TBMM Genel Kurulu’nda Türkiye Turizm Tanıtım ve Geliştirme Yasası konuşulurken, CHP Antalya Milletvekili Çetin Osman Budak turizmle ilgili önemli açıklamalar yaptı. Sallantılı ekonomide ayakta kalmayı başaran tek sektörün turizm olduğunu ileri süren Budak, turizmin pamuk ipliğine bağlı olduğunu, siyasi yanlışların bu ipliği çözme hızını arttıracağını vurguladı.

TBMM Genel Kurulu’2nda Tanıtım Ajansı yasa teklifi görüşülürken söz alan Çetin Osman Budak, Türkiye’de tarım ve sanayi gibi kolların bittiğini ve can çekiştiğini söylerken turizmin istihdam sağlamakta olan tek sektör olduğunu belirtti.

2015 yılında Rusya ile gerginliğin üst seviyeye çıktığı Rus savaş uçağıın düşürülmesi olayının turizme büyük darbe vurduğunu hatırlatan Budak, 2016 yılında Antalya’ya Rusya’dan sadece 48 bin kişinin geldiğini söyledi. Siyaset ile bu denli iç içe olmaya başlayan turizmin tanıtım kampanyaları ile kurtulma ihtimalinin çok zayıf olduğunu aktaran Budak, “2016’da sektör sıfırlandı, 2017 ve 2018’de kar elde edemedi. 2019’da kar etme şansları vardı. Fakat konaklama sektörü ve acentelerden gelecek kazançları ellerinden almaya çalışıyorsunuz. Tanıtım böyle yapılmaz, böyle yapılacağı iddia dahi edilemez” dedi.

“Ayakta Kalan Tek Sektör Yerle Bir Olsun”

Yapılan teklif ile ayakta duran tek sektörün de yerle bir edileceğini düşünen Budak, “1.347 otel satılık. Kar elde etseler işletmeler niye satılsın? Şimdi otellere yatırım yapılmıyor, çünkü para kazanmak çok zor” dedi.
11. Kalkınma Planı’nda Türkiye’de 300 bin otel yatağının daha yapılması kararı hakkında da görüşlerini dile getiren Budak, “300 bin yatak yapacaksınız. Şu anda mevcut durumda 1 milyon 182 bin yatak bulunuyor. Dörtte birine yakın ilave yatak fikri var. Bu bile, planlamanın ne denli plansız olduğunu kanıtlıyor” diyerek tepkisini aktardı.

360 milyon dolarlık bir paranın nereye ve nasıl harcanacağı hakkında da belirsizliğin devam ettiğini söyleyen Budak, “Tanıtma Genel Müdürlüğü” kurumuna da tepki gösterdi. “Tanıtamama Genel Müdürlüğü” olarak pasifliğini koruduğunu düşündüğü kurumun adaletli ve doğru davranmadığını aktaran Budak, sözlerini bu şekilde bitirdi.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

Harika Harika
0
Harika
Hahaha Hahaha
0
Hahaha
Şok Oldum Şok Oldum
0
Şok Oldum
Beğenmedim Beğenmedim
0
Beğenmedim
Beğendim Beğendim
0
Beğendim
Üzdü Üzdü
0
Üzdü
BuTatilde
Yazımızı beğendiyseniz paylaşarak ve sosyal medya hesaplarımızı takip ederek bize destek olabilirsiniz. En sıcak turizm haberlerini ve en güzel seyahat yazılarını sizler için paylaşmaya her zaman devam edeceğiz.

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

"Turizm Pamuk İpliğine Bağlı"

Yazı Formatı Seçiniz
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları