Türkiye Otelciler Federasyonu Başkanı Sururi Çorabatır, sömestr tatili kaynaklı olarak özellikle kayak ve termal merkezlerinin olduğu şehirlerde otellerin doluluk oranlarının büyük ölçüde arttığını açıkladı.

Çorabatır, yaptığı açıklama ara tatil döneminde özellikle iç turizm bağlamında önemli bir hareketlilik yaşandığının altını çizdi.

“Sömestr tatili her bölgeye değer katacak”

sömestr tatili kış

Ara tatil dönemini turizm sektöründe 3 farklı aşamada değerlendirdiklerini söyleyen Çorabatır, “Bu dönemlerde kış turizmi ve termal merkezler ön plana çıkıyor. Kıyı bölgelerde ise çalıştaylar ve eğitim kampları büyük bir yoğunluk oluşturuyor. Termal bölgelerdeki otellerin doluluk oranı yüzde 100’e yaklaştı. Özellikle Uludağ, Palandöken, Kartalkaya, Erciyes ve Davraz gibi bölgelerde kar yağışının sevindirici seviyelere çıkmasıyla yoğunluk oluşacak. Bunun yanı sıra termal bölgeler arasında bulunan Denizli, Pamukkale, Afyon ve Kızılcahamam gibi bölgelerdeki doluluk oranları da bizi çok sevindiriyor” dedi.

Kıyı kesimlerde çalıştay ve kongre gibi etkinliklerin yoğunluğunun yaşandığının altını çizen Çorabatır, “Akdeniz ve Ege’de hem tatil hem de eğitim çalışmaları gerçekleştiriliyor. Buna ek olarak futbol takımlarının kamp dönemleri de bu bölgelerde geçiyor. Dolayısıyla büyük bir yoğunluk hala mevcut durumda” ifadelerini kullandı.

Profesyonel Otel Yöneticileri Derneği Başkanı Ülkay Atmaca ise, yarıyıl tatilinin başlamasıyla beraber turistik bölgelerde yoğunluk oluşacağını belirtti. Türkiye’nin dört bir yanında erken rezervasyonların sürdüğünü söyleyen Atmaca, “Yerli misafirlerimiz, erken rezervasyonlara büyük bir ilgi göstermekte. Özellikle sömestr dönemi ciddi rağbet görüldü. Dolu dolu geçecek sömestr tatili ile beraber bölgeler çok ciddi bir katkı almış olacak. Kış, birçok yerde hissediliyor. Buna bağlı olarak da daha fazla tatilciyi turizm merkezlerinde görmek mümkün” dedi.

Atmaca, 2019 yılının rekorlarla geçtiğini söylerken, 2020’nin daha iyi geçeceğini belirterek sözlerini tamamladı.

Uludağ Otelleri

Turizm Haberleri


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

BuTatilde
Yazımızı beğendiyseniz paylaşarak ve sosyal medya hesaplarımızı takip ederek bize destek olabilirsiniz. En sıcak turizm haberlerini ve en güzel seyahat yazılarını sizler için paylaşmaya her zaman devam edeceğiz.

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sömestr Tatili iç turizmi hareketlendirecek

Yazı Formatı Seçiniz
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Video
Youtube and Vimeo Embeds