Turizm sektöründe kökten değişim yaşanacak. Sosyal medyanın ve yeni kuşakların etkisi sonucu turizm sektöründe “her şey dahil” kavramı hızla çöp olmaya hazırlanıyor. Ülkemizde çok sık uygulanan sistemden kopmaların başladığı ve sadece Antalya bölgesinde 450 civarında otelin 10 yıl içerisinde bu sistemi terk edeceği tahmin ediliyor.

Her yıl 1.5 milyar civarında insanın seyahat ettiği dünya çapındaki turizm sektöründe mevcut trendler baştan aşağı yenilenirken, Türkiye’nin en önemli ve temel dayanak noktası olan “her şey dahil” sisteminin sonuna yaklaşıldığına dikkat çekiliyor.

Dünya Turizm Örgütü’nün (UNWTO) tarafından yayınlanan son istatistiklerine göre, 2019 yıında seyahate çıkanların sayısı 2018′e oranla yüzde 4 artışla  1.5 milyara ulaştı. Özellikle sosyal medyayı iyi kullanan, paket turlar yerine bireysel seyahatleri tercih eden Y ve Z jenerasyonu olarak adlandırılan genç kuşağın  turizm sektöründe etkin olmaya başlaması ile birlikte, tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’deki her şey dahil otellerinde 10 yıllık ömrü olduğu belirtiliyor. Eldeki son verilere göre, Türkiye’de  sektörde hizmet veren turizm tesislerinin yüzde 54’ü 5 yıldızlı otellerden oluşurken, Antalya ve çevresinde her şey dahil sistem ile faaliyet göstereb  yaklaşık 450 otelin ise yeni trend ve talepler doğrultusunda değişime gitmesi ve güncel trendlerle kendilerini yenilemesi gerektiği kaydediliyor.

Zaman gitgide daralıyor

Ipsos araştırma şirketi tarafından hazırlanan “Turizm ve Trendler Araştırması”, sektörün büyük ve hızlı bir dönüşümün eşiğinde olduğuna işaret ederken, özellikle 10 yıl sonra iş hayatını ve ekonomik özgürlüğünü tamamen elde edecek olan Z jenerasyonunun turizm sektöründe de tüm denklemi değiştireceğine dikkat çekildi. “Antalya ve çevresinde 450’ye yakın her şey dahil sistemli, paket turlara dayalı turizm yapılanmasının yeni taleplerle kendisini geliştirmesi için son 10 yıl kaldı diyebiliriz. Ayrıca turizmin deneyim odaklı 81 ile yayılması için atılacak adımlar için de  zaman daralıyor” ifadelerine yer verilen raporda, yeni dönem turizm trendlerinde sosyal medyanın büyük bir ağırlığının olduğu vurgulandı. Raporda, gelecek dönemler için paket tur ile alınmış, rehber turlarla düzenlenmiş 5 yıldızlı otellerin yerini yeme içme deneyiminin ağırlıkta olduğu festival ve sanat etkinliklerine yer veren bireysel seyahatlerin yoğun olduğu seçeneklerin  alacağına dikkat çekildi.

Hazırlanan raporda, “turizm ve seyahat acentaları” kapsamında seri dataların irdelenmesi ve iş insanları ile yapılan çok sayıda görüşmeler ile derlenen, 140 ülkenin turizm açısından değerlendirildiği bir araştırmanın sonuçlarına da yer verildi. Araştırmada Türkiye, güvenlik açısından 125’inci, insan kaynakları açısından 97’nci, çevresel sürdürebilirlik açısından 126’ncı sırada konumlandırılıyor. Bunun dışında havaalanı altyapısı açısından 20, kültürel kaynaklar açısından 17’nci sırada yer alan ülkemizde sektörün, büyüme açısından karnesinin zayıf olduğuna, sektörün daha da canlanması için ise potansiyelin mevcut olduğuna işaret ediliyor.

Avrupalılar tatile ne kadar ayırıyor?

Rapora göre Türkiye’de her 5 kişiden 1’i yurt içinde tatil yaparken bu rakam Antalya’da ülkenin ortalamasının çok üzerinde olup 5 kişiden 3’ü seviyesinde. Avrupalı bir turist tatil için ortalama 2 bin Euro bütçe ayırmasına rağmen tamamını harcamıyor. Tüm dünyada toplam turist sayısı 1.5 milyara ulaşırken, Fransa, 90 milyondan fazla ziyaretçiyle en çok turist ağırlayan ülke. İspanya ise 83.8 milyon turist sayısıyla Fransa’yı takip ediyor. Turizmi en çok gelişen ülkeler sıralamasında Türkiye yüzde 14 ile 13’üncü sırada. Myanmar yüzde 40 lık oran  ile ilk sırada. Porto Riko da yüzde 31.2 ile ikinci sırada yer alıyor.

“Turizm, dört duvar arasına sıkıştı”

Türkiye Turizm Yatırımcıları Derneği (TTYD) ve Türk Sanayicileri ve İş İnsanları Derneği (TÜSİAD) tarafından hazırlanan “Turizmde Dönüşüm Senaryoları” adlı çalışmada 5 yıldızlı tesislerde yoğunlaşan turistlerin daha düşük yıldızlı otellere rağbet etmemeye başladığına dikkat çekilerek, şu tespitlere yer verildi:

“Ülkemizdeki turizm belgeli yatak kapasitesinin yüzde 54’ü 5 yıldızlı tesislere yığılmış vaziyette. Başta Antalya olmak üzere kıyılarımızda turizm faaliyeti resort tesislerin duvarları arasında sıkışmaktadır. Bu açıdan ‘her şey dahil’ in neden değil sonuç olarak görülmesi gereklidir.”

Antalya Erken Rezervasyon Fırsatları


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

BuTatilde
Yazımızı beğendiyseniz paylaşarak ve sosyal medya hesaplarımızı takip ederek bize destek olabilirsiniz. En sıcak turizm haberlerini ve en güzel seyahat yazılarını sizler için paylaşmaya her zaman devam edeceğiz.

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Otellerde "Her şey dahil" kavramı bitiyor mu?

Yazı Formatı Seçiniz
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Video
Youtube and Vimeo Embeds