Yaklaşık 4 aydır devam eden orman yangınları Avustralya’nın can çekişmesine neden oluyor. 25 insan ve tahminen 1,25 milyar hayvanın ölümüne yol açtığı belirtilen yangınların nedeni olarak iklim değişikliğine işaret ediliyor.

Avustralya’nın bilinen tarihinde karşılaştığı en ağır doğal felaket olarak adlandırılan orman yangınlarının sonucunda milyonlarca hektar alanın kül olduğu ve binlerce evin yanarak yok olduğu görülmektedir.

Elbette bu kadar ağır sonuçlara yol açan yangınların sadece günümüzde değil, gelecekte de ülkenin coğrafyasını ne kadar etkileyeceği bilim insanlarının yapacağı çalışmalarla tahmin edilmeye çalışılacaktır. Yanan doğal yapının tekrar yerine getirilmesi ne kadar sürer, ülke ne zaman rahat bir nefes alabilir bilmiyoruz. Bildiğimiz tek şey milyar üzerinde canlının yanarak yok olduğu ve ülkenin doğal yaşamının inanılmaz büyük bir darbe aldığıdır.

Ülkede bin civarında turistin Avustralya donanması tarafından kıyılardan tahliye edildiği, 67 bin kişinin ise yaşam alanlarından uzaklaşmak zorunda kaldığı belirtiliyor.

Ülkenin simgelerinden birisi olarak kabul edilen koala nüfusunun çok önemli bir bölümünün yangında yok olduğu ve yaklaşık 8 bin koalanın hayatını kaybettiği tahmin ediliyor.

avustralya yangın

Dünya Doğayı Koruma Vakfı (WWF) Avustralya, yaptığı en son açıklamada 1,25 milyar hayvanın direkt yangınlarda ya da yangınların yarattığı olumsuz koşullardan  ötürü hayatını kaybettiğini tahmin ettiklerini belirtti.

Avustralya’da yangınların en büyük nedeni aşırı sıcaklar gösteriliyor

Ülke, bilindiği üzere oldukça sıcak bir yer olsa da bu yıl ortalama sıcaklıkların üzerinde seyreden sıcaklıkların yangınları olumsuz yönde etkilediği ve ülkede yaşanan kuraklığın da yangınları tetiklediği tahmin ediliyor.

İnsan faktörünü göz ardı etmeyen ülke yetkililerinin şimdilik tüm enerjisini yangınları söndürmeye harcadığı, ancak yangınların kontrol altına alınmasından sonra ülke çapında büyük bir soruşturma başlatılarak hem yangınlara neden olan kişilerin varlığı, hem de söndürme çalışmalarında yaşanan aksaklıkların sorumlularının çok ağır cezalara çarptırılacağı öğrenildi.

Avustralya Otelleri

Turizm Haberleri


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

BuTatilde
Yazımızı beğendiyseniz paylaşarak ve sosyal medya hesaplarımızı takip ederek bize destek olabilirsiniz. En sıcak turizm haberlerini ve en güzel seyahat yazılarını sizler için paylaşmaya her zaman devam edeceğiz.

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yangınların Öldürdüğü Ülke: Avustralya

Yazı Formatı Seçiniz
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Video
Youtube and Vimeo Embeds