Bakan Ersoy, dünyada Çin’den sonra İran, İtalya ve Irak gibi ülkelerde de  görülen “Kovid-19” koronavirüs salgınının Türkiye başta olmak üzere, turizm sektörüne etkilerine ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, ülkemizin turizminin dünyada etkisini gösteren yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınından en az seviyede etkilenmesi için yoğun şekilde çalışmalsr yaptıklarını belirterek, “Coğrafi sorunların yanında global sorunlar da var. Dünyanın başındaki en büyük tehlikelerden biri de turizm açısından da dünyadaki turist ve yolcu trafiği açısından da koronavirüs. Bu virüsten en az seviyede etkilenmek için pazar çeşitliliği yaratmamız gerekiyor.” dedi.

Türkiye’nin turizm açısından jeopolitik önemine vurgu yapan Bakan Ersoy, “100 yıllardır bu coğrafyada yaşıyoruz. Bu coğrafyanın geçmişte, günümüzde ve gelecekte her zaman kendine özgü sorunları olabiliyor. Bu sorunlarla baş etmenin en önemli yolu da pazar çeşitliliği yaratmak, sektörü bu sorunlara karşı daha dayanıklı hale getirmek.” diye konuştu.

Bu bağlamda geçen yıl Turizm Geliştirme Ajansı kurduklarını anlatan Bakan Ersoy, şunları söyledi:

“Turizm Geliştirme Ajansının asli görevi turizmi 81 ile yaymak ve bu 81 ilin turizm potansiyelini ön plana çıkarırken buraya ilgi duyacak pazarların da çeşitliliğini artırmak. Açıkçası 2019 sonu ve 2020 başı itibarıyla yaşadığımız birçok sorun da bunun gerekliliğini ortaya koyuyor. Geçen sene sonu Thomas Cook krizi yaşanmıştı. Dünyanın en büyük tur operatörlerinden biri iflasını açıklamıştı. Turizm Geliştirme Ajansının desteğiyle ve yoğun tanıtım kampanyalarıyla 2020 itibarıyla Türkiye krizden hiç etkilenmeden geçmeyi başardı. Şimdi turizmde coğrafi sorunların yanında global sorunlar da var. Dünyanın başındaki en büyük tehlikelerden biri turizm açısından da dünyadaki turist ve yolcu trafiği açısından da koronavirüs. Bu virüsten en az seviyede etkilenmek için pazar çeşitliliği yaratmamız gerekiyor.”

“Mevcut pazardaki turizmin ayakta kalmasını desteklemeliyiz”

Tüm dünyada etkisini göztermeye devam eden koronavirüsün turizm pazarlarına etkilerine işaret eden Ersoy, “Başta Asya pazarı olmak üzere belli pazarlarda sıkıntı var. Son zamanlarda maalesef İran’da da bu sıkıntı görülmeye başladı. O yüzden turizm bölgelerimizin sınırlı sayıda pazarlara bağlı kalmasını engellememiz gerekiyor. Bazen mecburiyetten uçuş ve yolcu trafiğini sınır kapılarında belli sürelerde kapatmalara gitmek zorunda kalabiliyorsunuz. O zaman da başka pazarlardan yolcu alıp mevcut pazarın turizminin ayakta kalmasını desteklemeniz gerekiyor.” diye konuştu.

Ersoy, geçtiğimiz günlerde Doğu Ekspresi ile Erzurum’dan Kars’a kadar yolculuk yaptığını ifade ederek, bu yolculuğu turizm çeşitliliğine katkı sağlamak, ürün ve pazar alanında yapılacakları yerinde görebilmek için düzenlediklerini aktardı.

Turizm eylem planını aşama aşama devreye aldıklarını belirten Ersoy, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Biz Çin diye bakmıyoruz duruma, Çin’den uçuşlar durdu ama Asya’dan gelen turistler diye bakıyoruz. İlk eylem planımızda Asya’dan gelen turistleri ikame edebilmek için onların ağırlıklı olarak ziyaret ettikleri yerlere bakıyoruz. Misafirlerimiz genelde İstanbul’a iniş yapıyorlar. İstanbul üzerinden de Kuzey Ege, İç Anadolu, Doğu ve Güneydoğu Anadolu’ya doğru tarihi ve ören yerleri ağırlıklı olarak kültürel seyahatler gerçekleştiriyorlar. Bu bağlamda biz yurt dışındaki tanıtımlarda hem İstanbul’u hem de kültürel yerlerimizi tanıtan yerlere ağırlık vermiş, o tarz tanıtım filmleri çekmiştik. Diğer pazarlardan yolcu alabilmek için o filmlere ağırlık vermeye başladık.”

“6 Avrupa ülkesine uygulanan vizeleri kaldırdık”

Bakan Ersoy, geçen hafta ikinci eylem planının devreye girdiğini vurgulayarak, “6 Avrupa ülkesine uyguladığımız vizeleri kaldırdık. Bu ülkeler İngiltere, Hollanda, Belçika, Avusturya, İspanya ve Polonya’dır. Bu ülkelerden de rezervasyonlarda ciddi bir artışı öngörüyoruz. Vize muafiyeti ile normal büyümeye ilave olarak ilk yıl için yüzde 5-7, ikinci yıl için yüzde 12-15 civarında bir artış olacağını öngörüyoruz.” dedi.

“Koronavirüs salgınını izlemeye devam ediyoruz”

“Kovid 19” salgınına ilişkin gelişmeleri  oldukça yakından takip ettiklerini aktaran Ersoy, “Koronavirüs salgınını izlemeye devam ediyoruz. Gelişmelere göre biz de üçüncü ve dördüncü eylem planlarımızı devreye alacağız. Şu anda iki tanesini devreye aldık. İnşallah turizmdeki kayıpların yerini dolduracağız. Şubat ve mart istatistiklerinde bir sıkıntı yaşanabilir. Ocak ayı çok başarılı açıklandı. Turist sayısında geçen seneye kıyasla yüzde 16’nın üzerinde artış var. Turist sayısı olarak koronavirüsün başlamasıyla şubat ve mart ayında bir sıkıntı yaşanabilir ama nisan itibarıyla toparlar, bunu herkes bilsin.” diye konuştu.

Ersoy, özellikle diğer bölgelerden gelen turistlerin devreye girmesiyle yaşanacak kaybı telafi edeceklerini işaret ederek, “Bu seneki hedefimiz 58 milyon turist, inşallah o hedefi aksatmadan kapatacağız.” değerlendirmesini yaptı.

Antalya’nın En İyi Otelleri


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

BuTatilde
Yazımızı beğendiyseniz paylaşarak ve sosyal medya hesaplarımızı takip ederek bize destek olabilirsiniz. En sıcak turizm haberlerini ve en güzel seyahat yazılarını sizler için paylaşmaya her zaman devam edeceğiz.

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

"Türkiye, turizmde koronavirüs salgınının etkilerini azaltacak"

Yazı Formatı Seçiniz
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Video
Youtube and Vimeo Embeds