Tunceli Valiliği ve Türkiye Rafting Federasyonunun düzenlediği  “Tunceli’de Spor ve Spor Turizmi’nin Gelişmesi” konferansı, gerçekleştirildi.  

Munzur Üniversitesi Konferans Salonu’ndaki organizasyonda Tunceli Valisi Tuncay Sonel ile Türkiye Rafting Federasyonu Başkanı Fikret Yardımcı, konuşmacı olarak yer aldı.

Vali Sonel, Tunceli’nin birkaç yıl öncesine kadar terörle anıldığını fakat güvenlik güçlerinin terörle mücadelede başarılı operasyonlara imza atmasıyla kentin huzur, spor, turizm ve kültür şehri haline geldiğini söyledi.

Bir kentin yaşanabilirliği için huzurun en önemli faktör olduğunu ve bunun sağlanması için çalıştıklarını anlatan Sonel, “Siz ne yaparsanız yapın eğer bir şehirde huzur olmazsa ne turizm ne spor ne de gelişmişlik olur; hiçbir şey olmaz.” dedi.

Sonel, bir dönem Valiliğin yanı sıra Tunceli Belediye Başkan Vekili olarak da görev yaptığını anımsatarak, bu süre zarfında kentin modern görünüme kavuşması ve turizm altyapısının oluşturulması için önemli projeleri uygulamaya koyduğunu aktardı.

Tunceli’nin 2018 yılında Türkiye Rafting Şampiyonası, Türkiye Yamaç Paraşütü ve Akrobasi Şampiyonası, Türkiye Su Jeti ve Flyboard Şampiyonası, bu yıl da 20 ülkenin katılımıyla Dünya Rafting Şampiyonası’na başarıyla ev sahipliği yaparak su sporlarında potansiyelini herkese kabul ettirdiğini vurgulayan Sonel, şöyle devam etti:

“Bir vakitten sonra akşam dışarıya çıkılmayan Tunceli’den, gece 12, 1’lere kadar eşiyle nişanlısıyla çocuğuyla çok rahat bir şekilde sokaklarında gezilen Tunceli’ye dönüldü. Munzur Çayı kıyısında olmak üzere Pülümür Çayı’nda Ege ve Akdeniz’i aratmayan sahilleri, sportif faaliyetleri, adeta bir tatil şehir hüviyetine kavuştu. Tabii bunlar üst üste gelince turizmle ilgili bu sektörler canlanmaya başladı. Geçmişte yıllık 250 civarında insan rafting yaparken şimdi yılda 10 bin civarında vatandaşın rafting yaptığının konuşulması insanı mutlu ediyor ya da yılda 700 binlerdeyken şehrimize giren çıkan araç sayısının, 2018’de 2 milyon 800 bin, bu yıl da şu ana kadar 3 milyon 500 bine ulaşması heyecan verici. Geçmiş yıllarda gecelik konaklayan turist sayısı 15 bin civarındayken bu yıl 312 bin civarında olması insanı mutlu ediyor.”

Sonel, Tunceli’de turizm ve spor konularında konferans ve paneller yapacaklarını, bu tür organizasyonlarla kenti daha ileriye taşımayı hedeflediklerini sözlerine ekledi.

Yardımcı: “Tunceli sportif kamp merkezinin başkenti olacak”

Rafting Federasyonu Başkanı Fikret Yardımcı da Tunceli’nin artık doğa ve doğa sporlarında, turizmde marka şehir haline geldiğini ve artık büyük seyahat acentelerinin de kente turlar düzenleyeceğini söyledi.

Tunceli’nin sporda altyapısını oluşturduğu gibi turizmde de tespit edilen sorunlarının acilen giderilmesi gerektiğini belirten Yardımcı, Türkiye’de pek çok vatandaşın değişimi ve dönüşümü yerinde görmek ve spor yapmak için kente geldiğini belirtti.

Yardımcı, Munzur Çayı’nın 36 kilometresinin uluslararası rafting parkuru ilan edildiğini anımsatarak, parkurun uzatılması için çalışma yapacaklarını aktardı.

Tunceli’de su sporları altyapısını oluşturmak için “Vali Tuncay Sonel Rafting Eğitim Merkezi” açarak Türkiye’de bir ilki gerçekleştirdiklerini belirten Yardımcı, “Bu bölgenin turizm başkenti Tunceli’dir. Ben 5 yıl sonra bu işin sürdürülebilmesi halinde, Sayın Vali’mizin attığı bu temelin gerçekten sürdürülebilmesi halinde hani Antalya dünya turizminin başkenti deniyor ya Tunceli’de uluslararası sportif kamp merkezinin başkenti olacak.” diye konuştu.

Konferans, Vali Sonel ve Yardımcı’nın yarışmalarda Tunceli’yi başarıyla temsil eden sporculara çeşitli hediyeler vermesiyle sonra erdi.

Konferansa, Cumhuriyet Başsavcısı Mustafa Atbaş, kurum müdürleri, sivil toplum kuruluşu temsilcileri, akademisyenler, milli sporcular ve öğrenciler katıldı.

Kaynak: AA


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

BuTatilde
Yazımızı beğendiyseniz paylaşarak ve sosyal medya hesaplarımızı takip ederek bize destek olabilirsiniz. En sıcak turizm haberlerini ve en güzel seyahat yazılarını sizler için paylaşmaya her zaman devam edeceğiz.

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

"Tunceli'de Spor ve Spor Turizmi'nin Gelişmesi" konferansı yapıldı

Yazı Formatı Seçiniz
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Video
Youtube and Vimeo Embeds