Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından açıklanan sınır istatistiklerine göre, 2020 yılının ilk ayında Türkiye’yi ziyaret eden yabancı turist sayısında rekor kırıldı. Ocak ayında Türkiye’yi, 1 milyon 787 bin 435 yabancı ziyaret etti. 2019 yılının Ocak ayına göre yüzde 16,11’lik artış yaşandı.

Türkiye, turizmde 2019’u rekorlarla kapatmasının ardından yeni yıla da hızlı bir giriş yaptı. Tüm zamanların en yüksek Ocak ayı yabancı turist ziyareti sayısına ulaşan Türkiye, 2019’a göre yüzde 16,11’lik bir artış yaşadı. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın sınır istatistiklerine göre, Türkiye’yi 2020 Ocak ayında 1 milyon 787 bin 435 yabancı ziyaret etti. Bu rakam ile beraber, Türkiye tarihinin en yüksek Ocak ayı ziyaretçi rekoru da kırılmış oldu.

Bulgaristan ilk sırada, en yüksek artış Rusya’da

Türkiye’ye Ocak ayında ziyaret edenlerin uyrukları incelendiğinde, ilk sırayı 2019 yılına göre yüzde 21,22’lik artış ile Bulgaristan aldı. Bulgaristan’ı Gürcistan yüzde 18,06’lık artışla takip ederken, üçüncü sırada yüzde 42,40’lık artış ile Rusya yer aldı. Ocak ayında büyük bir artış yaşayan Rusya’yı ise Almanya ve İran izledi.

Türkiye’yi Ocak ayında ziyaret eden yabancı ziyaretçilerin 15 bin 315’i günübirlik geziler için ülkeye ayak bastı. Bu rakam, toplam sayı içerisinde yüzde 0,86’lık paya sahip oldu.

Turizm İstatistikleri

Ziyaretçiler en çok İstanbul’u tercih etti

Yabancı ziyaretçiler, sınır kapılarının bağlı olduğu iller sıralamasında en çok İstanbul’a geldi. İstanbul 1 milyon 17 bin 34 ziyaretçiyle ilk sırayı aldı. 222 bin 494 yabancı turist ile Edirne ikinci olurken, Antalya 152 bin 976 ziyaretçi ile üçüncü oldu. Dördüncü sırayı alan ARtvin 143 bin 679 ziyaretçiye ev sahipliği yaptı. Ankara ise, 2020 yılının Ocak ayında 34 bin 365 ziyaretçiyi ağırladı.

İstanbul Otelleri


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

BuTatilde
Yazımızı beğendiyseniz paylaşarak ve sosyal medya hesaplarımızı takip ederek bize destek olabilirsiniz. En sıcak turizm haberlerini ve en güzel seyahat yazılarını sizler için paylaşmaya her zaman devam edeceğiz.

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Turizmde rekorlar devam ediyor! Ocak ayı turist sayısı açıklandı

Yazı Formatı Seçiniz
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Video
Youtube and Vimeo Embeds