3 binden fazla insanın hayatını kaybetmesine neden olan yeni tip koronavirüs salgını, turizm ve havacılık sektörü başta olmak üzere küresel fuarcılık pazarında da ciddi bir kan kaybına sebep oluyor. Birçok farklı sektörün en önemli fuarları iptal olurken, çok sayıda fuar ve organizasyon da ertelendi.

Koronavirüs İran turizmini derinden sarstı

En çok iptal Çin’den geldi

Fuarların koronavirüs nedeniyle ertelendiği ve iptal olduğu bugünlerde, organizasyonların iptalinden en fazla etkilenen ülke Çin oldu. Çin’de, 124 fuar ve organizasyon iptal edildi.

İtalya, Japonya ve Almanya Çin’i takip etti

Çin’i 60 erteleme ile İtalya takip etti. Dünya genelinde bir yıl içerisinde büyük veya küçük çaplı 30 bin fuara yakın etkinlikler düzenlenirken, bu fuarların bir bölümü son aylarda koronavirüs nedeniyle sürekli olarak erteleniyor.

Japonya’da 23, Almanya’da ise 18 fuar, yeni tip virüs nedeniyle ileri bir tarihe ertelenmiş durumda. Uluslararası Fuarlar Birliği’nin (UFI) tüm dünya genelinde onay verdiği uluslararası fuar sayısı 621 olarak biliniyor. İptal olan 325 fuarın önemli bir kısmının da UFI’nin onay listesinde yer alıyor olması, ne denli bir çöküş yaşandığının adeta göstergesi.

3 binden fazla insanın hayatına mal olan virüs, aynı zamanda dünya genelindeki ekonomiye de büyük zararlar verdi. Başta ABD olmak üzere, pek çok ülke borsası son yılların en büyük kayıplarını yaşıyor.

Turizm sektörünün zirvede yer aldığı sektörler listesinde, havacılık ve fuar sektörü de arka arkaya şoklar yaşıyor. İptal edilen destinasyon ve rotaların, uluslararası havacılık sektöründe 30 milyar dolardan fazla zarar verdiği belirtiliyor. Fuarlarda ise, bu kayıplar tahmin edilenden çok daha fazla durumda.

İlk büyük şok Mobil Dünya Kongresi’nde yaşandı

Mobil dünya kongresi

Dünyanın en önemli teknoloji fuarlarından biri olarak lanse edilen Dünya GSM Birliği’nin (GSMA) 24 ile 27 Şubat tarihleri arasında İspanya’da yapmayı planladığı Mobil Dünya Kongresi’ne katılacak olan 40’a yakın mobil teknoloji şirketinin katılımdan vazgeçtiğini bildirmesi, bu alanda yaşanan ilk şok olmuştu. Yaşanan şokun ardından, 13 Şubat tarihinde kongrenin iptal edildiği bildirilmişti.

Fuar ve organizasyonlar anlamında yaşanan ikinci şok ise, 17 Şubat tarihinde İsviçre’nin Cenevre kentinde düzenli olarak gerçekleşen Uluslararası Buluşlar Fuarı’nın 6 ay ertelenmesi oldu.

Yeni tip koronavirüsün Çin’den sonra en büyük zararı verdiği İtalya da, yaşanan iptallerden nasibini aldı. 21-26 Nisan tarihleri arasında Milano’da düzenlenecek olan İSaloni Mobilya Fuarı, virüs tehdidi nedeniyle Haziran’a ertelendi.

Fuarların ekonomik değeri ne kadar?

Ertelenen 325 fuarın 43’ü, şu ana kadar koronavirüs nedeniyle kesin olarak iptal kararı almış durumda. 2020 yılında yapılmayacağı netleşen bu fuarların yanı sıra geriye kalan 282 fuarın tamamına yakını, bir takvim belirtilmeksizin ertelendi. Bu fuarların büyük bir kısmı, virüsün en çok görüldüğü Asya ülkelerinde gerçekleşti.

Fuarcılık sektörü, dünyada 3 milyon kişiye istihdam imkanı sağlıyor. Küresel anlamda bir yılda ortalama 325 milyar dolarlık bir ekonomik değer üreten fuarcılık sektörü, her yıl 30 bin fuarın düzenlenmesine de ön ayak oluyor.

İstanbul Otelleri


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

BuTatilde
Yazımızı beğendiyseniz paylaşarak ve sosyal medya hesaplarımızı takip ederek bize destek olabilirsiniz. En sıcak turizm haberlerini ve en güzel seyahat yazılarını sizler için paylaşmaya her zaman devam edeceğiz.

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Koronavirüs 325 fuarın iptaline neden oldu

Yazı Formatı Seçiniz
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Video
Youtube and Vimeo Embeds