Konya’da düzenlenen Uluslararası Taşeli Sempozyumu’na katılan akademisyenler, Taşkent ilçesini ziyaret etti.

Selçuk Üniversitesi Turizm Fakültesi ve Selçuklu Araştırmaları Merkezi tarafından Konya’da düzenlenen “Uluslararası Taşeli Sempozyumu” kapsamında 65 akademisyen Taşkent’i gelerek tarihi ve turistik mekanları gezdi.

Türkiyat Araştırmaları Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Hasan Bahar, ziyarette yaptığı açıklamada, sempozyumun tarih, kültür ve turizmin çok geniş bir alanı kapsadığını söyledi.

“Taşkent ve Çevresinde Büyük Bir Yaşam Var”

Son yıllarda ülkemizde kültürel alanda önemli adımların atıldığını ifade eden Bahar, şöyle devam etti:

“Ülkeleri ve memleketlerinden gelen karındaşlarımızın katılımlarından dolayı çok teşekkür ediyorum. Taşkent’e geldikten sonra ne yapabiliriz diye düşündük. Alanya, Taşkent, Hadim, Çatalhöyük, Konya, Kapadokya turizm yolundan söz ettik. Bu yol etrafında bir sempozyum yaparak, bölgeyi tanıtmak gerekiyor. Güneyde 15 milyon turist, Orta Anadolu’da 10 milyon turist ve bu 25 milyonluk turizmin ortasında tıkalı bir yol var.

Yılda bin kişinin bile geçmediği burada bir yaşam, Toros Yörükleri var. Hadim, Taşkent, Sarıveliler, Ermenek, güneyde Alanya, Anamur, Bozyazı, Aydıncık, Silifke ve ötesinde Erdemli’ye kadar uzanan, batıda da Manavgat, Akseki ve kuzeyinde Seydişehir, Ahırlı, Bozkır, Yalıhüyük ilçelerimizden oluşan bir bölge var. Turizmi etrafında kuşattığı ancak haberinin olmadığı bir yer. Doğa, tarih, kültür konusunda ülkemizde son yıllarda çok önemli adımlar atıldı.”

Etkinliğe Taşkent Belediye Başkanı Osman Arı, SÜ Turizm Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Necmi Uyanık, Selçuklu Araştırmaları Merkezi Müdürü Prof. Dr. Mehmet Ali Hacıgökmen, Doğu Türkistan, Irak, Kazakistan ve Özbekistanlı misafirler, öğretim üyeleri ve öğrenciler katıldı.

Kaynak: AA

ÖNERİ: Sofitel, Türkiye’deki İlk Otelini Taksim’de Açıyor


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

BuTatilde
Yazımızı beğendiyseniz paylaşarak ve sosyal medya hesaplarımızı takip ederek bize destek olabilirsiniz. En sıcak turizm haberlerini ve en güzel seyahat yazılarını sizler için paylaşmaya her zaman devam edeceğiz.

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sempozyuma Gelen Akademisyenler Taşkent'i Gezdi

Yazı Formatı Seçiniz
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Video
Youtube and Vimeo Embeds