Kazakistan, Çin’de ortaya çıkan  koronavirüs salgını (Vuhan Virüsü) nedeniyle vatandaşlarına Çin ziyaretlerini ertelemesi çağrısında bulundu.

Kazakistan’ın Başhekimi Jandarbek Bekşin, düzenlediği basın toplantıda, Çin’de ilk olarak Aralık 2019 tarihinde  tespit edilen koronavirüs salgını nedeniyle Nur Sultan ve Almatı havalimanlarında ve Çin sınırındaki kara yolu ve demir yolu geçişlerinde sıhhi karantina hizmetleri çalışmalarının güçlendirildiğini belirtti.

Bekşin yaptığı açıklamada sınır geçiş noktalarında ve havalimanlarında Çin’den gelen yolcuların termal kamera kontrolünden geçirildiğini ifade etmiştir. Bekşin  “13 binin üzerinde yolcuyu kontrol ettik. An itibarıyla Kazakistan’da koronavirüs salgını tespit edilmemiştir.” dedi.

Bekşin, uçak, tren ve karayolunda çalışan mürettebatlarla yolcularda hangi belirtilere dikkat etmeleri gerektiğine ilişkin bilgilendirme çalışmaları yaptıklarını vurguladı.

Çin’den gelenlere koronavirüs kontrolü

Vuhan Koronavirüs

Hiçbir ülkenin salgına karşı koruma altında bulunmadığına işaret eden Bekşin, “Temel hedefimiz, salgının ülkemizde yayılmasını engellemektir.” ifadesini kullandı.

Bekşin, turistik firmalar aracılığıyla Çin’e gidecek yolculara salgını önleme bilgileri içeren broşürler dağıttıklarının altını çizerek, “Çin’e gidecek vatandaşlarımıza ziyaretlerini bir süreliğine ertelemeleri çağrısında bulunuyoruz. Ertelemek mümkün olmuyorsa, salgının çıktığı Hubey eyaleti ve Vuhan kentini ziyaret etmemelerini şiddetle tavsiye ediyoruz.” diye konuştu.

Vuhan Koronavirüs

Başhekim Bekşin, Kazakistan’da çalışan Çin vatandaşlarının ocak ayı  sonunda Çin yılbaşını kutlamak için ülkelerine gideceklerini ve onların geri döndüklerinde özel olarak kontrol altına alınacağını ve mutlaka takip edileceklerini de sözlerine ekledi.

Kazakistan Otelleri

Turizm Haberleri


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

BuTatilde
Yazımızı beğendiyseniz paylaşarak ve sosyal medya hesaplarımızı takip ederek bize destek olabilirsiniz. En sıcak turizm haberlerini ve en güzel seyahat yazılarını sizler için paylaşmaya her zaman devam edeceğiz.

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kazakistan'dan koronavirüs için alarm

Yazı Formatı Seçiniz
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Video
Youtube and Vimeo Embeds