Kültür ve Turizm Bakanlığınca hazırlanan Kamu Taşınmazlarının Turizm Yatırımlarına Tahsisi Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik, Resmi Gazete’de yayımlandı.

Yönetmelikle, 1 Haziran 2019’da yürürlüğe giren 7175 sayılı Kanun ile Turizmi Teşvik Kanunu’nun bazı maddelerinde yapılan değişikliklere uyum sağlanması ve uygulamada karşılaşılan bazı sorunların giderilmesi amaçlandı.

Buna göre, turizm tesislerinde çalışan personelin konaklama ihtiyaçlarının karşılanması ve yaşam kalitelerinin artırılması amacıyla tahsis edilecek personel lojmanı alanlarının tahsis işlemine ilişkin usul ve esaslar belirlendi.

Yönetmelikle sosyal ve teknik altyapıya katılım payının uygulamada kesin tahsis işlemi yapılıncaya kadar geçen zaman dikkate alınarak değerini korumak amacıyla güncellenmesine ilişkin düzenlemeye de gidildi.

Kış, termal, kırsal ve sağlık turizmi gibi teşvikli turizm türlerine nitelikli spor turizmi de eklenen yönetmelik değişikliğiyle tahsis ve hisse devir niteliği taşımayan, esasen bir finansman modeli olan finansal kiralama yoluyla yapılacak devirlerde, sosyal ve teknik altyapıya katılım payından finansal kiralama işlemleri hariç tutuldu.

Günübirlik turizm tesisleri için 20 yıl olan kesin tahsis süresi, kiralama suretiyle en fazla 10 yıl olarak belirlendi.

Otel gibi konaklama tesislerindeki konaklama ünitelerinin uzun yıllara sari olacak şekilde kiralama suretiyle kullandırılmasının önlenmesi için bu kiralamalara bir yıllık süre sınırı getirildi.

Kaynak: AA

ÖNERİ: Ara Tatilde Aileler İçin Seyahat Rotaları


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

BuTatilde
Yazımızı beğendiyseniz paylaşarak ve sosyal medya hesaplarımızı takip ederek bize destek olabilirsiniz. En sıcak turizm haberlerini ve en güzel seyahat yazılarını sizler için paylaşmaya her zaman devam edeceğiz.

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Nitelikli Spor Turizmi, Teşvikli Turizm Türleri Arasına Alındı

Yazı Formatı Seçiniz
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Video
Youtube and Vimeo Embeds