Çin’de ortaya çıkan ve Wuhan kentinden neredeyse tüm dünyaya yayılan yeni tip koronavirüs, turizm sektörünü de yoğun bir şekilde etkisi altında aldı. Türk turizmi, başta kruvaziyer turizmine yönelik ilgi olarak koronavirüs sonrasında hareket kazandı.

Sinop İl Kültür ve Turizm Müdürü Hikmet Tosun, şu ana kadar 6 kruvaziyer gemisinin Karadeniz güzergahı için rezervasyon yaptırdığını belirtti. İstanbul’da henüz kruvaziyer limanının olmamasından dolayı kruvaziyer turizminde sorunlar yaşandığını belirten Tosun, gemilerin İstanbul’a turizm hareketliliği kazandırması için limanın şart olduğunun altını çizdi.

Bahsi geçen İstanbul limanı sorununun çözüldüğünü de belirten Tosun, “Karaköy’e çok güzel bir liman yapıldı. Karadeniz’e gelen gemiler, ağırlıklı olarak Kuşadası ve Atina üzerinden buraya varıyor. Bu gemilerin İstanbul’da uğraması şart olan bir liman ihtiyacı bulunuyordu. Uğrak nokta olmamasından dolayı bu gemiler Karadeniz’e giremiyordu. Türkiye, bu sorunu aşmayı başardı. Özellikle koronavirüs salgınından sonra Çin ve diğer Asya ülkelerinde turlar peş peşe iptal ediliyor. Karadeniz turlarına bu anlamda büyük bir talep var. Bu sene için 6 gemi rezervasyonu yapılmış durumda. 2021 yılında bu sayının 50’ye çıkmasını hedefliyoruz” dedi.

Sinop’un da kruvaziyer turizminde son derece önemli bir nokta olduğuna dikkat çeken Tosun, kentin doğal bir limana sahip olduğunu hatırlattı. “Çok modern olmasa da korunaklı bir liman Sinop’ta yer alıyor. İstanbul ile Karadeniz trafiğini belirleyecek bir öneme sahip. Dolayısıyla, ilerleyen dönemlerde Sinop turizm sektöründe çok önemli bir rota haline gelebilir” diyen Tosun, kentin geleceğinin turizm olduğunu belirtti.

Samsun Otelleri


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

BuTatilde
Yazımızı beğendiyseniz paylaşarak ve sosyal medya hesaplarımızı takip ederek bize destek olabilirsiniz. En sıcak turizm haberlerini ve en güzel seyahat yazılarını sizler için paylaşmaya her zaman devam edeceğiz.

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

"Koronavirüs kruvaziyer turizminde rotayı Türkiye'ye çevirdi"

Yazı Formatı Seçiniz
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Video
Youtube and Vimeo Embeds