Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, düzenlediği basın toplantısında Sağlık Bakanlığı Bilkent Yerleşkesi’nde bugün yedinci toplantısını yapan Koronavirüs Bilim Kurulu’nda ele alınan konulara ilişkin basını bilgilendirmek için açıklamalarda bulundu.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca düzenlediği basın toplantısında yaptığı açıklamada , “Çarşamba gününden itibaren ay sonuna kadar Çin’den gelen bütün uçuşların durdurulması kararını aldık.” dedi.

Bilim Kurulu tarafından alınan karar ve uyarıları kamuoyu ile şeffaf bir şekilde paylaştıklarını belirten Koca, “Şu an ülkemizde koronavirüs yok ve ülkeye girişini önlemek üzere Bilim Kurulu’nun aldığı önerileri hassasiyetle hayata geçirme noktasında özen gösteriyoruz.” diye konuştu.

Bilim Kurulu’nun gündemine, havaalanlarında termal kamera, karantina odası, negatif basınçlı sedye gibi virüsün yayılmasını önleyici yaklaşımların Çin dışındaki başka ülkelerden  gelenler için de devreye girip girmemesi konusunun geldiğini bildiren Koca, “Bu dönemde özellikle Uzak Doğu Asya ülkelerinden daha çok Japonya, Tayvan, Tayland, Hong Kong, Singapur, Güney Kore ve Malezya’dan gelen uçuşlara termal kamera uygulamasına yarından itibaren bakanlık olarak geçeceğiz.” ifadesini kullandı.

Bu dönemde vaka sayılarının giderek arttığını anlatan Koca, “Şu an itibarıyla vaka sayısı 17 bin 485’e, hayatını kaybedenlerin sayısı da 361’e yükselmiştir. Çin sınırları dışında hastalık halen sınırlı durumda, her türlü gelişmeyi ve tedbiri şeffaf şekilde kamuoyu ile paylaşmaya devam edeceğiz.” dedi.

Fahrettin Koca’nın açıklamaları:

Çin havayollarından gelen uçuşlarla ilgili alınması gereken önlemleri hayata geçirdiklerini aktaran Koca, şunları söyledi:

“Bugün özellikle son günlerde koronavirüs salgınının merkezi olan Vuhan şehri iken olgu sayılarının giderek diğer şehirlere ve eyaletlere de uzanmış olması ve sayıların giderek artması nedeniyle, Çin’den gelen uçuşların belli bir süreyle olması şeklinde Bilim Kurulu’nun bir önerisi oldu. Bu süre zarfında hem enfeksiyonun seyrinin pik yapacağı ve bu sürede devamında nasıl bir tedbir alınması gerektiğiyle ilgili tekrar değerlendirilebileceği düşünüldü. Bu çerçevede biz de çarşamba gününden itibaren ay sonuna kadar Çin’den gelen bütün uçuşların durdurulması kararını aldık. Ay sonu itibarıyla da devam edip etmeyeceği konusu tekrar değerlendirilerek kamuoyu ile paylaşmış oluruz.”

“İhtiyaçların giderilmesine gayret gösteriyoruz”

Bakan Koca, 61 kişinin takip edildiği Zekai Tahir Burak Hastanesi Başhekimliğine yaptığı ziyareti de hatırlatarak, sağlık ekibi, pilot, Anadolu Ajansı muhabiri ile telefonda görüştüğünü aktardı.

Kontrol altında bulunan kişilerin morallerinin oldukça yüksek olduğunu vurgulayan Fahrettin Koca, şu bilgileri verdi:

“Saat başı hizmet etmek ve takipleri yapmak üzere arkadaşların geldiğini  ve kendilerinin her türlü taleplerini yerine getirmek istediğimizi, hasta olmadıklarını, hasta gibi muamele etmediğimizi ama bu anlamda alınması gereken tedbirler konusunda bir gayret içinde olduğumuzu, bu dönemde misafirimiz olduklarını, misafirperverliğimizi göstermek istediğimizi 61 kişiye iletilmek üzere görevli olan arkadaşlara da söyledim.”

Koca, hastanede görüşme yaptığı isimlere, televizyon, internet ve yemek hizmeti verdiklerini, 15 yaşın altında 5 çocuğun özel taleplerine duyarlı olduklarını ve gözetim altında tutulan kişileririn gazete gibi ihtiyaçların giderilmesine gayret gösterdiklerini söylediğini aktardı.

İmages 20200203 2 40651135 51781091 scaled e1580816534478

“Okullar açıldığı için tedirgin olmayın”

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, bu dönemde ailelerinden, sevdiklerinden ayrı düşerek vatandaşların sağlığı için kendi sağlığını ortaya koyan ekibe teşekkürlerini iletti.

