Türkiye ile Cezayir arasındaki ticaret hacmi son 5 yılda yaklaşık 13,4 milyar dolara ulaşırken, ülke Türk yatırımcılar için turizmden tarıma, enerjiden altyapıya kadar önemli yatırım fırsatlarına sahip bulunuyor.

AA muhabirinin derlediği bilgiye göre, Fransa’nın 1830’lardaki sömürgeci işgaline karşı 1 Kasım 1954’te başlattığı mücadeleyle bağımsızlığını kazanan Cezayir, aradan geçen 65 yılın sonunda siyasi ve ekonomik istikrar arayışını sürdürüyor.

Bu süreçte Türkiye ile Cezayir arasındaki ekonomik ilişkileri geliştirmek için iş birliği çalışmaları da devam ediyor.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre, 2014’te yaklaşık 3 milyar dolar olan iki ülke arasındaki ticaret hacmi, 2015’te 2,6 milyar dolar, 2016’da 2,2 milyar dolar ve 2017’de yaklaşık 2,5 milyar dolar olarak gerçekleşti. Söz konusu ticaret, geçen yıl 2017’ye kıyasla yüzde 27,8 artarak 3 milyar 169 milyon dolara çıktı. Böylece Türkiye ile Cezayir arasında 2014-2018 dönemindeki toplam ticaret hacmi 13 milyar 416 milyon dolara yaklaştı.

Türkiye’nin Cezayir’e en çok ihraç ettiği ürünler arasında “nükleer reaktörler, kazanlar, makine ve cihazlar, aletler ve parçaları”, “elektrikli makine ve cihazlar, aksam ve parçaları” ile “demir veya çelikten eşyalar” öne çıktı.

“Cezayir ve Türkiye arasında turizm ve tarımda fırsatlar var”

Ortadoğu Araştırmaları Merkezi (ORSAM) Kuzey Afrika Çalışmaları Uzmanı Abdennour Toumi, AA muhabirine, Cezayir ekonomisinde odağın sanayinin kamulaştırılmasından “kamu, küçük ve orta ölçekli şirketlerin” yapılandırılması ve tarımsal üretimin yeniden şekillendirilmesine doğru kaydığını söyledi.

Yeni yaklaşımların yaşam standartlarını artırmasına rağmen tarımsal üretimin düşmesine neden olduğunu belirten Toumi, Cezayir’de 2002’de petrol ve tarım haricinde özel sektörün de yabancı yatırımcılara açıldığını bildirdi.

Toumi, özellikle turizm sektöründe ve kırsal alanlarda yeni yatırım fırsatları olduğuna dikkati çekerek, şunları kaydetti:

“Cezayir’de yüksek işsizlik oranı, hükümetlerin kamu politikalarını kötü yönetmesi ve yolsuzluk ekonomide başlıca sorunlar. Ülkede yerel kalkınmaya yardımcı olmak, iş imkanı oluşturmak ve büyük şehirlere göçü engellemek için turizm ve tarım sektöründe yeni yatırım fırsatları var. Hükümetin başlattığı mali açıdan cazip politikalar yerel halkın Güney Sahra’ya yatırımını kolaylaştırıyor ancak ülkedeki yeni yatırım yasasına göre, yabancı yatırımların yüzde 51’inin devlet ortaklığında olması gerekiyor.”

Kaynak: AA

Kayak Tutkunlarının Yeni Adresi: Hakkari


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

BuTatilde
Yazımızı beğendiyseniz paylaşarak ve sosyal medya hesaplarımızı takip ederek bize destek olabilirsiniz. En sıcak turizm haberlerini ve en güzel seyahat yazılarını sizler için paylaşmaya her zaman devam edeceğiz.

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiye ile Cezayir Arasında Yatırım Fırsatları Doğdu

Yazı Formatı Seçiniz
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Video
Youtube and Vimeo Embeds