Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), 2019 yılına ait turizm istatistiklerini açıkladı. Verilere göre, Türkiye’nin 2019 yılındaki turizm geliri bir önceki seneye göre yüzde 17 arttı. Turizm geliri 34 milyar 520 milyon 332 bin dolar olurken, ülkeden çıkış yapan yabancı ziyaretçi sayısı 52 milyon bandına ulaştı.

Turizm istatistikleri

Harcamanın büyük bölümünü yabancılar yaptı

TÜİK’in açıkladığı turizm gelirine göre, harcamaların yüzde 83,3’ü yabancı ziyaretçiler tarafından yapıldı. Yüzde 16,7 ise, yurt dışında ikamet eden Türk vatandaşlarından gelen harcamalar olarak bildirildi.

Kişisel harcamalar zirvede

İmages turizm 1istatistikleri

2019 turizm istatistiklerine göre geçtiğimiz yıl elde edilen gelirin 25 milyar 355 milyon 577 bin dolarını kişisel harcamalar, 9 milyar 164 milyon 755 bin dolarını ise paket turlarla yapılan harcamalar oluşturdu.

Kişi başına ortalama gecelik harcanan miktar 68 dolar olarak açıklanırken, yabancı ziyaretçiler gecelik ortalama 73 dolar, yurt dışında yaşayan Türk vatandaşları ise gecelik ortalama 50 dolarlık harcama yaptı.

Ziyaretçi sayısında artış

İmages turizm istatistikleri

Türkiye’den 2019 yılında çıkış yapan ziyaretçi ve konuk sayısı, 2018’e göre de artış gösterdi. 2019 yılında kayıtlara geçen 51 milyon 860 bin 42 kişi, geçtiğimiz seneye göre yüzde 13,7’lik bir artışın da habercisi oldu. Çıkış yapan ziyaretçi sayısının yüzde 86,2’sini yabancılar, yüzde 13,8’ini ise yurt dışında ikamet eden Türkler oluşturdu.

Turizm giderleri düştü

Turizm giderlerindeki düşüş de göze çarpan bir diğer veri oldu. Geçtiğimiz yıla göre yüzde 10,1 değerinde azalma yaşanan turizm giderinin 3 milyar 668 milyon 879 dolarını kişisel harcamalar, 734 milyon 791 dolarını ise paket turlarla yapılan harcamalar oluşturdu.

Yurt dışına çıkan Türk sayısı yüzde 15 arttı

2019 yılında yurt dışını ziyaret eden Türk sayısı ise geçen seneye göre büyük bir artış yaşadı. 9 milyon 650 bin 512 kişi, Türkiye’den farklı ülkelere seyahat etti. Geçtiğimiz seneye göre yüzde 15,1’lik artışa neden olan bu seyahatlerde kişi başı ortalama harcama miktarı ise 456 dolar olarak açıklandı.

Antalya Erken Rezervasyon Fırsatları

Turizm Haberleri


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

BuTatilde
Yazımızı beğendiyseniz paylaşarak ve sosyal medya hesaplarımızı takip ederek bize destek olabilirsiniz. En sıcak turizm haberlerini ve en güzel seyahat yazılarını sizler için paylaşmaya her zaman devam edeceğiz.

Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Ülkemize yabancı turistlerin gelmesi doların ve euro’nun değer artışı ile doğru orantıda ilerliyor artış gözlemlenmesi gayet doğal.

TÜİK 2019 yılı turizm istatistiklerini açıkladı

Yazı Formatı Seçiniz
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Video
Youtube and Vimeo Embeds