Turizmde erken rezervasyon rakamlarını yorumlayan, göre bu yıl çift haneli büyüme bekleyen sektör temsilcileri, 2020’yi de yeni bir rekorla kapatmayı hedefliyor.

Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) Başkanı Sururi Çorabatır, Türkiye’nin 2019 yılını 51,7 milyon ziyaretçi ve 34,5 milyar dolar turizm geliri ile kapadığını söyledi.

Ülkemizin dünyada en rekabetçi olduğu alanlardan birinin hatta birincisinin turizm sektörü olduğunu vurgulayan Çorabatır, Türkiye’nin dünyanın en önemli turizm destinasyonları arasında yer aldığını ifade etti.

“Turizmde erken rezervasyonlar etkili oldu”

Son iki yıldır da sektörde önemli gelişme kaydedildiğine dikkati çeken Çorabatır, İngiltere ve Hollanda’da katıldıkları iki fuarın kendileri açıcısından oldukça verimli geçtiğini, ilerleyen günlerde de Almanya, Rusya, Ukrayna ve Dubai’de yapılacak fuarlarda  fuarlar Türkiye olarak yer alacaklarını dile getirdi.

Erken rezervasyon rakamlarını incelediklerini ve bu rakamlara göre bu yıl da turizmin hem sektör temsilcilerine hem de ülke ekonomisine çok önemli katkıda bulunacağını belirten Çorabatır, “Erken rezervasyon rakamlarına göre, herhangi bir problem çıkmadığı takdirde sezon sonunda çift haneli büyümeyi göreceğimizi tahmin ediyoruz. Antalya ve İstanbul, her zamanki gibi artı rakamlarla yıla başladı. Bu durum diğer bölgelere de aynı oranda yansıdığı takdirde 2020 sonunda 57 milyonun üzerinde turisti ülkemizde  ağırlamayı düşünüyoruz.” diye konuştu.

“Ana pazarlarda artış gözleniyor”

Thomas Cook’un iflasının ilk zamanlarda sektörü oldukça endişelendirdiğini ancak Kültür ve Turizm Bakanlığı’mızın öncülüğünde atılan adımlarla bu tur operatöründen kaynaklanan eksikliğin diğer tur operatörleriyle doldurulduğunu anlatan Çorabatır, “İngiltere pazarında kayıp değil, tam aksine artış bekliyoruz.” dedi.

Hollanda pazarında da 2019’u yüzde 12’lik artışla kapattıklarına değinen Çorabatır, bu ülkede gerçekleştirilen Uluslararası Utrecht Turizm Fuarı’nda yapılan görüşmeler neticesinde bu  pazarda da 2020 yılında çift haneli büyüme beklediklerini bildirdi.

Çorabatır, Almanya pazarında da ciddi artış beklediklerini, şu anda bölge bölge alınan erken rezervasyonların, geçen senenin aynı dönemine göre çok daha iyi durumda gözüktüğünü aktardı.

Rusya pazarında da büyüme beklendiğini ifade eden Çorabatır, bu pazarda satışların nisandan sonra başladığını, net rakamların ancak o dönemde açıklanabileceğini hatırlattı.

Çorabatır, Antalya’nın yılın ilk ayında 186 bin 225 turistle tüm zamanların ocak ayı rekorunu kırdığını belirterek, şöyle konuştu:

“Kente gelen turist sayısı geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 31’lik artış gösterdi. Almanya ve Rusya’da Antalya, popüler şehir olarak görülüyor. Kent alışmış bir müşteri kitlesine sahip. Kente ana pazarların dışında yan pazarlardan gelen turist sayısında da artış var. Antalya, Polonya, Slovakya, Arnavutluk, Çekya, Romanya gibi pazarlardan da payını artırmaya devam ediyor. Bu da artışı etkileyecektir.”

“Çin pazarındaki açığı alternatif pazarlarla kapatırız”

Çin’de ortaya çıkan yeni tip koronavirüs (2019-nVoC) salgını nedeniyle bu pazarda bir düşüşün yaşanacağını, ancak Çin’den yaşanan kaybın alternatif pazarlarla telafi edileceğini vurgulayan Çorabatır, “Pamukkale, İstanbul, Kapadokya bölgesinde bir durağanlık yaşanacak ama bu uzun sürmeyecektir. Türk turizminin olumsuz etkilenmeyeceğini düşünüyorum. Oluşabilecek açığı, sezon içinde hep beraber kapatacağımızı tahmin ediyorum.” değerlendirmesinde bulundu.

Antalya Otelleri


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

BuTatilde
Yazımızı beğendiyseniz paylaşarak ve sosyal medya hesaplarımızı takip ederek bize destek olabilirsiniz. En sıcak turizm haberlerini ve en güzel seyahat yazılarını sizler için paylaşmaya her zaman devam edeceğiz.

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Turizm sektörü 2020'ye iyi başladı

Yazı Formatı Seçiniz
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Video
Youtube and Vimeo Embeds