Bilim Kurulu’nun koronavirüsle ilgili hazırladığı bilgilendirmelerin Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü’nün internet sitesinde yer aldığını hatırlatan bakan Koca, vatandaşların okulların açılması nedeniyle tedirgin olmaması gerektiğini, Bilim Kurulu tarafından yayımlanan  öneriler doğrultusunda hazırlanan broşürlerin dikkatle incelenmesi gerektiğini vurguladı.

Bakan Koca, “Zekai Tahir Burak Hastanesi’nde tutulan 61 kişiden alın numunelerin negatif olduğunu, yani koronavirüs hastası olmadıklarını ifade etmek istiyorum.” dedi.

Japonya, Tayvan, Tayland, Hong Kong, Singapur, Güney Kore ve Malezya’dan gelecek yolcuların sağlık kontrollerine ilişkin sorulan bir soruya Koca, “Bütün bu saydığımız ülkelerin uçuşları yeni havalimanında dolayısıyla burada zaten hazırlıklarımız tamam. Herhangi bir sorun yaşanmayacağını rahatlıkla söyleyebiliriz.” yanıtını verdi.

“Seyahat kısıtlaması yok”

İmages 20200203 2 40651135 51781088 scaled e1580816522488

“Seyahat kısıtlaması olacak mı?” sorusunu Bakan Koca, şu şekilde yanıtladı:

“Bir seyahat kısıtlaması yok. Biz ülkemizde şu an bu virüsün olmadığını biliyoruz ve bu virüsün yüzde 99 oranında Çin’de yüzde 1 oranında dışarıda görülenin de Çin kaynaklı ve temasla olduğunu biliyoruz. Dolayısıyla bu dönemde dışarıdan gelişi özellikle Bilim Kurulu’nun da önerileri doğrultusunda daha hassasiyetle götürmek istiyoruz. Uzakdoğuda vaka sayısının artması nedeniyle termal  kamera uygulaması ilk olarak Uzakdoğu ülkelerine uygulandı.”

Bir kişinin Moğolistan’da inmesinin nedeninin sorulması üzerine Koca, Çin’den dönüşte Moğolistan yetkililerinin uçağın kapılarının açılmasını istemediğini, bu nedenle yakıt ikmali için Türkiye’den götürülen personelin burada indirildiğini ifade etti.

Koca, bu kişinin yakıt ikmalinin ardından tarifeli uçakla Türkiye’ye döndüğünü belirterek, “Hasta değildi, yakıt ikmali için özellikle götürülmüştü.” dedi.

Koronavirüs testinin süresine ilişkin soruya Koca, şu yanıtı verdi:

“Test, gerektiğinde 24 saate kadar uzayabiliyor. Şu an yaptığımız testin sonucu 4 saatte de çıkabiliyor. Bu tamamen reaksiyonla ilgili bir şey 24 saate kadar da uzayabildiğini söylemek istiyorum. Önümüzdeki günlerde belki bir iki açıklamamız daha olabilir. Biraz daha gelişmeleri net bir şekilde görelim. Belki  daha hızlı sonuç veren kitle ilgili sevindirici bir haber verebilirim. Bir kaç gün geçsin bir de sonucu net görmüş olalım.”

Karantina süresi kısalabilir

İmages 20200203 2 40651135 51781087 scaled e1580816505779

Bakan Koca, “14 günlük karantina süresinden daha erken çıkmak mümkün mü?” sorusu üzerine sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bilim Kurulu’nun aldığı karar 3 günde bir bu numune örneklerinin alınması ve bu dönemde en geç 14 günlük zaman diliminde bunun ortaya çıkabileceği şeklindedir. 14 günden daha fazla bilmiyoruz. Virüsle ilgili gelişmeler de her geçen gün karşımıza çıkıyor. Bu gelişmelere göre bu sürenin azaldığını, ortalama 5 hatta 5,2’ye düştüğünü biliyoruz. Bu bilgiler daha da güncellenebilir. Bilim Kurulu’nun alacağı karar ve takip ettiğimiz yolculardaki genel durumun değerlendirilmesiyle bu kısalabilir mi? Olabilir ama şimdilik alınan karar 14 gün şeklinde bu karantinanın devamı.”

Koca, açıkladığı ülkelerden gelen yolcu uçaklarının yasaklandığını, kargo uçaklarında herhangi bir yasaklama olmadığını aktardı.

Bilim Kurulu’nun çarşamba günü yeniden  toplantı yapacağına işaret eden Koca, basın toplantısının da çarşamba gününden sonra gerçekleşeceğini sözlerine ekledi.

İstanbul Otelleri

Turizm Haberleri


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

BuTatilde
Yazımızı beğendiyseniz paylaşarak ve sosyal medya hesaplarımızı takip ederek bize destek olabilirsiniz. En sıcak turizm haberlerini ve en güzel seyahat yazılarını sizler için paylaşmaya her zaman devam edeceğiz.

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sağlık Bakanı'ndan önemli koronavirüs açıklaması

Yazı Formatı Seçiniz
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Video
Youtube and Vimeo Embeds