Kültür ve Turizm Bakanlığınca hazırlanan “Turizm Tesislerinin Niteliklerine İlişkin Yönetmeliğin Uygulanmasına Dair Tebliğ” Resmi Gazete’de yayımlandı. 

1134 sayılı Cumhurbaşkanı Kararı ile yürürlüğe konulan Turizm Tesislerinin Niteliklerine İlişkin Yönetmelik kapsamında hazırlanan tebliğ ile turizm tesislerinin belgelendirilmesi, turizm yatırım belgesinin alınma süreci gibi tüm iş ve işlemlerle ilgili uygulama detayları belirlendi.

İşte, Resmi Gazete’de yayınlanan detaylar:

Buna göre, turizm belgesi taleplerinde başvurular ilgili belgelerle e-Devlet üzerinden Bakanlığa yapılacak. Turizm yatırımı belgesi taleplerinde de başvuruları uygun bulunan tesisler için talep inceleme raporu düzenlenecek. Değerlendirme Kurulu kararı veya makam oluruyla talepleri uygun görülen tesisler için belgelendirme işlemleri yürütülecek.

Gastronomi tesisleri

Turizm Tesislerinin Niteliklerine İlişkin Yönetmelik’te yemek kültürünün bir turizm ürünü haline getirilerek müşteriye sunulduğu işletmeler olarak “gastronomi tesisleri” tanımlanmıştı.

Tebliğde yer alan bilgilere göre, bu çerçevede gastronomi tesislerine ilişkin başvurular işletmenin marka bilinirliği veya ün sahibi olduğuna ilişkin olarak yazılı, görsel veya dijital yayın organlarında işletmenin mutfağı, mönüsü, servis nitelikleri ve benzeri özelliklerine ilişkin olumlu değerlendirmeleri içeren en az bir adet yazı, yayın örneği ve gerekli diğer belgelerle yapılacak.

Başvuruda ulusal veya uluslararası örgün eğitim kurumlarınca gastronomi veya aşçılık alanında verilmiş diploma veya diplomalar ile uluslararası kabul gören sertifika, sertifikanın uluslararası geçerliliğini kanıtlayan belge ile mutfak şefinin eğitimine ilişkin belgeler de teslim edilecek.

Gastronomi tesisi turizm işletmesi belgesi başvurularında ayrıca tesisin tüm mahallerinin gece ve gündüz çekimleri ile mönüsünü içeren, 5-7 dakika uzunluğundaki video dosyası sunulacak.

Yönetmeliğin yürürlüğe girdiği tarihten önce Bakanlıkça belgelendirilmiş olan tesislerde tür değişikliği veya sınıf yükselmesi durumunda yönetmelik hükümleri uygulanacak.

En İyi İstanbul Otelleri

Bakanlık’tan Atlas Global Açıklaması!


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

BuTatilde
Yazımızı beğendiyseniz paylaşarak ve sosyal medya hesaplarımızı takip ederek bize destek olabilirsiniz. En sıcak turizm haberlerini ve en güzel seyahat yazılarını sizler için paylaşmaya her zaman devam edeceğiz.

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Turizm Tesisleri Uygulama Tebliği Resmi Gazete'de Yayınlandı

Yazı Formatı Seçiniz
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Video
Youtube and Vimeo Embeds