Türkiye’de yerli turistlerin yakınlarına ve akrabalarına yaptıkları ziyaretler, Temmuz-Eylül 2019 döneminde 19 bin 320 olarak kayıtlara geçti. Yapılan bu seyahatlerde toplam harcama tutarı ise 9 milyar 648 bin 840 lira oldu.

TÜİK verilerinden derlenen bilgiye göre, geçtiğimiz yılın üçüncü çeyreğinde yurt içinde 24 milyon 264 bin kişi seyahate çıktı. Yerli turistlerin bu seyahatlar sırasında yaptıkları harcama ise 23 milyar 344 milyon 390 bin lira oldu. Temmuz ile Eylül arası seyahate çıkan yerli turistler, ortalama olarak gittikleri yerde 9,7 gece konakladı.

Yakınları ziyaret amaçlı seyahatleri tatil ve eğlence sektörü takip etti

Yolculuğa çıkış amaçları kapsamında yapılan analizde, en çok yolculuğun yakınları ziyaret amacıyla yapıldığı belirtildi. 19 bin 320 ziyaret ile zirveyi alan yakın ziyareti için toplam 9 milyar 648 bin 840 lira harcama yapıldı. Yakınlarında ortalama olarak 10,8 gece kalan ziyaretçiler, toplamda 208 bin 278 gün geçirdi

Yakın ziyaretlerinin zirveyi çektiği listede ikinci sırayı 10 bin 805 yolculuk ile eğlence ve tatil amaçlı konaklamalar aldı. Toplamda 12 milyar 428 bin 866 lira harcama yapılan bu yolculuklarda, ortalama olarak 8,3 gece konaklandı.

Sağlık amacıyla yapılan yolculuklar arttı

sağlık turizmi

İlk ikinin ardından sağlık ihtiyaçları nedeniyle yapılan ziyaretler listede yer aldı. 949 ziyaret ile listede üçüncü sırada yer alan sağlık yolculuklarında toplam 704 bin 64 lira harcandı. Yerli turistler, sağlık gezilerinde ortalama olarak 5,7 gece konakladı, toplamda ise 5 bin 403 gün bu yolculuklarda geçti.

Fuarlar listeyi takip etti

EMITT Fuarı

Ticari ilişki ve fuarlar kapsamında yapılan seyahatler ise 119 olarak kayıtlara geçti. Toplam 48 bin 750 lira harcanan bu yolculuklarda ortalama 3,2 gece konaklandı.

Kurs, seminer, konferans ve toplantı amaçlı yapılan yolculuklarda harcanan miktar ise 75 bin 317 lira olarak belirtildi. Toplam seyahat sayısı 90 olurken, ortalama olarak 4,1 gece konaklandı ve totalde 366 gün geçirildi.

Kültür amaçlı yapılan yolculuk ve geziler sıralamasında da yılın üçüncü çeyreğinde toplam 67 yolculuk yapıldı. Harcama tutarının 67 bin 869 olarak bildirildiği yolculuklarda, ortalama olarak yer yerli turist 2,5 gece konakladı.

Kapadokya Otelleri

Turizm Haberleri


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

BuTatilde
Yazımızı beğendiyseniz paylaşarak ve sosyal medya hesaplarımızı takip ederek bize destek olabilirsiniz. En sıcak turizm haberlerini ve en güzel seyahat yazılarını sizler için paylaşmaya her zaman devam edeceğiz.

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yakın ziyaretlerine seyahat için 3 ayda 10 milyar lira harcandı

Yazı Formatı Seçiniz
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Video
Youtube and Vimeo Embeds