metraj sessiz film olarak Charlie Chaplin tarafından çekilen Yumurcak’a, Orçun Orçunsel şefliğindeki Avrasya Filarmoni Orkestrası eşlik etti. Açık havada, orkestra müziği eşliğinde ilk defa gösterilen film için Chaplin’in filme özel olan bestesi de icra edildi. Yaklaşık 2 bin 500 kişi, Uluslararası Kadıköy Festivali’nin ilk gününde yayınlanan filmi izledi.

Festivale Büyük İlgi

Büyük bir ilgi ile izlenen etkinliğe Şişli Belediye Başkanı Muammer Keskin, Beylikdüzü Belediye Başkanı Mehmet Murat Çalık, Kartal Belediye Başkanı Gökhan Yüksel’in yanı sıra sanatçılar, sinemacılar ve uluslararası sinema kurumlarının temsilcilerinin de aralarında bulunduğu yüzlerce yurttaş katıldı.

Kadıköy Belediye Başkanı Şerdil Dara Odabaşı, Kadıköy Belediyesi’nin düzenlediği uluslararası festivalin ilk yılı olduğunu hatırlattı. Açılışın çok özel bir filmle yapıldığını aktaran Odabaşı, “Bu festival film, çizgi, sahaf ve caz festivallerini de kapsıyor. Seneye, bu festivali daha da gelişmiş bir şekilde gerçekleştirmek istiyoruz. Kadıköy Belediyesi olarak, Yoğurtçu Parkı yakınlarındaki Sinematek’i hizmete sokacağız. Ekim ayı sonunda hizmete girecek olan bu yer, filmlerin belediye bünyesinde daha uygun fiyatlara izlenmesini sağlayacak. Kadıköy Belediyesi olarak, spor, kültür, sanat ve diğer tüm hizmetlerdeki farklılıkları yansıtmaya çalışacağız” dedi.

Tunuslu Selma Baccar Festivalin Onur Konuğu Oldu

22-28 Temmuz 2019 tarihleri arasında gerçekleştirilecek olan Yıldızlar Altında Sinema Haftası kapsamında toplam 7 ülkeden 7 film gösterime girecek. Bu önemli etkinliğin onur konuğu, Kadınlar Koğuşu filminin yönetmeni, Tunuslu Selma Baccar oldu.

KADFEST Çizgi, Sahaf ve Caz Festivalleri ile Devam Edecek

KADFEST Uluslararası Kadıköy Festivali, 22 Ağustos-27 Ağustos tarihleri arasında Moda’da düzenlenecek Çizgi ve Sahaf Günleriyle devam edecek. 25-28 Eylül tarihleri arasında ise Caz Festivali düzenlenecek.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

Harika Harika
1
Harika
Hahaha Hahaha
0
Hahaha
Şok Oldum Şok Oldum
0
Şok Oldum
Beğenmedim Beğenmedim
0
Beğenmedim
Beğendim Beğendim
0
Beğendim
Üzdü Üzdü
0
Üzdü
BuTatilde
Yazımızı beğendiyseniz paylaşarak ve sosyal medya hesaplarımızı takip ederek bize destek olabilirsiniz. En sıcak turizm haberlerini ve en güzel seyahat yazılarını sizler için paylaşmaya her zaman devam edeceğiz.

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

KADFEST Uluslararası Kadıköy Festivali'nin Açılışı Charlie Chaplin Filmi ile Yapıldı

Yazı Formatı Seçiniz
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları