Türkiye’de henüz koronavirüs vakası görülmemesine rağmen tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de olumsuz etkileri görülmeye başladı. İGA, haftalık olarak yaklaşık 100 bin kişi kaybetti.

İGA İstanbul Havalimanı CEO’su Hüseyin Kadri Samsunlu, firma olarak koronavirüs salgınından olumsuz etkilendiklerini belirtti.

İGA İstanbul Havalimanı CEO’su Hüseyin Kadri Samsunlu, Antalya’da Türkiye Genç İş İnsanları Konfederasyonu tarafından düzenlenen TÜGİK 2020 konferansında yaptığı konuşmada koronavirüs salgınından olumsuz etkilendiklerini ve etkilenmeye devam ettiklerini açıkladı.

İGA’nın haftalık kaybı 100 bin kişi

Konferansta yaptığı konuşmada havacılığın dünya genelinde güçlü bir büyüme  trendi içinde olduğuna değinen Samsunlu, “Bu sektör her sene yüzde 4-5 büyür. En büyük krizlerin olduğu yıllarda bile yolcu sayısı bir miktar aşağı geldi, sonra hızlanarak devam etti. Dünyada yaklaşık 4,5 milyar insan seyahat ediyor. Bu sayı 2 katına çıkacak. Orta gelir grubu dünya nüfusunun yüzde 40’ı. Orta gelir grubu önümüzdeki 20 yıl içinde yüzde 40’tan 56’ya çıkacak” diye konuştu.

Korona virüsün İstanbul Havalimanı’nı da olumsuz etkilediğini vurgulayan Samsunlu, sözlerini şöyle tamamladı: “Türkiye ile 5 ülke arasındaki uçuşlar durdurulmuş durumda. Bunlar Çin, İran, Kore, Irak ve İtalya. Bu ülkelerden İstanbul’a gelen haftalık yolcu sayısı 100 bin kişi. Bu bir etki. Bunu toplam yüzde 8 ile 10’u arası diye düşünebilirsiniz. İnsanlarımız evinden çıkamayacak duruma getirildi. Ondan dolayı doluluk oranlarında da yüzde 4-5 bir azalma var. Biz bu işten yüzde 15 civarında etkilendik.”

İstanbul Otelleri

 


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

BuTatilde
Yazımızı beğendiyseniz paylaşarak ve sosyal medya hesaplarımızı takip ederek bize destek olabilirsiniz. En sıcak turizm haberlerini ve en güzel seyahat yazılarını sizler için paylaşmaya her zaman devam edeceğiz.

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İGA koronavirüsten olumsuz etkileniyor

Yazı Formatı Seçiniz
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Video
Youtube and Vimeo Embeds