Bakan Ersoy, Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları (TCDD) Taşımacılık AŞ’nin en uzun rotalarından birisi olup hafızalarda eşsiz manzaralarıyla yer eden Ankara-Kars seferini yapan Doğu Ekspresi ile Erzurum’dan Kars’ın Sarıkamış ilçesine kadar yolculuk yaptı.

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, yerli ve yabancı turistler tarafından büyük ilgi gösterilen Doğu Ekspresi Treni’ne ilişkin yaptığı açıklamada , “Kışın görüntü açısından çok daha farklı oluyor ama Doğu Ekspresi’nin yazı, kışı ayrı güzel; yazın da çok güzel görüntüler oluyor. Doğasıyla, çiçeğiyle, bitkileriyle, özellikle içinden geçtiği kanyonlarıyla çok keyifli bir yolculuk.” dedi.

İlk olarak Ankara’dan hareket edip Kırıkkale, Kayseri, Sivas, Erzincan ve Erzurum güzergahından Kars’a ulaşan ve yolcularına 25 saat boyunca olağanüstü doğal güzellikleri görme imkanı sunan Doğu Ekspresi ile seyahat eden Ersoy, yolculuk sırasında soruları yanıtladı.

Ersoy, yoğun şekilde rağbet görmeye devam eden Doğu Ekspresi’nin, Türkiye’nin sahip olduğu turizm potansiyeline katkı sunduğunu belirterek “Kışın görüntü açısından çok daha farklı oluyor ama Doğu Ekspresi’nin yazı, kışı ayrı güzel; yazın da çok güzel görüntüler oluyor. Doğasıyla, çiçeğiyle, bitkileriyle, özellikle içinden geçtiği kanyonlarıyla çok keyifli bir yolculuk.” diye konuştu.

“Amacımız turizmi Türkiye’nin 81 iline yaymak”

Bakanlığı süresince sonra Doğu Ekspresi’ne ikinci kez bindiğini söyleyen Ersoy, “Buradaki esas amacımız, turizmi Türkiye’nin 81 iline yaymak. Doğu’da Mardin’den sonra en şanslı il, Kars. Kars’ın turizmini geliştirmek için hem Kars’taki yerel idareyle hem de biz Bakanlık olarak neler yapabiliriz, üstüne neler koyabiliriz diye sıklıkla geliyoruz.” ifadelerini kullandı.

Ersoy, Kars’ın, başta Türkiye olmak üzere tüm dünyaya tanıtılmasının önemine işaret ederek “Burada en önemli şey pazar çeşitliliği. Biz 2023 turizm stratejileriyle pazar çeşitliliğinin stratejik olarak ne kadar önemli olduğunu o strateji planında da vurguladık.” dedi. Bakan Ersoy, TCDD Taşımacılık AŞ tarafından Ankara-Kars hattında hizmete sunulan, güzergahında bulunan durak noktalarıyla yolcularına farklı yöresel lezzetleri tatma ve kültürel değerleri görme imkanı sağlayan turizm treninin yoğunluğunun gün geçtikçe arttığını söyledi.

Bakan Ersoy "Doğu Ekspresi" ile yolculuk yaptı

“Turizm treni başarılı oldu”

Turizm treninin ilk etapta günaşırı sefer yaptığını anlatan Ersoy, “Bu hattaki turizm treni de oldukça başarılı oldu. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı bu seferi günaşırı başlatmıştı, sonra her güne çıkardı. İkinci aşamada da vagon sayısını yükseltti.” diye konuştu.

Ersoy, turizm trenine ilişkin geliştirme çalışmalarının sürdüğünü belirterek şunları değerlendirmeyi yaptı: “Bu konuda yapılacak 5 nokta var. Şimdi Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı o noktalar üzerinde çalışıyor. Onlar bize bir plan hazırlayacak biz de onun tanıtımıyla yaygınlaşması üzerine bir destek vereceğiz. İnşallah sırayla diğer illeri de devreye alacağız. Sadece trenin gittiği hat değil, varış noktası da önemli. Turistin, vardığı noktada da aktivite olarak turizm açısından bazı potansiyeller bulması lazım. Turistin gittiği noktadan hemen dönmemesi, konaklaması lazım ki o zaman bir turizm ekonomisi oluşsun. Çevre illerle bağlantının düzgün olması, turistin oradan başka illere geçebiliyor olması lazım. Yani bu hat sadece kendi hattını beslemiyor aslında çevresindeki illeri de besliyor. O zaman attığınız taş ürküttüğünüz kuşa değiyor, gerçekçi bir turizm ekonomisi yaratmış oluyorsunuz.”

Turizm treninin mevcut ağlar üzerinde gideceğini belirten Ersoy, “Mevcut ağlardaki uzun süreli seyahatler aslında keyif veriyor. Onlar üzerine Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı ile çalışıyoruz. Bundan sonra her yıl yeni bir hat ilave ederiz diye düşünüyorum.” ifadelerini kullandı.

Erzurum Otelleri

Doğu Ekspresi AB Büyükelçileri’ni Büyüledi!


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

BuTatilde
Yazımızı beğendiyseniz paylaşarak ve sosyal medya hesaplarımızı takip ederek bize destek olabilirsiniz. En sıcak turizm haberlerini ve en güzel seyahat yazılarını sizler için paylaşmaya her zaman devam edeceğiz.

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kültür ve Turizm Bakanı Ersoy, Doğu Ekspresi ile yolculuk yaptı

Yazı Formatı Seçiniz
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Video
Youtube and Vimeo Embeds