İtalya Ekonomi Bakanı Roberto Gualtieri, Çin’de ortaya çıktıktan sonra tüm dünyayı etkilemeye devam eden  yeni tip koronavirüsün (Kovid-19) hızla yayılmasının bu yıl İtalya ekonomik büyümesine “açıkça” olumsuz etki yapacağını ve bu etkinin kapsamının boyutlarını  tahmin etmek için “çok erken” olduğunu söyledi.

Bakan Gualtieri, İtalyan Rai 1 radyosunda katıldığı programda, ülkede şu ana kadar 17 kişinin ölümüne yol açan ve 650 kişiye bulaştığı tespit edilen koronavirüs salgınıına ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

İtalyan Bakan Gualtieri, “Bunun, ekonomik büyümeye olumsuz etkisi olacağı açıktır. Ama bunun ne kadar olacağına yönelik tahminde bulunmak için henüz erken. Bu hem virüsün gidişatına hem de onu yenmek için alacağımız önlemlerin başarısına bağlı.” diye konuştu.

Yaşanan virüs salgının ülkede yol açtığı ekonomik etkisini azaltmak için Avrupa Birliği kuralları çerçevesinde bütçe esnekliğ, haklarını  kullanacaklarına işaret eden Gualtieri, “Bu esnekliği ihtiyacımız olduğu kadar kullanacağız.” dedi.

Bakan Gualtieri, bu akşam yapılacak bakanlar kurulunda kon u hakkında yeni önlemler içeren bir kararname açıklayabileceklerini de ifade etti.

Diğer yandan, virüsün etkilediği bölgelerden Veneto’nun bölgesel yönetim başkanı Luca Zaia da Rainews24’e yaptığı açıklamada, koronavirüs dolayısıyla bölgenin en  önemli  kaynaklarından birisi  olan turizm sektörünün diz çöktüğünü belirtti. Bölgedeki tesislerde rezervasyonun sıfır olduğunu dile getiren Luca Zaia , operatörlerinin aldığı aramaların hep daha önce yapılan rezervasyonların iptaline yönelik olduğunu ve yeni bir rezervasyon alamadıklarını ifade etti.

İtalyan basınında yer alan çeşitli haberlerde de Veneto bölgesindeki hava alanlarında bu hafta itibariyle yüzde 30’luk bir düşüş gözlendiği belirtilirken, İngiltere merkezli Easyjet hava yolu şirketinin dün Milano-Malpensa ve Venedik hava alanından İsrail’e gitmek için havalanan iki uçağının, İsrail’in uçakları kabul etmemesi sebebiyle kalkış noktalarına geri döndüğü aktarıldı.

Virüsün yayıldığı İtalya’nın kuzeyindeki Lombardiya ve Veneto bölgelerindeki 10 belde bu yayılmanın önüne geçilebilmesi için karantina altına alınırken, buralarda yaşayanlar için vergi affı ve ödeme ertelemesi getirilmişti.

İtalya Otelleri


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

BuTatilde
Yazımızı beğendiyseniz paylaşarak ve sosyal medya hesaplarımızı takip ederek bize destek olabilirsiniz. En sıcak turizm haberlerini ve en güzel seyahat yazılarını sizler için paylaşmaya her zaman devam edeceğiz.

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

"İtalya turizmi, koronavirüsten kötü etkilenecek"

Yazı Formatı Seçiniz
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Video
Youtube and Vimeo Embeds