Ülkemizden yurt dışına kaçırılan tarihi eserlerin yurda getirilmesi için çalışmalar süratle ve titizlikle devam ediyor. Yapılan çalışmalar neticesinde, iki eser Ankara Anadolu Medeniyetler Müzesi’nde sergilenecek.

Daha önceki yıllarda yurt dışına kaçırılan, Kültür ve Turizm Bakanlığının yoğun girişimlerinin ardından Türkiye’ye getirilen iki kültür varlığı, 19 Şubat tarihinde Anadolu Medeniyetleri Müzesi’nde sergilenmeye başlanacak.

Kültür ve Turizm Bakanlığından yapılan açıklamaya göre, İngiltere’de olduğu tespit edilen ve iade süreci için hükümetler arası çalışmaları başlatılan Isparta kökenli Sidamara tipi lahit ile milattan önce 3000-2000 tarihine dayanan Anadolu kökenli iki boğalı kağnı eseri, dün Londra Heathrow Havalimanı’ndan İstanbul Havalimanı’na getirildi.

Son durağı Ankara olan iki kültür varlığı, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’un katılacağı 19 Şubat’taki basın lansmanında Anadolu Medeniyetleri Müzesi’nde tarih severler ile yeniden buluşacak.

Ankara Otelleri


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

BuTatilde
Yazımızı beğendiyseniz paylaşarak ve sosyal medya hesaplarımızı takip ederek bize destek olabilirsiniz. En sıcak turizm haberlerini ve en güzel seyahat yazılarını sizler için paylaşmaya her zaman devam edeceğiz.

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiye'ye getirilen iki kültür varlığı Ankara'da sergiye açılıyor

Yazı Formatı Seçiniz
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Video
Youtube and Vimeo Embeds