Türk bankacılık sektörü, 2019’da turizm alanında faaliyet gösteren şirket ve kurumlara verdiği turizm kredi desteğini bir önceki yıla göre 13 milyar 665 milyon lira artırarak  turizm sektörünün toplam kredi stokunu 96 milyar 553 milyar liraya yükseltti.

Ülkeyi ziyaret eden yabancı turist sayısındaki artış, gelecek yıllara ilişkin olumlu beklentiler ve kredi faiz oranındaki düşüş  turizm işletmecilerini harekete geçirdi. Turizm işletme ve yatırımcılarının yeni otel ve tesis yatırımlarının yanı sıra renovasyon ve tefrişat işlerine hız vermesi, bankaların bu alanda kullandırdığı turizm kredi desteği hacmine de olumlu olarak yansıdı.

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) verilerinden derlenen bilgilere göre, bankacılık sektörünün turizm alanında faaliyet gösteren firmalara açtığı kredilerin stoku 2019’da yüzde 16,5 artarak 96 milyar 553 milyon liraya ulaştı.

2018 yılı sonunda 82 milyar 888 milyon lira düzeyinde olan sektör kredi stoku, bir yıllık dönemde 13 milyar 665 milyon lira artış göstererek 2019 yıl sonunda 96 milyar 553 milyon liraya ulaştı.

Antalya liderliğe oturdu

Turizm sektörüne kullandırılan turizm kredi desteği bağlamında aslan payını ise  Antalya ve İstanbul aldı. 2018 yıl sonu verilerine göre, İstanbul, 32 milyar liralık kredi stoku ve yüzde 38,6’lık payla turizm sektöründe en fazla kredi hacmine sahip il konumunda bulunurken, geçen yıl bu unvanını Antalya’ya kaptırdı. İstanbul’un geçen yılın sonunda sektörel kredi bakiyesi 36,1 milyar liraya yükselse de payı yüzde 37,3’e gerileyerek ikinci sıraya indi.

Antalya, son bir yıllık dönemde kredi bakiyesini yüzde 25,9’luk artışla 29,5 milyar liradan 37,2 milyar liraya yükseltti. Böylece Antalya, yüzde 35,6’dan yüzde 38,5’e yükselen payı ile İstanbul’u geçerek ülkemizde en fazla turizm kredisi kullanan il olarak kayıtlara geçti.

Antalya ve İstanbul’u, 6,8 milyar liralık kredi bakiyesiyle Ankara, 3 milyar lirayla Muğla, 1,6 milyar lirayla İzmir ve 1,5 milyar lirayla Aydın’ın izlediği görüldü.

Kredi stok değişimi

Turizm sektöründe  kullandırılan krediler göz önüne alındığında, bir yılda turizm kredi desteği stokunun en fazla arttığı il 7,6 milyar lirayla Antalya olurken Antalya’yı, 4,1 milyar lirayla İstanbul, 324 milyon lirayla Ankara, 188 milyon lirayla İzmir ve 159 milyon lirayla Eskişehir takip etti.

Öte yandan Kütahya, kredi stokunun en fazla düştüğü il olarak BDDK kayıtlarında yer aldı. Kütahya’daki kredi stoku, bir yılda 92,3 milyon lira düştü. Kütahya’yı, 73,8 milyon lirayla Adana ve 47,1 milyon lirayla Manisa illeri izledi.

Turizm kredi bakiyesinin en az olduğu iller 4,8 milyon lirayla Bingöl, 7,2 milyon lirayla Bayburt, 7,5 milyon lirayla Kilis, 8,1 milyon lirayla Hakkari ve 10,7 milyon lirayla Iğdır olarak sıralandı.

İstanbul Otelleri


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

BuTatilde
Yazımızı beğendiyseniz paylaşarak ve sosyal medya hesaplarımızı takip ederek bize destek olabilirsiniz. En sıcak turizm haberlerini ve en güzel seyahat yazılarını sizler için paylaşmaya her zaman devam edeceğiz.

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Turizm kredi desteği 100 milyar liraya yaklaştı

Yazı Formatı Seçiniz
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Video
Youtube and Vimeo Embeds