Türkiye dünyadaki diğer ülkelere göre mağara çeşitliliği anlamında fazlasıyla büyük bir hazineye sahip durumdadır. Ülke çapında yaklaşık 40 bin mağaranın bulunduğu bilinmektedir. Bu mağaralar Türkiye’nin her bölgesinde yer aldığı gibi bazıları fazlasıyla özel kılınacak özelliklere sahiptir. Turizme açık mağaralar düşünüldüğü zaman gezginlerin bu mağaraları tek tek ziyaret etmesi müthiş bir deneyim olabilir.

Bizler de yazımızda Türkiye’de mutlaka görülmesi gereken mağaraları sizler için derledik.

1- Dupnisa Mağarası, Kırklareli

Türkiye'de Mutlaka Görülmesi Gereken 7 Mağara 1

Trakya bölgesinin turizm amaçlı kullanılan ilk Mağarası olan Dupnisa Türkiye Bulgaristan sınırını oluşturan Revze Deresi’nin Istranca Dağları’nı yardığı bir bölgede yer almaktadır.

Türkiye'de Mutlaka Görülmesi Gereken 7 Mağara 2

Yaklaşık 3 kilometrelik bir uzunluğa sahip olan yerin üst katına Kuru ve Kız Mağaraları oluşturur. Alt kısımda ise Sulu adlı bir mağara daha yer almaktadır.

Türkiye'de Mutlaka Görülmesi Gereken 7 Mağara 3

Dupnisa, gelişimini tam 4 milyon yıldan bu yana gelişimini tamamlamış olan, son derece önemli bir yer altı sistemi olarak bilinmektedir. 2003 yılında turizme açılan Dupnisa her yıl belirli dönemlerde on binlerce kişi tarafından ziyaret edilmektedir.

2- Karaca, Gümüşhane

Türkiye'de Mutlaka Görülmesi Gereken 7 Mağara 4

Gümüşhane’nin tatlı cennetlerinden biri olan Karaca denizden bin 550 metre yükseklikteki konumu ile dikkat çekmeyi başarmıştır. Burası tam anlamıyla bir mağara değil aslında yeraltı Sarayı konumunda bulunan bir yapıdır. Yatay yönde gelişim göstererek toplam 4 ayrı salonun birbiri ile birleşmesi sonucunda bu yer ortaya çıkmıştır.

Türkiye'de Mutlaka Görülmesi Gereken 7 Mağara 5

Içeride doğal klima özelliği ziyaretçilerin rahat bir ortamda gezinti yapmasını sağlamaktadır. Başta Astım hastası olanlar olmak üzere birçok kişi sağlık turizmi anlamında da buradan fazlasıyla yararlanır.

3- Gilindire, Mersin

Türkiye'de Mutlaka Görülmesi Gereken 7 Mağara 6

Çobanlık yapan bir kişinin hasbelkader karşısına çıkan kirpiyi takip etmesi ve sonrasında keşfetmesi ile Türkiye turizmine kazandırılan Gilindire, Akdeniz’in yamacındaki konumu ile ziyaretçilerini bekliyor. 560 merdivenden inilmesi ile buzul dönemi keşfetme imkanı veren yer, Aydıncık ilçesi sınırlarında yer alıyor.

Türkiye'de Mutlaka Görülmesi Gereken 7 Mağara 7

1999 yılında bir çobanın keşfettiği ve günümüzde Aydıncık’ta en çok ziyaret edilen yer olan Gilindire, buzul sonrası döneme geçiş döneminden bu yana varlığını devam ettiriyor.

Türkiye'de Mutlaka Görülmesi Gereken 7 Mağara 8

555 metre uzunluğa sahip olan Gilindire, denizden 45 metre yükseklikte yer alıyor. Gilindire’nin 46 metre derinliğinde bulunan su nedeniyle, beldede “Aynalı Göl” olarak da anılıyor.

4- Karain, Antalya

Türkiye'de Mutlaka Görülmesi Gereken 7 Mağara 9

Denizden yaklaşık 450 metre yükseklikte olan Karain, Türkiye’nin en büyük doğal mağaraları arasında yer almaktadır.

Türkiye'de Mutlaka Görülmesi Gereken 7 Mağara 10

Antalya-Burdur karayoluna kısa bir mesafede bulunan Yağca köyü sınırlarında yer alan yapı, Antalya merkezine 27 km uzaktır.

