Sabiha Gökçen Havalimanı’nda Pegasus Havayolları’na ait olduğu belirlenen bir uçak iniş yapmasının ardından pistten çıktı. Havalimanı’nda uçuşlar, saat 20.00’a kadar durduruldu.

Birleşik Arap Emirlikleri Sharjah Havalimanı’ndan yola çıkan ve İstanbul’a gelen Pegasus Havayolları’na ait olan uçak, iniş yapmasının ardından pistten çıktı. Hava muhalefetinden dolayı pistten çıkan uçakta, herhangi bir can kaybı ve yaralanma olmadı.

Olayın ardından ilk olarak saat 11.20’ye kadar pist tüm uçuşlara kapatıldı. Ardından, havalimanında yapılan çalışmalar neticesinde tüm uçuşlar saat 20.00’a kadar durduruldu. Yetkililer, çalışmaların planlanandan daha erken tamamlanması durumunda pistin tekrardan uçuşlara açılacağını belirtti.

İmages 20200107 2 40198510 50979261
Sabiha Gökçen Uluslararası Havalimanı’na iniş yapan bir uçak pistten çıktı. ( Muhammed Enes Yıldırım – Anadolu Ajansı )

Sabiha Gökçen açıklama ilk olarak Valilikten

İstanbul Valiliği tarafından yapılan ilk açıklamada, Birleşik Arap Emirlikleri Sharjah – İstanbul seferini yapmakta olan özel bir hava yolu şirketine ait yolcu uçağının, 09.43’te Sabiha Gökçen Havalimanı’na iniş yapmasının ardından kötü hava şartlarından dolayı kısa sürede pist dışına çıktığı açıklandı. Detaylarda ise, “Uçakta bulunan 164 yolcu, tamamen güvenli bir şekilde tahliye edildi. Bu sırada herhangi bir can kaybı ve yaralanma gerçekleşmedi. Havalimanı’nda uçuşlar geçici bir süreliğine durdurulmuştur” ifadeleri kullanıldı.

THY’den 6 Ek Sefer

Yaşanan olay nedeniyle Türk Hava Yolları, İstanbul’a gelmek üzere havalimanlarında bekleyen yolcuları için Yeni İstanbul Havalimanı’na 6 ek sefer düzenliyor.

Düzenlenen ek seferler şu şekilde:

“TK 6965 Ankara-İstanbul, TK 6963 Antalya-İstanbul, TK 7787 İzmir-İstanbul”, TK 7783 Diyarbakır-İstanbul, TK 7789 Samsun-İstanbul TK 7785 Trabzon- İstanbul.”

Türk Hava Yolları (THY) Genel Müdürü Bilal Ekşi resmi  Twitter hesabı üzerinden yaptığı açıklamada, “Sabiha Gökçen Havalimanı’nda pistin kapanmasına yol açan olay sebebi ile saat 15.00’e kadar Sabiha Gökçen inişli ve kalkışlı seferlerimiz iptal edilmek zorunda kalınmıştır. Çağrı merkezimizden alternatif sefer planlamalarımız ile ilgili bilgi alabilirsiniz.” ifadelerini kullandı.

THY Basın Müşavirliğinden tarafından yapılan açıklamada ise şu şekilde:

“İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı’nda özel hava yolu şirketine ait bir uçağın pistten çıkması nedeniyle ilgili meydanda uçuş operasyonları havacılık otoritesi tarafından ikinci bir bildirime kadar durdurulmuştur. Yaşanan durum nedeniyle 7 Ocak tarihli Sabiha Gökçen Havalimanı kalkışlı ve varışlı seferlerimizde iptaller yaşanmaktadır. Misafirlerimiz uçuşları ile ilgili durumu web sitemiz ya da çağrı merkezimiz aracılığıyla öğrenebilirler.”

THY’nin Sabiha Gökçen Havalimanı’na gelen 6 uçağından 5’i, İstanbul Havalimanı, biri ise Ankara’ya yönlendirildi.

İmages 20200107 2 40198510 50979259
Sabiha Gökçen Uluslararası Havalimanı’na iniş yapan bir uçak pistten çıktı. ( Muhammed Enes Yıldırım – Anadolu Ajansı )

İstanbul Havalimanı, yönlendirilen uçaklar için hazır

Pegasus Havayolları’na ait uçağın pistten çıkması ve pistin 20.00’a kadar kapatılması nedeniyle İstanbul Havalimanı’na yönlendirilen uçaklar için gerekli hazırlıklar yapıldı. İstanbul Havalimanı’na yönlendirilen uçaklar için yeterli kapasitenin bulunduğu açıklandı.

Pegasus Havayolları’ndan açıklama geldi

Pegasus Havayolları’ndan yapılan açıklamada da şunlar kaydedildi:

“Sharjah-Sabiha Gökçen seferini yapan PC747 sefer sayılı TC-CCK kuyruk tescilli uçağımız, İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı’na iniş yaptıktan sonra pistten çıkmıştır. Yolcularımızın ve ekibimizin emniyetli şekilde tahliyesi sağlanmıştır. Herhangi bir can kaybı veya yaralanma bulunmamaktadır. Gerekli inceleme başlatılmış olup gelişmelerle ilgili bilgi verilmeye devam edilecektir.”

İstanbul Otelleri

Turizm Haberleri


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

BuTatilde
Yazımızı beğendiyseniz paylaşarak ve sosyal medya hesaplarımızı takip ederek bize destek olabilirsiniz. En sıcak turizm haberlerini ve en güzel seyahat yazılarını sizler için paylaşmaya her zaman devam edeceğiz.

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sabiha Gökçen Havalimanı'nda Uçak Pistten Çıktı

Yazı Formatı Seçiniz
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Video
Youtube and Vimeo Embeds