Artvin’de yapımı süren Yusufeli Barajı’nın suları altında kalacak Yusufeli ilçesi için dünyanın en büyük şehir maketi yapılacak.

Doğu Karadeniz Kalkınma Ajansı’nın finansal desteğiyle Yusufeli Belediyesi tarafından hayata geçirilecek “Minia Yusufeli” projesiyle geçmişin yaşatılması planlanıyor.

Konuyla ilgili açıklama yapan Yusufeli Belediye Başkanı Eyüp Aytekin, “Minia Yusufeli” projesiyle mevcut ilçe merkezinin maketinin yeni ilçe merkezinde yapılarak geçmişi yaşatmayı amaçladıklarını söyledi.

Aytekin, yeni kurulan Yusufeli ilçe merkezindeki birinci bölgede 100 dönümlük alanda yapılacak millet bahçesi ile bir yaşam alanı oluşturarak burada bu projeyi hayata geçireceklerini belirterek “Yapılacak millet bahçesi içerisinde yer alacak olan Minia Yusufeli ülkemizde bir ilk olma özelliği taşıyacağı gibi büyüklüğüyle de dünyanın en büyük şehir maketi olacak. Doğu Karadeniz Kalkınma Ajansıda fizibilite desteği programı kapsamında projemize yüzde 57 oranında ekonomik destek sağlayacak.” dedi.

Bu yıl içerisinde projelendirilmesi planlanan Minia Yusufeli’nin önümüzdeki yıllarda yeni yerleşim yerinde hayata geçirileceğini kaydeden Aytekin, “Vatandaşlarımıza seçimlerde vadettiğimiz yeni Yusufeli’ne en çok değer katacak ve turizm altyapısını güçlendirecek finansman açısından en önemli projemiz için ilk adımları atmış bulunuyoruz.” diye konuştu.

Kaynak: AA

ÖNERİ: Nizip’te Milli Kültür Sergisi Açıldı


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

BuTatilde
Yazımızı beğendiyseniz paylaşarak ve sosyal medya hesaplarımızı takip ederek bize destek olabilirsiniz. En sıcak turizm haberlerini ve en güzel seyahat yazılarını sizler için paylaşmaya her zaman devam edeceğiz.

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yusufeli İçin Turizm Altyapısı Güçlendirme Hareketi

Yazı Formatı Seçiniz
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Video
Youtube and Vimeo Embeds