Türkiye'de Mutlaka Görülmesi Gereken 7 Mağara 11

500 bin yıl öncesine kadar bir yerleşim merkezi olarak kullanılan Karain, Türkiye’nin içinde insan yaşamış olan en büyük yapısı olarak bilinir.

5- Damlataş, Antalya

Türkiye'de Mutlaka Görülmesi Gereken 7 Mağara 12

Keşif yılı 1948 olan Damlataş, inşaatta kullanılacak taşlar için açılan bir ocak sayesinde bulunmuştur. Alanya Kalesi’nin batı kıyısında konumlanan Damlataş’ın girişinde 50 metrelik bir geçit yer alır.

Türkiye'de Mutlaka Görülmesi Gereken 7 Mağara 13

Sarkıtlardan damlayan su damlaları nedeniyle, yapı Damlataş olarak adlandırılmıştır. Astım hastaları da burada kendilerine şifa bulmaktadır. Doktor gözetimi altında, yapının içinde belli bir süre oturarak 21 günlük tedavi kürü uygulayanlar her yıl görülebilir.

Türkiye'de Mutlaka Görülmesi Gereken 7 Mağara 14

Türkiye’nin turizme açılan ilk yapısı olarak da Damlataş büyük bir öneme sahiptir.

6- Kaklık, Denizli

Türkiye'de Mutlaka Görülmesi Gereken 7 Mağara 15

Kaklık, sarkık ve dikitleri kadar travertenler üzerinden oluşumu ile diğer mağaralara göre biraz daha ayrı özelliklere sahip durumdadır. Pamukkale travertenlerinin eski hallerini görebilme imkanı sağlayan Kaklık, Denizli’de ziyaret için talep alan yapılardan biri olarak bilinmektedir.

Türkiye'de Mutlaka Görülmesi Gereken 7 Mağara 16

Bol miktarda termal su barındırmasıyla da bilinen Kaklık’ta, su kükürt kokulu, renksiz ve berraktır. Bu bağlamda da cilt hastalıkları konusunda şikayetleri olan bireyler, Kaklık’ı ziyaret ederek şifa bulabileceklerine inanmaktadır.

Türkiye'de Mutlaka Görülmesi Gereken 7 Mağara 17

Kaklık yakınlarında yer alan yüzme havuzları, küçük amfi tiyatrolar ve seyir alanları da, gün içerisinde keyifli vakit geçirebilmek adına alternatifler olarak karşımıza çıkmaktadır.

7- Ballıca, Tokat

Türkiye'de Mutlaka Görülmesi Gereken 7 Mağara 18

UNESCO Dünya Miras Geçici Listesi’nde de yer alan Ballıca, doğa harikası manzarası ile unutulmaz bir deneyim sunmaktadır. Aynı zamanda şifa arayanlar da, Ballıca’yı ziyaret ederek çeşitli sorunlarına çözüm bulmayı da başarıyor.

Türkiye'de Mutlaka Görülmesi Gereken 7 Mağara 19

1995 yılında turizme açılan Ballıca, geçtiğimiz sene içerisinde UNESCO Dünya Miras Geçici Listesi’nde yer almasından dolayı Tokat’ın en önemli turizm alanlarından biri haline geldi. Ballıca, Tabiat Parkı ve Doğal Sit Alanı statüleri ile korunmaya devam etmektedir. Mağaraya gelen hastalar, belirli yerlerde konumlanan banklarda 3 4 saat oturarak bol miktarda oksijen depolamaktadır.

Tokat Otelleri

Kamp Yapmanın Sağladığı Faydalar Nelerdir?

Avanos Gezi Rehberi

Assos Gezi Rehberi

Cunda Gezi Rehberi


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

Harika Harika
1
Harika
Hahaha Hahaha
0
Hahaha
Şok Oldum Şok Oldum
0
Şok Oldum
Beğenmedim Beğenmedim
0
Beğenmedim
Beğendim Beğendim
0
Beğendim
Üzdü Üzdü
0
Üzdü
BuTatilde
Yazımızı beğendiyseniz paylaşarak ve sosyal medya hesaplarımızı takip ederek bize destek olabilirsiniz. En sıcak turizm haberlerini ve en güzel seyahat yazılarını sizler için paylaşmaya her zaman devam edeceğiz.

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiye'de Mutlaka Görülmesi Gereken 7 Mağara

Yazı Formatı Seçiniz
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları