Bu yıl hazırladığı muhteşem bir programla 10 yaşını kutlayacak olan Uluslararası İstanbul Opera Festivali 2-14 Temmuz 2019 tarihleri arasında sanatseverlere unutulmaz eserler sunacak

Dünyanın önemli sanat festivalleri arasında yerini alarak her geçen yıl tanınırlılığını arttırarak ilgiyle takip edilen Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürlüğü’nün, İstanbul’un 2010 Dünya Kültür Başkenti seçilmesi çerçevesinde projelendirdiği Uluslararası İstanbul Opera Festivali, kapılarını 2 Temmuz’da açıyor. 2010 yılından bu yana yerli ve yabancı sanatseverlerin beğenisine sunduğu programlarla adından söz ettiren Uluslararası İstanbul Opera Festivali bu yıl perdesini Ankara Devlet Opera ve Balesi tarafından sahnelenecek “TURANDOT” operası ile açacak.

Bu yıl sanatseverlere hafızalardan kolay silinmeyecek zengin ve ilklerle dolu bir 10. yılına özelbir program subacak olan Uluslararası İstanbul Opera Festivali İNGBank’ın ana sponsorluğunda gerçekleşecek.

Bu özel festival programında, döneminin önemli düşünürlerinden, tasavvuf ve halk ozanı Yunus Emre, adını verdiği ilk Türk Oratoryosu’ nun müzik ve dansla buluştuğu yorumuyla Doğumunun 779. Yılında anılacak.

Uluslararası İstanbul Opera Festivali, ilk kez bu yıl konuk olan Bolşoy Tiyatrosu Solistlerinin Seslendireceği Gala konser ile sona erecek

10. YIL KUTLAMASI

İSTANBUL OPERA FESTİVALİ

10 yıla özel hazırlanan festivalin açılışında uzun yıllar sonra tekrar prömiyeri yapılan Ankara Devlet Opera ve Balesi tarafından sahnelenecek “TURANDOT” sanatseverlerle buluşacak. Giacomo Puccini’nin vefat ederek son bölümünü tamamlayamadığı bu ölümsüz eserini festivalde sahneye koyacak isim ise  ünlü İtalyan Rejisör, Vincenzo Grisostomi Travaglini.

Puccini’nin en acımasız kadın karakteri, Pekin’de yaşayan Çin prensesi “Turandot” un Moğol Prensi “Calaf ile tanışması ve masalsı aşklarının anlatıldığı eserin konusu şöyle; Turandot, evlilik için gelen prens taliplerine, o ana dek bilenin hiç çıkmadığı üç soru sormakta, soruyu bilemeyen talipliler ise teker teker idam edilmektedir. Saray yetkilileri ile Turandot’un babası İmparator bu gidişe bir son vermek istemektedir. Ancak Calaf aşık olmuş ve aşkının peşinden ölümüne gitmeye karar vermiştir.

Eser, ünlü tenor aryası “Nessun Dorma”’nın da içinde olduğu sevilen birçok arya, hareketli müzikal yapı, muhteşem dekor ve kostümler eşliğinde Ankara Devlet Opera ve Balesi tarafından sahneye konuluyor.

İtalyan, Kazak ve Koreli sanatçılar bir eserde buluştu.

Ünlü İtalyan konuk rejisör Vincenzo Grisostomi Travaglini’nin sahneye koyduğu eserin iki temsilinde de Calaf rolünü seslendirecek Koreli solist sanatçı James Lee’nin yanı sıra eserin Turandot rolünü 2 Temmuz 2019’daki ilk temsilinde ünlü Koreli solist sanatçı Lilla Lee seslendirecek. 3. Temmuzdaki ikinci temsilde ise bu defa Turandot rolünü Kazak solist Zhupar Gabdullina seslendirecek.

Devlet Opera ve Balesi Genel Sanat Yönetmeni ve Genel Müdürü, ünlü tenor Murat Karahan’ın Sanat Yönetmenliği’nde oluşturulan Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürlüğü muhteşem projesi “TROYA” epik operası 6- 7 Temmuz’da İstanbul’da olacak.

İSTANBUL OPERA FESTİVALİ

Festival Programının devamında yine Ankara Devlet Opera ve Balesi , 6-7 Temmuz tarihinde “TROYA” epik operasını sahneleyecek.

Geçen yıl ülkemizde ilan edilen “2018 Troya Yılı” nedeniyle Kültür ve Turizm Bakanlığının etkinlikleri kapsamında hayata geçirilen Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürlüğü’nün en özel ve büyük prodüksiyonu olan eser,  ülkemizde büyük bir başarı elde ederek 20.000’den fazla izleyiciye ulaşmıştı. Dünyanın en önemli ve en prestijli operalarından bir tanesi olan Bolşoy Tiyatrosunda da sahnelenerek dakikalarca ayakta alkışlanan Troya operasının aynı ilgiyi festivalde de görmesi bekleniyor.

