Koronavirüsün (Kovid-19) etkisi havayolu şirketleri üzerine kara bulut gibi çökmeye devam ediyor.

Paris Borsası’nda işlem geren Air France-KLM hisselerindeki değer sabah açılışındaki yüzde 4,2 geriledi. Bu değer kaybı ile birlikte şirketin bir haftalık değer kaybı yüzde toplamda 14,5 a ulaşt

Haftanın son işlem gününde de pazartesi gününden beri devam eden düşüşler ile birlikte bu hafta hemen hemen bütün piyasalar havacılık sektörü hisseleri için iç açıcı olmadı.

Finnair Havayolu Şirketi corona virüsünün (Kovid-19) yayılma endişeleriyle kâr uyarısı yapan ilk İskandinav havayolu şirketi oldu.Firmanın hisseleri Cuma günü Helsinki Borsası’nda yüzde 3,5 oranında değer kaybetti ve bir hafta içinde yüzde 12 geriledi.

Koronavirüs değer kaybettiriyor

Stockholm Menkul Kıymetler Borsası’nda SAS hisseleri Cuma  sabah saatlerinde 2.7 artmasına karşın hafta içerisinde yaşanan değer kayıpları ile birlikte pazartesi’den bu yana % 25 değer kaybetti.

Norveçli havayolu şirketi Norwegian hisseleri de hafta içi yaşanan oldukça sert düşüşünün ardından dün sabah saatlerinde bir miktar toparlanmasına karşın Pazartesi gününden bu yana yüzde 45 değer yitirdi.

Dün sabah 2019 yılı mali billançosunu açıklayan British Airways’in ana şirketi British IAG, geçmiş yıl bilançosunun nun beklenildiği şekilde gerçekleşmesine karşın 2020 yılı için herhangi bir  tahmin yayınlamayacağını açıkladı. Şirket hisseleri yapılan açıklamalardan sonra Londra Borsası’nda yüzde 5,6 değer kaybetti.

Paris Borsası’nda işlem gören Air France-KLM hisselerindeki sabah açılışındaki kaybı yüzde 4,2 olarak gerçekleşti. Şirketin bir haftalık toplam değer kaybı yüzde 14,5 a ulaştı.

Londra’da Ryanair yüzde 1,5 Easyjet yüzde 3,5 oranında düştü. Her iki hisse de sırasıyla yüzde 14 ve 18 oranında değer kaybı ile haftayı tamamladı.

Tüm bu gerilemeler devam ederken, koronavirüs salgınının ne boyutlara ulaşacağı ve şirketleri daha ne kadar olumsuz etkileyeceği merak konusu.

İstanbul Otelleri


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

BuTatilde
Yazımızı beğendiyseniz paylaşarak ve sosyal medya hesaplarımızı takip ederek bize destek olabilirsiniz. En sıcak turizm haberlerini ve en güzel seyahat yazılarını sizler için paylaşmaya her zaman devam edeceğiz.

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Koronavirüs havayolu şirketlerine ağır darbe vurdu

Yazı Formatı Seçiniz
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Video
Youtube and Vimeo Embeds