Çin’in Vuhan kentinde ortaya çıktıktan sonra tüm dünyada krize yol açmaya devam eden Yeni Tip Koronavirüsün (Kovid-19) turizmdeki etkilerini azaltmaya yönelik çalışmalar ve hazırlıklar artarak devam ediyor.

Rezervasyon iptallerinin ciddi boyuta ulaştığı turizm sektörü, yeni tip  korona virüsün ülkemiz turizmine olumsuz etkilerini azaltmak için eylem planı talebinde bulundu

Turizm sektörünün çatı derneklerinden oluşan Turizm İstişare Kurulu, korona virüsün yayılması sürecinden Türkiye turizm sektörünün de virüzten olumsuz biçimde etkilenmeye başladığını, ileri tarihli rezervasyon iptallerinin ciddi boyuta ulaştığını duyurdu.

Kurul yaptığı açıklamada, sektörün bu olumsuz süreçten daha az etkilenmesi için SGK, KDV, muhtasar gibi ödemelerin yılsonuna kadar ertelenmesinin yanı sıra, Eximbank ve diğer bankalardan uygun koşullarda kredi sağlanması, var olan kredi taksitlerinin faizsiz olarak yıl sonuna kadar ertelenmesini de içeren bir koruyucu eylem planı talebinde bulundu.

Turizm İstişare Kurulu’ndan yapılan açıklamada, dün Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy ile Ankara’da bir araya geldiklerini  ve virüsün Türkiye turizmine yapacağı olası etkilerinin ele alındığı belirtilerek, yaşanan olumsuz süreçten sektörün daha az etkilenmesi için “Eylem Planı” önerisinin Bakan Ersoy’a iletildiği belirtildi.

Açıklamaya göre, Kurul’un Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’a sunduğu önlemler arasında şu talepler yer almaktadır:

KOBİ desteklerinin arttırılması, SGK, KDV, muhtasar gibi demelerin yıl sonuna kadar ertelenmesi, turizm endüstrisinde istihdam desteklerinin artırılması, sektör işletmelerinin başta tur operatörü, konaklama ve yeme-içme sektörü işletmeleri olmak üzere nakit akışını teminen, teminatsız uzun vadeli KGF (Kredi Garanti Fonu)  kaynaklı Eximbank ve diğer bankalardan uygun koşullarda kredi sağlanması,var olan kredi taksitlerinin faizsiz olarak yıl sonuna kadar ertelenmesi.

Yapılan açıklamada ayrıca, yurtiçi turizmi destekleyecek rezervasyon artırıcı önlemlerin yeniden gözden geçirilmesi, tur operatörlerine ve uçak firmalarına destek verilmesi, konaklama vergisinin 2020 Kasım ayı sonuna kadar ertelenmesi, enerji, gaz, su ve atık su maliyetlerinin azaltılması yönünde teşviklerin uygulamaya alınmasının da gerekliliğine dikkat çekildiği bildirildi.

Açıklamada, Ersoy’un tedbirlerin alınarak uygulamaya konulması hususunda gerekli planlamanın yapılacağını, talep edilen isteklere olumsuz yaklaşmadığı  kaydedildi.

Geçen yıl Çin’de ortaya çıkan koronavirüs salgını dünya çapında 116,000’den fazla kişiyi etkisi altına alırken, 4,000 i aşkın kişi korona virüs veya virüs kaynaklı rahatsızlıklar nedeniyle hayatını kaybetti.

Türkiye’nin sınır komşularından İran, Çin’den sonra sayıca en yüksek vakanın görüldüğü ülkeler arasında yer alırken, başta İtalya olmak üzere Avrupa ülkelerinin neredeyse tamamında korona virüs salgını görülüyor. Yapılan son açıklamalarda İtalya’ya viirüsten hayatını kaybedenlerin sayısı 381 olarak açıklanmıştı.

CHP’den TBMM’ye koronavirüs önergesi!

Antalya Otelleri


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

BuTatilde
Yazımızı beğendiyseniz paylaşarak ve sosyal medya hesaplarımızı takip ederek bize destek olabilirsiniz. En sıcak turizm haberlerini ve en güzel seyahat yazılarını sizler için paylaşmaya her zaman devam edeceğiz.

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Turizm sektörü koronavirüsün yarattığı dalgalanmadan çıkabilecek mi?

Yazı Formatı Seçiniz
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Video
Youtube and Vimeo Embeds