Tüm dünyada büyüme rakamları ile dikkatleri üstüne çeken MICE (Kongre Turizmi) sektörü bütün dünyadaki turizm gelirlerinin % 30’u gibi büyük rakamlara sahip oldu. Ülkemizdeki MICE sektörü ise beklenen seviyelerin altında kalmaya devam ediyor. 2019 yılında yaklaşık 52,5 milyon turist ağırlayan ülkemizde MICE sektöründe en çok tercih edilen iller arasında ilk 5’te bir kentimiz bulunmuyor.

Konuyla ilgili değerlendirmelerde bulunan Dorak MICE Grup Direktörü Tuğçe Aydemir, “Uluslararası Kongre ve Konvansiyon Birliği (ICCA) verilerine göre 2019’ın MICE turizmi liderleri Paris, Viyana, Madrid, Barselona ve Berlin. Bu şehirlerin zirvede olması tesadüf değil.  Bu rakamların yakalanması, yapılan başarılı çalışmalar sonucu elde edilmiştir.Türkiye, konumu ve marka şehirleriyle MICE sektöründe zirveye çıkabilir” ifadelerini kullandı.

Kongre, toplantı ve etkinlik turizmi olarak bilinen MICE sektörü, dünya turizm gelirlerinin yüzde 30’u gibi devasa bir orana ulaşmış durumdadır.  Turizmin oldukça güçlü bir sektör olduğu ülkemizde de MICE sektörü tüm dünyada olduğu gibi önemli yerini koruyor.

49 yıldır turizm sektöründe öncü marka olmayı başaran Dorak Holding iştiraki Dorak MICE’ın Grup Direktörü Tuğçe Aydemir yaptığı açıklamada , “Türkiye 2019 yılında 52,5 milyon turisti ağırlayarak dünya altıncısı olmayı başardı. Marka şehirlerimiz ve konumumuzla her yıl daha fazla ziyaretçiyi ülkemize çekiyoruz. Ancak turizm harcamaları ziyaretçi rakamlarıyla karşılaştırıldığında diğer ülkelere kıyasla zayıf kalıyor. Uluslararası Kongre ve Konvansiyon Birliği (ICCA) verilerine göre 2019 yılında en çok nitelikli turist çeken beş şehir Paris, Viyana, Madrid, Barselona ve Berlin olarak açıklandı. Bu beş şehrin MICE sektöründe dünya liderliğinde bulunmaları tesadüf değil. MICE sektörü, nitelikli turizmi destekleyerek ülkelerin turizm gelirlerine büyük katkıda bulunuyor” ifadelerini kullandı.

MICE -Kongre Turizm-

‘Dünyanın tam ortasındayız’

Türkiye’nin coğrafi konumu gereği turizm konusunda oldukça avantajlı olduğuna dikkat çeken Dorak MICE Grup Direktörü Tuğçe Aydemir, “Biz dünyanın en hareketli pazarlarının bulunduğu Avrupa ve Orta Doğu’nun tam ortasındayız. Konumumuz gereği Asya ve Güneydoğu Asya ülkelerinden de talep alabiliyoruz. Türkiye’ye alternatif olarak görülen Yunanistan, Dubai, Barselona gibi destinasyonlar konum olarak bizlerle aynı avantajlara sahip değil. Türkiye, İstanbul, Antalya, Ankara ve Kuzey Kıbrıs Türkiye Cumhuriyeti (KKTC) ile Mice sektöründe diğer ülkelerden çok daha fazla imkanlar sunabiliyor.

‘Sürdürülebilir olmak istiyoruz’

MICE sektörünün gelişmesi için gerçekleştirilmesi gereken önemli başlıkları sıralayan Aydemir, “Türkiye’nin uluslararası kongrelere ev sahipliği yapacak harika bir altyapısı var. Uluslararası etkinliklerin ülkemizde düzenlenmesi için adımları atılmalı. MICE sektöründe İstanbul ve Antalya yeniden merkez olarak yer almalı ve ev sahipliği yapmalı. Biz MICE sektörü yöneticileri olarak da paydaşlarımızla güvene dayalı ilişkiler ve iş ortaklıkları kurmalıyız. Sürdürülebilirlik burada en önemli kavram. Türkiye’nin ve sektörün, güven odaklı ve daimi ilişkilere ihtiyacı var” şeklinde konuştu.

‘MICE sektörü ekonominin her alanını etkiliyor’

Turizm gelirlerinin ancak nitelikli turizm ile artacağının altını çizen Aydemir, “Türkiye 2019 yılında 52,5 milyon turisti ağırladı. Ancak turist başına gerçekleşen harcamalar son 5 yıldır sürekli olarak düşüş gösteriyor. MICE sektörü nitelikli turisti ülkemize çekiyor. MICE sektörü çalıştığında otelciler, havayolu şirketleri, restoranlar, teknik ekip, sanatçılar, sunucular, eğitmenler, şirketler, kurumlar ve en önemlisi ülkemiz kazanır” dedi.

Antalya Otelleri


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

BuTatilde
Yazımızı beğendiyseniz paylaşarak ve sosyal medya hesaplarımızı takip ederek bize destek olabilirsiniz. En sıcak turizm haberlerini ve en güzel seyahat yazılarını sizler için paylaşmaya her zaman devam edeceğiz.

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

"Türkiye, MICE sektöründe cazibe merkezi olmalı"

Yazı Formatı Seçiniz
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Video
Youtube and Vimeo Embeds