Türkiye’nin Pekin Büyükelçiliği, Çin’in Vuhan kentinde ortaya çıkan ve şu ana kadar 17 kişinin ölümüne yol açtığı söylenen şiddetli akut solunum yolu yetmezliği (SARS) ile benzerlikler gösteren yeni tip koronavirüs (2019-nCoV) hastalığı hakkında Türk vatandaşlarına uyarıda bulundu.

Büyükelçiliğimizin internet sitesinde yer alan açıklamaya göre, ölümcül etkileri bulunan virüsün Çin’in Vuhan şehrinde ortaya çıktığı ve Çin ve komşu ülkelerde vaka sayısının git gide artış gösterdiği bildiriliyor.

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) ve Çin resmi kaynaklarının çeşitli mecralardan paylaştığı bilgilere göre yeni ortaya çıkan virüsün zatürreye yol açtığı, ateş, öksürük ve nefes darlığı gibi belirtilerle kendini gösteren hastalığın, sağlık sorunu bulunan yaşlılara ve bağışıklık sistemi zayıf olan kişilere daha çok ve hızlı tesir ettiği belirtildi.

Vuhan’daki Türk vatandaşlarına uyarı

Açıklamada ayrıca “Yeni virüsün nezle gibi olağan solunum yolu hastalıkları ile şiddetli akut solunum yolu sendromu (SARS) gibi daha ciddi rahatsızlıklara yol açan koronavirüs ailesinden olduğu belirlenmiştir.” ifadeleri kullanıldı. Büyükelçiliğin internet sitesinden yapılan açıklamada ise Çin’de bulunan ve bu ülkeye seyahat edecek vatandaşlarımıza yönelik şu tavsiyelerde bulunuldu:

Vuhan Koronavirüs

“Kalabalık ortamlardan mümkün olduğunca uzak durmaları, açık havada koruyucu maske takmaları, ateş, öksürük ve nefes darlığı belirtiler gösteren hastalarla temastan kaçınmaları, öksürürken ve hapşırırken ağız ve burun kısımlarını kapatmaları ve kullandıkları mendilleri sık sık değiştirmeleri, canlı hayvanların bulunduğu çiftlik ve pazarlardan, kesimhanelerden uzak durmaları, canlı ya da ölü hayvanlarla temastan kaçınmaları, et, balık ve yumurta benzeri hayvansal ve su ürünlerini iyi pişmiş şekilde tüketmeleri, ellerini su ve sabunla sık sık ve özenle yıkamaları, seyahat sırasında yanlarında el temizleme jeli benzeri dezenfektan bulundurmaları, yüksek ateş, öksürük ve nefes darlığı gibi belirtilerin görülmesi halinde acilen bir doktora başvurulması tavsiye edilmektedir.”

“Uyarıları takip edin”

Yapılan açıklamada, Çin’de ikamet eden Türk vatandaşlarının, Çin ve DSÖ’nün resmi açıklama ve uyarılarını yakından takip etmelerinde yarar bulunduğu hususu önemle vurgulandı.

Yapılan açıklamada, Büyükelçiliğe, hafta içi her gün mesai saatleri içerisinde (09.00-12.30 / 14.00-18.00) +86 10 65 32 17 15 numaralı telefonu arayarak, mesai saatleri dışında ve resmi tatil günlerinde +86 152 01 30 94 12 numaralı nöbetçi telefonundan, ayrıca “embassy.beijing@mfa.gov.tr” e-posta adresine mesaj göndererek ulaşabileceği ve destek alınabileceği bildirildi.

Konsolosluk Çağrı Merkezi’ne de 7 gün 24 saat +90 312 292 29 29 numaralı telefondan ulaşılabileceği de hatırlatıldı.

İstanbul Otelleri

Turizm Haberleri


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

BuTatilde
Yazımızı beğendiyseniz paylaşarak ve sosyal medya hesaplarımızı takip ederek bize destek olabilirsiniz. En sıcak turizm haberlerini ve en güzel seyahat yazılarını sizler için paylaşmaya her zaman devam edeceğiz.

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Vuhan'da bulunan Türk vatandaşlarına uyarı

Yazı Formatı Seçiniz
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Video
Youtube and Vimeo Embeds