Tunus’un Yahudi asıllı Turizm Bakanı Roni Trabelsi, “İsrail’le normalleşme girişiminde bulunduğu” suçlamasıyla ülkede eleştirilerin hedefi oldu.

Roni Trabelsi’nin, “İsrail’den Tunus’taki Garibe Sinagogu’na gelen Yahudilerin yüzde 90’ı Tunus kökenli. Ülkelerine geri dönmelerini kolaylaştırmak için pasaport alma hakkına sahipler.” yönünde Alman haber ajansına yaptığı açıklamaları tepkiyle karşılayan siyasiler ve analistler, bakanın görevden alınmasını istedi.

Parlamentodaki Sosyal Demokrat Parti Bloğu’ndan Milletvekili Halid el-Kreyşi Facebook hesabından yaptığı açıklama, Başbakan Yusuf eş-Şahid’e Turizm Bakanı Trabelsi’yi “derhal” görevinden alması çağrısında bulundu.

Eski milletvekili Yasin el-Ayari de sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, parlamentonun, İsraillilerle ilgili açıklamasını netleştirmek adına Trabelsi’ye bir çağrıda bulunacağı yönünde duyumlar aldıklarını şu ana kadar bu yönde bir adım atılmadığını ifade etti.

“Turizm bakanı görevden acilen alınmalı”

Bakanın tepki çeken açıklamalarını değerlendiren siyasi analist El-Habib Buacile ise “Trabelsi’nin sözleri, içinde ‘Tunus kökenli İsraillilerle açık bir şekilde normalleşme çağrısı’ taşıyor.” dedi.

Tunus kökenli olmalarının, bakanın pasaport verme çağrısını haklı çıkarmadığını aktaran Buacile, “Söz konusu Tunus asıllı İsrailliler, işgal devletine giderek ve orada ikamet ederek yasalara aykırı davrandı. Onlar Tunus’tan gönüllü olarak ayrıldı. Dini bağlarını da bir gerekçe göstererek işgalci konumunda oldu.” ifadelerini kullandı.

Buacile, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Tunus’un egemenliğine ve Filistin davasına olan sadakatine zarar verdiğinden dolayı Trabelsi’nin görevden alınması çağrısını acil bir mesele olarak görüyorum.”

Trabelsi’nin görevden alınması çağrısında bulunanlar arasında sol muhalefetin yanı sıra bazı milletvekilleri, gazeteciler ve aktivistler de yer alıyor.

Yahudi asıllı bir aileden gelen iş adamı Roni Trabelsi, Kasım 2018’de Yusuf eş-Şahid döneminde Turizm Bakanı olarak atandı.

Kaynak: AA

Tunus Otelleri

TÜRSAB Başkanı Tekrardan Bağlıkaya


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

BuTatilde
Yazımızı beğendiyseniz paylaşarak ve sosyal medya hesaplarımızı takip ederek bize destek olabilirsiniz. En sıcak turizm haberlerini ve en güzel seyahat yazılarını sizler için paylaşmaya her zaman devam edeceğiz.

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

"Turizm Bakanı görevden alınsın"

Yazı Formatı Seçiniz
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Video
Youtube and Vimeo Embeds