Türkiye’nin gözde turizm merkezlerinden Pamukkale’de ocak-ekim döneminde 153 bin 511 turist sıcak hava balon turuna katıldı.

UNESCO Dünya Miras Listesi’ndeki Pamukkale’de 2015 yılında başlayan sıcak hava balon turlarına ilgi her geçen gün artıyor.

AA muhabirinin derlediği bilgilere göre, bu yıl ocak-ekim döneminde 153 bin 511 turist, sıcak hava balonuyla bölgeyi gökyüzünden izleme imkanı buldu.

Pamukkale çevresindeki çeşitli alanlardan gün doğumundan önce gökyüzüne yükselen sıcak hava balonları aynı zamanda görsel şölen de sunuyor.

Bölgede halen 30 firma tarafından gerçekleştirilen balon turu ücreti kişi başına 180-230 dolar arasında değişiyor.

Pamukkale’de Balon Turlarının Yüzde 70’ine Çinli Turistler Katılıyor

Beyaz cennet üzerinde hava şartlarına göre günde 3-5 sefer gerçekleştirilen balon turuna dünyanın dört bir tarafından gelen yabancı turistler daha fazla ilgi gösteriyor.

Turlara katılan misafirlerin yüzde 70’ini ise Çinli turistler oluşturuyor.

Denizli Turistik Otelciler ve İşletmeciler Derneği (DENTUROD) Başkanı Gazi Murat Şen, AA muhabirine yaptığı açıklamada, özellikle Çinli turistlerin balon turlarına oldukça ilgi gösterdiğini söyledi.

Balonla seyir keyfini çıkarmak isteyen turistlerin Pamukkale’ye akın ettiğini vurgulayan Şen, “Misafirler güneşin doğuşunu ve Pamukkale’nin eşsiz güzelliğini havadan izleme şansı yakalıyor. Travertenlerin büyüleyici güzelliğini havadan görmek gerçekten ayrıcalık.” dedi.

TÜRSAB Pamukkale Bölgesel Yürütme Kurulu Başkanı Turan Köseoğlu ise kente gelen turistlerin büyük çoğunluğunun balon turlarına katıldığını ifade etti.

Pamukkale’yi havadan görmek isteyenlerin balon ve yamaç paraşütüne yöneldiğini anlatan Köseoğlu, “Kapadokya’dan sonra en fazla balon turunun Denizli’de gerçekleştirilmesi sevindirici.” diye konuştu.

Pamukkale Belediye Başkanı Avni Örki de şehri tanıtımına katkı sağlamak için ellerinden geleni yaptıklarını dile getirdi.

Bu yıl turist sayısında da ciddi artış gözlendiğini anlatan Örki, “Balonlar Pamukkale’ye renkli bir görsellik kattı. Dünyanın dört bir tarafından gelen misafirlerimiz bu güzellikleri yerinde görsün istiyoruz.” şeklinde konuştu.

Kaynak: AA

2020 yılında 158 milyon Müslüman seyahat edecek


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

BuTatilde
Yazımızı beğendiyseniz paylaşarak ve sosyal medya hesaplarımızı takip ederek bize destek olabilirsiniz. En sıcak turizm haberlerini ve en güzel seyahat yazılarını sizler için paylaşmaya her zaman devam edeceğiz.

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Pamukkale'de 153 bin Turist Balon Turuna Katıldı

Yazı Formatı Seçiniz
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Video
Youtube and Vimeo Embeds