Karadeniz Bölgesi’nde yer alan liman kentlerinde kruvaziyer gemi sevinci yaşanıyor.

Kruvaziyer turizminin 2020 yılında rotayı yeniden çevirdiği Karadeniz Liman Kentlerinde  hazırlık durumuyla ilgili açıklamalarda bulunan Sinop Kültür ve Turizm Derneği Başkanı Ahmet Çobanoğlu, Sinop’taki tarihi ve turistik yerlerin daha iyi hizmet verir hale getirilmesi gerektiğini söyledi.

Karadeniz limanları kruvaziyer gemilere hazır durumda mı?

Çin’de Vuhan kentinde ortaya çıkan ve tüm dünyaya hızla yayılmaya devam ederek binlerce insanın hayatını kaybetmesine neden olan korona virüsü nedeniyle kruvaziyer şirketleri, Uzak Doğu turlarını tek tek iptal etmeye başladı. Şirketler ise müşteri kaybı yaşamamak adına rotayı Karadeniz’e kırdı. İstanbul’dan yola çıkacak dev yolcu gemileri önce Sinop Limanı’na uğrayacak, ardından Trabzon ve Gürcistan’da Batum Limanı’na yanaşacak. Ancak şimdi Sinop’un buna hazır olup olmadığı konusu gündemde. Sinop Kültür ve Turizm Derneği bu konuda çok önemli uyarılarda bulundu.

Sinop Kültür ve Turizm Derneği Başkanı Ahmet Çobanoğlu, tarihi ve kültürel yapıların bir an önce daha iyi hizmet verir konuma getirilmesi gerektiği uyarısında bulundu. Başkan  Çobanoğlu, “Dünya ekonomik olarak gerçekten çalkalanıyor. Çok ciddi sıkıntılar var. Ne olacağını kestirmek zor. Geçen seneden beri aslında niteliksel bir kaybımız var. Geçen sene tepe noktasına çıktık. 2016’dan beri tam geri kazanamadığımız bir kaybımız var. Bunu kazanmanın yolu tabii ki, Sinop’ta ki tarihi ve turistik yerlerin daha iyi hizmet verir hale getirilmesi. Daha çok ortaya çıkarılması. Mesela şuan Tarihi Cezaevi restorasyona girecek. Daha doğrusu ne zaman gireceği belli değil. Ne kadar duracağı belli değil. Neresinin ne zaman kapatılacağı belli değil. Tabi bu böyle olunca belirsizlikler tur şirketlerini de etkiliyor. Buraya gelecek turistleri de etkiliyor. Kabul etmek gerekir ki hala yerli turist için en önemli kaynak Tarihi Cezaevi’dir. Şuan da tam bir kilitlenme var. Herkes birbirini bekliyor fakat bir iki tane hareket olursa gerisi içinde kamuoyu baskısı oluşturmak mümkün. Ben o yüzden belediyeden özellikle bu konuyu rica ediyorum. Şuan da en esnek çalışabilecek olan onlar. Onların da bir çalışma yaptığını biliyorum. Meydan projesi hayata geçince surların önü açılacak. Ondan sonrası zaten gelir diye tahmin ediyorum. Daha sonra ise çekek yerinin ise bir an önce düzenlenmesi lazım. Çekek Yeri civarına da orta vadeli bir proje olarak bunu söyleyebilirim. Orada bir marina projesi yapılması lazım. Çünkü bu proje yapılırsa ciddi biçimde tekne gelir. Tekne ile birlikte daha kaliteli turist gelir ve para harcar” dedi.

Trabzon Otelleri


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

BuTatilde
Yazımızı beğendiyseniz paylaşarak ve sosyal medya hesaplarımızı takip ederek bize destek olabilirsiniz. En sıcak turizm haberlerini ve en güzel seyahat yazılarını sizler için paylaşmaya her zaman devam edeceğiz.

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Karadeniz kruvaziyer turizmine hazır mı?

Yazı Formatı Seçiniz
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Video
Youtube and Vimeo Embeds