Dünyayı alarma geçiren ve Çin’de şimdiye kadar binden fazla kişinin ölümüne neden olan yeni tip koronavirüs (2019-nCoV) salgını sebebiyle Barselona’da düzenlenecek olan  Mobil Dünya Kongresi’ne (MWC) katılmayacak şirketler arasına  Facebook ve Cisco da eklendi.

İspanya’nın Barselona kentinde 24-27 Şubat’ta düzenlenecek MWC’nin geleceği, tüm dünyada endişe yaratan  koronavirüs salgını dolayısıyla riske girdi.

“Çalışanlarının ve müşterilerinin güvenliği’ni ” gerekçe göstererek kamu sağlığını tehdit eden yeni tip koronavirüs salgınına karşı tedbir amacıyla MWC’ye katılmayacağını açıklayan LG, Ericsson, Nvidia, Amazon, Sony, NTT Docomo, Gigaset, Umidigi, Intel ve Vivo dan sonra Facebook ve Cisco da kongreye katılmayacağına yönelik açıklama yaptı.

İspanyol basını, Vodafone ve Deutsche Telekom gibi sektörün önde gelen firmalarının da MWC’ye katılımlarını “ciddi bir şekilde gözden geçirdiğini”  bildirdi.

Öte yandan, iptallerden dolayı MWC organizatörü Dünya GSM Birliğinin (GSMA) cuma günü bir toplantı yaparak fuarın iptal edilip edilmeyeceğine dair karar verileceğini bildirildi.

Mobil Dünya Kongresi’ne olan ilgi arttırılmaya çalışılıyor

Mobil Dünya Kongresi

Bu arada, İspanyol Hükümet Sözcüsü ve Maliye Bakanı Maria Jesus Montero, MWC’nin İspanya için çok önemli olan fuarın “normal şartlarda düzenleneceğini” söyledi.

İspanya’daki sendika temsilcileri de MWC’ye katılımların iptaline ilişkin katılımcı şirketlere “sorumlu davranmaları ve sakin olunması” çağrısında bulunduğu bildiriliyor.

Koronavirüs salgınına karşı bu zamana kadar MWC’de bazı koruyucu önlemler alındığını açıklayan GSMA, Çin’in Hubey eyaletinden gelenlerin Barselona’daki fuar alanına alınmayacağını ve Çin’den gelenlerin de 14 gün öncesine kadar Hubey’de bulunmadıklarını kanıtlayan belgeleri göstermek zorunda olduklarını duyurmuştu.

MWC’de, konferans salonlarında her konuşmacıda kullanılan mikrofonun değiştirmesi kararını alan GSMA, koronavirüs salgınına karşı katılımcılara “el sıkışarak selamlaşma yapılmaması” gibi bazı tavsiyelerde de bulunmuştu.

MWC’ye gelen 200 kadar ülkeden 100 binden fazla profesyonel katılımcıya 2006 yılından bu yana ev sahipliği yapan Barselona, bu etkinlikten dolayı yıllık olarak 450 milyon avrodan fazla ekonomik gelir ediyor.

Ancak bazı büyük şirketlerin MWC’ye katılmama kararından dolayı otellerde rezervasyon iptalleri yaşandığı ve kentteki turizm sektörü temsilcilerinin bundan endişe duyduğu yönünde açıklamalar yapılıyor.

İspanya’da mevcut durumda biri ülkenin güneybatısındaki Kanarya Adaları’nda, diğeri de doğudaki Balear Adaları bölgesinde olmak üzere 2 koronavirüs vakası’nın tespit edildiği biliniyor.

Almanya ve Fransa’da koronavirüs vakası tespit edilen kişilerle temas ettikten sonra İspanya’ya gelen söz konusu iki kişiden biri Alman, diğeri de İngiliz vatandaşı olduğu açıklanırken, her ikisinin de sağlık durumlarının iyi olduğu belirtiliyor.

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Genel Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus, Çin’in Hubey eyaletine bağlı Vuhan kentinde ortaya çıkan ve tüm dünyaya yayılmakta olanyeni tip koronavirüse (2019-nCoV) “Covid-19” adının verildiğini duyurdu.

Barselona Otelleri


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

BuTatilde
Yazımızı beğendiyseniz paylaşarak ve sosyal medya hesaplarımızı takip ederek bize destek olabilirsiniz. En sıcak turizm haberlerini ve en güzel seyahat yazılarını sizler için paylaşmaya her zaman devam edeceğiz.

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Koronavirüs Mobil Dünya Kongresi'ne büyük bir darbe vurdu

Yazı Formatı Seçiniz
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Video
Youtube and Vimeo Embeds