Conrad İstanbul Bosphorus’da düzenlenen basın toplantısında, TTYD tarafından TÜSİAD işbirliği ile hazırlanan “Turizmde Dönüşüm Senaryoları Raporu” kamuoyu ile paylaşıldı. Paylaşılan raporda, Türkiye ekonomisinde önemli bir rol oynamakta olan sektör üzerinde planlanan dönüşüm senaryolarının hayata geçirilmesi halinde, 2033 yılında 104 milyon turiste ve 119 milyar dolar gelire ulaşılabileceği belirtiliyor.

TÜSİAD Başkanı Simone Kaslowski’nin ev sahipliğinde, TTYD Başkanı Oya Narin ile Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’un açılışını yaptığı toplantıda kurumun önderliğinde hazırlanmış olan “Turizmde Dönüşüm Senaryoları Raporu” açıklandı. Mayıs 2017’den bu yana titizlikle üzerinde çalışılan, sektörün çeşitlendirilerek ülkede 12 aya yayılmasına yönelik raporda kişi başı gelirin arttırılması amaçlanıyor. Gerçekçi analizlerin ve stratejik dönüşüm senaryolarının da yer aldığı rapor, sektöre yön verecek cinsten.

“Turizm sektörü 2033’te 119 milyar dolar kar edecek”

TTYD ve TÜSİAD Turizmde Dönüşüm Senaryoları Raporu

TTYD Başkanı Oya Narin, toplantıda yaptığı konuşmada “Sektör ülke kalkınmasına yönelik adeta taşıyıcı bir güç potansiyeli barındırıyor. Analitik olarak bu durum teyit edildi. Dönüşüm senaryoları hayata geçirilirse, 2033 yılında Türkiye’ye gelen turist sayısı 104 milyon, turizm geliri ise 119 milyar dolara yükselecek. Bunun yanı sıra kişi başı turist harcama miktarı da bin 150 dolara çıkacak. Böyle bir senaryo dahilinde Türkiye’deki işsizlik oranının da yüzde 7,6’ya düşmesi bekleniyor” dedi.

TÜSİAD Başkanı Simone Kaslowski ise, konuyla ilgili olarak sektörün teknolojik dönüşümler başta olmak üzere tüketici beklentileri ve sosyal gelişmelerden fazlasıyla etkilendiğinin altını çizerek “Tüm bu değişim ve gelişimlere uyum sağlamak için tedbirlere ihtiyaç var. Bu nedenle sektör kamu ve akademi ile işbirliği mekanizmaları bağlamında güçlendirilmeli. Böyle bir durumda sorunlara çözüm üretilebilmesi adına önemli bir katalizör olacaktır”” ifadelerini kullandı.

TTYD ve TÜSİAD Turizmde Dönüşüm Senaryoları Raporu

Bakan Mehmet Nuri Ersoy, “Turizmde Dönüşüm Senaryoları Tanıtım Toplantısı” açılış konuşmasında 2019 rakamları ile ilgili bilgiler verdi. 2019 yılında 51 milyon turist ve 34 milyar doları bulan gelir elde ettiklerini belirten Ersoy, kişi başı 1 gecelik gelirde de 71 dolar seviyesine yakın rakamların yakalandığını söyledi.

2020 yılındaki rakam hedeflerini de açıklayan Ersoy, 58 milyon turist ve 40 milyar doları geçkin gelir hedeflediklerinin altını çizerken, 2023 hedefleri doğrultusunda 75 milyon turist ve 65 milyar dolar turizm geliri beklediklerini ifade etti.

Turizm Haberleri

İstanbul’un En İyi Otelleri

 


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

BuTatilde
Yazımızı beğendiyseniz paylaşarak ve sosyal medya hesaplarımızı takip ederek bize destek olabilirsiniz. En sıcak turizm haberlerini ve en güzel seyahat yazılarını sizler için paylaşmaya her zaman devam edeceğiz.

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

"Turizmde Hedef 104 milyon turist"

Yazı Formatı Seçiniz
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Video
Youtube and Vimeo Embeds