Türkiye, 2020 yılında hedeflediği rekor sayıda turistin ülkeye ayak basması için çok önemli adımlar atmaya devam ediyor. Bu bağlamda alınan vize muafiyeti kararı, turizmcilerin yüzünü güldürdü.

Türkiye’nin 11 Avrupa ülkesine vize muafiyeti sağladığına ilişkin Cumhurbaşkanlığı kararı Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Vize muafiyeti kararı  Ege Bölgesi’ndeki önemli turizm merkezlerinden Aydın’ın Kuşadası ilçesinde sevinçle karşılandı. Kuşadası Belediyesi Turizm Komisyonu Başkanı Fahrettin Çiçek, açıklanan muafiyet uygulamasıyla birlikte bu yıl Türkiye’ye Avrupa’dan gelecek turist sayısında patlama yaşanacağını söyledi.

Türkiye; Avusturya, Belçika, Birleşik Krallık, Hırvatistan, Hollanda, İrlanda, İspanya, Malta, Norveç, Polonya ve Portekiz vatandaşlarına vize muafiyeti sağlama hususunda kararı aldı. Karar, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın imzasıyla dün Resmi Gazete’de yayımlanıp yürürlüğe girdi. Uygulamaya göre, İngiltere dışında kalan ve tamamı Avrupa Birliği’nde yer alan söz konusu ülkelerin vatandaşlarında, Türkiye’ye yapacakları her 180 günlük turistik amaçlı seyahatte 90 gün süreyle vize zorunluluğu aranmayacak. 6458 sayılı Yabancılar ve Uluslararası Koruma Kanunu’nun 18’inci maddesi gereğince verilen karar, ülkemizdeki tüm turizm paydaşları tarafından olduğu kadar  her yıl 100 binlerce turisti ağırlayan Ege Bölgesi’nin turizm merkezlerinden Kuşadası’nda sevinçle karşılandı.

İLGİLİ HABER: 11 ülkeye vize muafiyeti!

“İrlandalı turistlerde ciddi bir artış gerçekleşecek”

Atılan bu adımın Türk turizmcisinin dünya genelindeki rakipleriyle rekabet etme gücünü ve şansını artırdığını belirten Kuşadası Belediyesi Turizm Komisyonu Başkanı Fahrettin Çiçek, “Öncelikle Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Dışişleri Bakanlığı’na turizmciler olarak teşekkür ediyoruz. Uygulama, 11 ülkeden Türkiye’ye gelecek turist sayısında bu sezondan itibaren patlamaya neden olacak. Özellikle Kuşadası gibi kıyı kesiminde yer alan turizm destinasyonları, bu gelişmeden olumlu yönde etkilenecek. Biz Kuşadalı turizmciler olarak İrlanda’dan ilçemize gelecek ziyaretçi sayısında ciddi bir artış yaşanmasını bekliyoruz. Çünkü Kuşadası, İrlandalı turistlerin en çok tercih ettiği tatil beldelerinin başında geliyor” dedi.

“Vize muafiyetinin kapsamının genişletilmesi büyük katkılar sağlar”

İlerleyen dönemde uygulamada yer alan ‘180 günlük turistik amaçlı seyahatte 90 gün süreyle vize zorunluluğu aranmayacak’ kuralının 120 güne kadar çıkarılmasını beklediklerini ifade eden Çiçek, “Eğer bu süre uzatılırsa, bizim ‘Third Age Tourism’ olarak adlandırdığımız ve dünya genelinde yaşlanan nüfusa yönelik yapılan turizm faaliyetleri ülkemizde canlanma fırsatı bulacak. Çünkü Türkiye’ye kış döneminde tatil yapmak için gelen 65 yaş üstü turistler ülkemizde daha çok vakit geçirmek istiyorlar” diye konuştu.

Kuşadası Otelleri


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

BuTatilde
Yazımızı beğendiyseniz paylaşarak ve sosyal medya hesaplarımızı takip ederek bize destek olabilirsiniz. En sıcak turizm haberlerini ve en güzel seyahat yazılarını sizler için paylaşmaya her zaman devam edeceğiz.

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Vize muafiyeti kararı turizmcilerde sevinç yarattı

Yazı Formatı Seçiniz
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Video
Youtube and Vimeo Embeds