Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını Çinli turist kafilelerini gezdiren rehberleri de önemli derecede etkiledi.

Çin’in Vuhan kentinde ortaya çıktıktan sonra  yeni tip koronavirüs (Covid-19) İngiltere, Fransa, Almanya, İran, İtalya ve Yunanistan gibi ülkelerin de aralarında olduğu 90’dan fazla ülkeye yayıldı.

Dünya bir yandan bu ölümcül virüsten nasıl korunacağının yollarını ararken, bir yandan da virüsün etkilerinin küresel ekonomiye ne boyutlarda yansıyacağının endişesini yaşamaktadır.

Özellikle turizm sektörü virüsün etkilerini derinden hissetmeye başladı, hastalığın bu kadar hızlı yayılmasıyla birlikte daha önce pekçok ülkede yaşanan rezervasyon iptalleri yavaş yavaş  Türkiye’de de yaşanmaya başladı.

Özellikle ülkemizden uçuş yasağı getirilen Çinli turist önceden yapılmış rezervasyonlarını iptal etmeye başladığı  ve bu iptaller önümüzdeki bir kaç ayı da kapsayacak şekilde devam ettiği bildiriliyor.

Yaşanan rezervasyon iptallerinin ülke ekonomisine verdiği zararın yanı sıra, Çinli turist kafilelerini gezdiren rehberleri de olumsuz olarak  etkiledi. Çinli turistleri gezdiren turist rehberleri artık işsiz. Euronews’e konuşan rehberler, şubat ayında ülkemize gelmeleri beklenen Çinli turist kafilelerinin turlarını iptal etmeye devam ettiğini söyledi.

2003’teki akut solunum yetmezliği sendromu olan SARS salgınından da etkilenen rehberler, o dönemin etkilerinin çabuk atlatıldığını ifade ederken, bu kez durumun çok daha ağır olduğu görüşünde.

2019’da 500 bine yakın Çinli Türkiye’yi ziyaret etti

2019 yılında yetki belgesine sahip olmayan sahte rehberler nedeniyle işsiz kaldıklarını söyleyen Çinli turist rehberleri, bir süre daha Çinli turistleri gezdiren rehberlerin  piyasasının kötü olacağını ifade ediyor.

Türkiye’yi en çok ziyaret eden ülkelere bakıldığında Çin 22’nci sırada yer alıyor. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre Türkiye’yi ziyaret eden Çinli turist sayısı son 20 yılda 20’ye katlandı. 2019 yılında 426 bin 344 Çinli turist Türkiye’yi ziyaret etti. Bu sayı 2000 yılında sadece 21 bin 518 idi. Bu da son 19 yılda yüzde 1881 artış demek. Her ne kadar Çinli turist sayısı ülke turizmi içerisinde çok yüksek bir orana sahip olmasa da Çinli turist akışındaki artışın kesilmesi gelecek yılları da olumsuz olarak etkileyebilir.

 

İstanbul Otelleri


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

BuTatilde
Yazımızı beğendiyseniz paylaşarak ve sosyal medya hesaplarımızı takip ederek bize destek olabilirsiniz. En sıcak turizm haberlerini ve en güzel seyahat yazılarını sizler için paylaşmaya her zaman devam edeceğiz.

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Koronavirüs rehberleri de etkiledi

Yazı Formatı Seçiniz
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Video
Youtube and Vimeo Embeds