İran’da 13 Şubat’ta açılan ve 3 gün süren 13. Uluslararası Tahran Turizm Fuarı’nda İranlılar ve İran’da faaliyet gösteren turizm firmaları, Türkiye standına yoğun ilgi gösterdi.

İranlı turistlerin son yıllarda en fazla tercih ettiği ülkelerin başında gelen Türkiye, İstanbul, Antalya ve Ege Bölgesi’nin yanı sıra Karadeniz ve Kars destinasyonuyla da ilgi odağı olmayı sürdürüyor.

Tahran Turizm Fuarı’nda faaliyet gösteren bir turizm firması, ziyaretçilerden en çok gitmek istedikleri ülkeleri, standın yanına astığı dünya haritasında işaretlemelerini istedi. ABD, Kanada, Avrupa ülkeleri ile Türkiye, İranlılar tarafından en çok ziyaret edilmek istenen ülkeler olarak işaretlendi.

“İranlı turist için Türkiye’de yeni destinasyonlar öne çıkıyor”

İran 13. Uluslararası Turizm Fuarı Türk kurumların katılımıyla başladı

Konuyla ilgili konuşan Türkiye’nin Tahran Büyükelçiliği Kültür ve Tanıtım Müşaviri Mehmet Taşkın, bu yıl fuara 4. kez katıldıklarını ve Türk standına gösterilen yoğun ilgiden memnun olduklarını söyledi. İran’da yasalar gereği ülke reklamlarının yasak olması nedeniyle bu tür organizasyonların ülke halk ile buluşmak için önemli fırsat sunduğunu belirten Taşkın, “İranlı turist için Türkiye’de yeni destinasyonlar öne çıkıyor. Bunun İranlı acenteler arasında bir rekabete dönüştüğünü de görüyoruz.” dedi.

İranlı turistlerin Türkiye’de önceki yıllarda daha çok deniz tatilini tercih ettiğini ancak bunun son yıllarda çeşitlendiğini dile getiren Taşkın, “Özellikle kış turizminde Kars Sarıkamış’ın öne çıktığını söylemek mümkün. Karadeniz Bölgesi ve özellikle de Trabzon gibi yerler de rağbet görüyor. Tarih ve doğa turizminin de kış turizminin yanında İranlılar tarafından tercih edildiğini görüyoruz.” diye konuştu.

Taşkın, İranlıların, kendilerinden Türkiye’ye gidiş imkanlarının kolaylaştırılması noktasında destek istediğini de belirterek “Bakanlığımızın önceki yıllarda turist getiren uçaklara bir teşvik desteği vardı. Acenteler bu teşvik desteğinin devam etmesini istiyor. Ayrıca kendi aralarındaki rekabetten kaynaklı sorunların da çözülmesi talepleriyle geliyor. Biz de Türkiye’deki il müdürlüklerimiz ile irtibata geçerek sorunlara çözüm üretmeye çalışıyoruz.” ifadelerini kullandı.

“Sarıkamış’a yağan kar sadece Alplerde var”

İran 13. Uluslararası Turizm Fuarı Türk kurumların katılımıyla başladı

13. Uluslararası Tahran Turizm Fuarı’na Kars’tan katılan Sarıkamış Kayak Otelleri Derneği Başkanı Halit Taş, bölgedeki iş adamları ve Serhat Kalkınma Ajansı ile birlikte İran’a geldiklerini anlattı.

Taş, “İstanbul, Antalya ve İzmir’e giden İranlı turistler son yıllarda kış turizmi için Sarıkamış’a geliyor. Bölgemiz kayak için oldukça elverişli. Burada da kayak merkezleri var fakat Sarıkamış’a yağan kristal kar İran’da yok. Bu kar, dünyada sadece Alp Dağlarında ve Sarıkamış’ta yağıyor.” dedi.

Sarıkamış’ın İran’a yakın olması dolayısıyla ziyaretçilerin ilçeye kara yoluyla da ulaşabileceklerini kaydeden Taş, Kars’taki kış turizmine İranlı turistlerin son yıllarda büyük ilgi gösterdiklerini de söyledi. Taş, fuarda İranlı acentelerin yoğun ilgisinden memnun olduklarını ifade ederek “Bölgede misafirlerin ekonomik düzeylerine hitap edecek 3, 4 ve 5 yıldızlı otellerimiz mevcut. Tesislerimiz oldukça modern. İstedikleri konseptte hizmet veriyoruz. İranlılar bizim hizmetlerimizden çok memnun kaldığı için biz de buraya geldik.” diye konuştu.

“Türkiye’ye gitmek, İranlılar için ülkenin farklı bir şehrine gitmek gibi”

Bro Travel turizm firmasının İran sorumlusu Mesud Mehdevi de Türkiye ile İran arasındaki coğrafi ve kültürel yakınlığın Türkiye’ye olan ilgiyi artırdığına ve iki ülke vatandaşlarının vizesiz seyahat edebilmesinin de iki ülke arasındaki turizmdeki artışın önemli bir faktörü olduğuna dikkati çekti.

Türkiye’nin İran’a komşu olması dolayısıyla turistlerin özel araç, otobüs veya uçakla seyahat edebildiklerini hatırlatan Mehdevi, “Türkiye’ye gitmek, İranlılar için ülkenin farklı bir şehrine gitmek gibi kolay. İran’daki nüfusun büyük bir bölümü Türkçe konuşuyor ve Türkiye’ye gittiklerinde kendi şehirlerinden birine gitmiş gibi hissediyorlar.” değerlendirmesinde bulundu.

Antalya Otelleri

 


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

BuTatilde
Yazımızı beğendiyseniz paylaşarak ve sosyal medya hesaplarımızı takip ederek bize destek olabilirsiniz. En sıcak turizm haberlerini ve en güzel seyahat yazılarını sizler için paylaşmaya her zaman devam edeceğiz.

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tahran Turizm Fuarı'nda Türkiye'ye yoğun ilgi

Yazı Formatı Seçiniz
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Video
Youtube and Vimeo Embeds