Bugüne dek ülkemizde yaptığı temsillerle Türk sanatseverlerin büyük beğenisini kazanmakla kalmayarak ülkemiz sınırlarını aşarak, 300’ü aşkın sanatçı ve teknik ekibiyleAnkara Devlet Opera ve Balesi tarafından sahnelenen eserin bestesi Bujor Hoinic’e, librettosu Artun Hoinic’e, rejisörlüğü Recep Ayyılmaz’a, koreografisi Volkan Ersoy’a ait.

Devlet Tiyatroları Genel Müdürü Mustafa Kurt’un Homeros’u canlandırdığı eserde, Tan Sağtürk ise Paris’in Kardeşi “Hektor”u canlandıracak.

Başrol kostümlerini ünlü modacı Atıl Kutoğlu’nun tasarladığı eserde Devlet Opera ve Balesi dansçılarından, 2015 yılında görevli olduğu turneden dönerken kaza geçiren Bora Acar Zöngür de özgün koreografisi ile sahnede yer alacak.Eserin dekor tasarımı Özgür Usta, kostümleri Aydan Çınar imzası taşıyor.

Uluslararası İstanbul Opera Festivali’nde bir ilk olarak, ilk yerli ve milli Türk oratoryosu “Yunus Emre”sahne alacak.

10 Temmuz 2019 tarihinde, Ahmet Adnan SAYGUN’un görkemli bestesi “YUNUS EMRE” oratoryosunu İstanbul Devlet Opera ve Balesi , Uğur SEYREK’ in koreografi ve rejisi ile müzik ve dansla buluşturarak seyircilerin beğenisine sunacak.Sanatseverler sahnede orkestra, koro ve dansçıları sahnede birlikte izleyebilecekler. Librettosu Uğur SEYREK ve Işık NOYAN’a ait eserin bu yorumuyla Dünya Prömiyeri 23 Şubat 2019’ da gerçekleştirildi. Eserde, soprano Özgecan GENÇER, mezzosoprano Deniz LİKOS, tenor Hüseyin LİKOS, bas Gökhan ÜRBEN, kadın İlke KODAL, erkek Deniz ÖZAYDIN, gözyaşı Melike KOPER, arayış Berfu ELMAS, İstanbul Devlet Opera ve Balesi Orkestra, Koro ve Dansçıları yer alacak.

Adnan SAYGUN’ un uzun yıllar sürdürdüğü araştırmalar sonrasında 13. yüzyılda yaşayan ünlü halk ozanımız ve düşünürümüz Yunus Emre’ nin dizelerinin üzerine bestelediği eser, Yunus Emre’ nin sevgi felsefesini izleyicilerle buluşturuyor.

İSTANBUL OPERA FESTİVALİ

Festival Programında İki Gece Rus Solistlerine Ayrıldı

Ünlü Bolşoy Tiyatrosu Orkestra Şefi Anton Grishanin yönetiminde İstanbul Devlet Opera ve Balesi Orkestrası, Dünya operaevlerinde defalarca sahne almış ünlü Bolşoy Tiyatrosu solistlerine eşlik edecek.

13-14 Temmuz 2019 tarihlerinde Rus Rüzgarı estirecek Bolşoy Tiyatrosu Solistlerinin seslendireceği “Bolşoy Solistleri Gala Konseri” festivalin son iki gününde zengin bir repertuvarla sanatseverlere muhteşem bir müzik ziyafeti sunacak.

En zor rolleri başarıyla seslendiren, alanlarında uluslararası birçok ödülün sahibi Bolşoy Tiyatrosu solistleri soprano Anna Nechaeva, Mezzo-soprano Yulia Mazurova, Tenor Fyodor Ataskevich ve Bariton Pavel Yankovsky; sevilen ve bilinen ünlü operalardanaryalar, düetler seslendirilecek.

“Sevil Berberi, “Il Trovatore”, “Carmen”,“Maskeli Balo”, “La Forza del Destino”, “Samson ve Dalila” , “Manon Lescaut”, “Don Carlo”, “Don Giovanni”, “Hoffman’ın Masalları”, “Turandot”, “La Traviata” gibi operalarından parçaların seslendirileceği konser 13-14 Temmuz 2019 tarihlerinde Zorlu PSM’de müzikseverleri bekliyor.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

Harika Harika
0
Harika
Hahaha Hahaha
0
Hahaha
Şok Oldum Şok Oldum
0
Şok Oldum
Beğenmedim Beğenmedim
0
Beğenmedim
Beğendim Beğendim
0
Beğendim
Üzdü Üzdü
0
Üzdü
BuTatilde
Yazımızı beğendiyseniz paylaşarak ve sosyal medya hesaplarımızı takip ederek bize destek olabilirsiniz. En sıcak turizm haberlerini ve en güzel seyahat yazılarını sizler için paylaşmaya her zaman devam edeceğiz.

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Uluslararası İstanbul Opera Festivali'nden 10.Yıla Özel Program

Yazı Formatı Seçiniz
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları