Dijital dünyanın önde gelen influencer’larını bir araya getiren INFLOW’un Kurucu Ortağı Afşın Avcı, influencer pazarının her yıl yüzde 20’nin üstünde büyüdüğünü ve pazar büyüklüğünün yaklaşık 6-7 milyar dolar aralığında olduğunu söyledi.

INFLOW’un Kurucu Ortağı Afşın Avcı, AA muhabirine yaptığı açıklamada, son dönemin en çok konuşulan konularından olan ve “sosyal medya etki gücüne sahip olan kişi” anlamına gelen influencer’lar üzerine açıklamalarda bulundu.

INFLOW’un, influencer trendini yakalamak ve influencer’ları ve pazarı bir araya getirecek bir platform oluşturmak amacıyla 2016 yılında kurulduğunu anlatan Avcı, “Aslında influencer’lar arasında görünmeyen bir network kurmak istedik. Influencer’lar bizim sözleşmeli çalışanlarımız değiller. Amacımız, temelde influencer pazarlama dünyasının doğru gittiğine dair, influencer’ların kendi profesyonelliklerini doğru şekilde devam ettirdiklerine dair ortamlar yaratmak ve bunu geliştirmek.” diye konuştu.

İstanbul’da ve Katar’da büyük zirveler düzenlediklerinin altını çizen Avcı, “Yaklaşık 6-7 milyar dolar civarında olan ve her yıl yüzde 20’nin üstünde büyüyen bir pazardan bahsediyoruz. Nispeten yeni bir iş bu. O kadar yeni bir iş ki bu işi ölçümlemesi bile çok zor.” dedi.

Influencer’ların sosyal anlamda hem olumlu hem de olumsuz etkilere sahip olduğunu vurgulayan Avcı, şöyle konuştu:

“Influencer’lar hem olumlu hem de olumsuz anlamda sosyal olarak ciddi etkilere sahipler. Bu insanlar küresel anlamda güçlerini kullanarak çok etkili olabiliyorlar. Örneğin takipçilerini toplayıp Pakistan’da, Somali’de okul inşa eden influencer’lar var. Bir influencer arkadaşımız UNICEF ile ortaklaşa Hindistan’daki kız çocuklarının gelişimlerindeki sağlık sorunları ile alakalı çalışmalar yapıyor. Ama aynı zamanda olumsuz örnekler de mevcut tabii ki. Çok genç influencer’lar var. Bazen kendilerine hakim olamayıp kötü şeylere neden olabiliyorlar. Şu anda 7-14 yaş aralığındaki gençlerin bir kısmı “youtuber” olmak istiyor. Bunun önüne geçemezsiniz.”

Influencer’ların turizm üzerinde çok olumlu etkileri olduğunu anlatan Avcı, “Biz 3 yıldır Türkiye’de etkinlik yapıyoruz. Influencer’larımızı  İstanbul dışında da Kapadokya, Antalya, Göbeklitepe, Trabzon, Rize ve Ankara gibi yerlere de götürüyoruz. Influencer’ların bu anlamda Türk turizmine katkısı oluyor. INFLOW şu anda küreselde Türkiye’yi doğal olarak tanıtan en güçlü iş diyebiliriz. Bizim davet ettiğimiz influencer’lar attıkları fotoğraf sayısını saymıyorlar. Bu yüzden bir influencer’ın İstanbul’dan 30 tane fotoğraf attığını görüyorsunuz.” diye konuştu.

Kaynak: AA

ÖNERİ: Çad’daki İlginç Ritüel!


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

BuTatilde
Yazımızı beğendiyseniz paylaşarak ve sosyal medya hesaplarımızı takip ederek bize destek olabilirsiniz. En sıcak turizm haberlerini ve en güzel seyahat yazılarını sizler için paylaşmaya her zaman devam edeceğiz.

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Influencer Pazarı Her Yıl %20 Büyüyor

Yazı Formatı Seçiniz
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Video
Youtube and Vimeo Embeds