Türkiye Oryantiring Federasyonu Başkanı Hacer Akyüz, oryantiring sporuna olan ilginin ülkemizde her geçen gün arttığını söyledi. Spora olan ilginin artış göstermesinin iç turizmle olan olumlu kaynaşmasını da belirten Akyüz, harita ve pusula yardımıyla arazide yön bulma amaçlı bu sporun geniş kitlelere ulaştırılması adına çalışmalar yaptıklarını vurguladı.

Akyüz, yaptığı açıklamada spor braşına dair ilginin artış göstermesinden dolayı çok mutlu olduğunu belirtirken”Oryantiring, doğada yapılmakta olan bir spordur. Herhangi bir yaş sınırlamasının olmaması, yediden yetmişe herkesin gerçekleştirebileceği bir aktivite olması, hitap ettiğimiz kitleyi fazlasıyla genişletiyor. Son dönemde teknolojinin bizleri adeta esir ettiği dönemlerde dört duvar arasına sıkışmış insanlarımız, bu spor sayesinde oksijen almak ve farklı bir aktivite ile uğraşmak adına büyük bir fırsata sahip durumda. Koşarak, bisikletle, tekerlekli sandalye ile veya kayakla olmak üzere dört farklı disiplinde bu spor yapılabiliyor. Üç boyutlu düşünme, görsel hafızayı arttırma, sınav ve iş stresine karşı gelmeye karşı büyük avantajlar barındırıyor. Bu nedenle etkisi oldukça fazla” dedi.

Oryantiring iç turizme büyük katkı sağlıyor

oryantiring

Spor branşının ülkenin iç turizmini de geliştiren bir dal olduğuna da dikkat çeken Akyüz, konuyla ilgili olarak “Spor branşımızda 35 yaş üstü bireylerin dahil olduğu, “masterlar” adını verdiğimiz bir grup var. Bu gruptaki bireyler, farklı şehirlerde birtakım eğitimler aldı. Sporcularımız bu bağlamda gittikleri şehirlerin bitkilerini, yiyeceklerini, yemeklerini ve kültürel değerlerini görme şansı buldular. Dolayısıyla spor, iç turizmi fazlasıyla hareketlendiriyor. 2020 Dünya Gençler Koşarak Oryantiring Şampiyonası Kocaeli’de yapılacak. Dünya çapında 3 bin sporcu buraya gelecek. Tüm hazırlıklarımızı tamamladık, yaklaşık 55 ülkeden misafirlerimiz olacak. Dünya çapındaki federasyonların fazlasıyla önemsediği bir organizasyona ilk defa ev sahipliği yapacağız. Amacımız süreci güzel ve sorunsuz bir biçimde tamamlamak. Şampiyona, ülkemiz spor turizmi açısından da büyük bir önem arz ediyor” ifadelerini kullandı.

Akyüz üniversite öğrencilerini de oryantiring sporu ile buluşturmak istediklerini ve bu bağlamda Milli Eğitim Bakanlığı ile birtakım görüşmelerin devam ettiğinin altını çizderek, şöyle konuştu:

“Kredi Yurtlar Kurumu ile imzaladığımız bir protokol var. Yurtlarda kalan 628 bin kadar öğrencimizi bu çerçevede oryantiring ile buluşturmak istiyoruz. İl temsilciliklerimiz bu öğrencilerimiz için kurslar açacak. Şu an birçok ilde kurslarımız başladı bile. Yine Kültür Bakanlığı Müzeler Genel Müdürlüğü ile imzaladığımız bir protokol var. Bu kapsamda da Gaziantep ve Manisa’da oryantiring yarışmaları düzenleyeceğiz. Aile Sosyal Politikalar Bakanlığı yaptığımız işbirlikleri kapsamında da İzmir ve Ankara’da sevgi evlerinde kalan çocuklara yönelik etkinliklerimiz oldu. Bu çalışmalarımız 2020 yılında artarak devam edecek.”

İstanbul Otelleri

Turizm Haberleri


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

BuTatilde
Yazımızı beğendiyseniz paylaşarak ve sosyal medya hesaplarımızı takip ederek bize destek olabilirsiniz. En sıcak turizm haberlerini ve en güzel seyahat yazılarını sizler için paylaşmaya her zaman devam edeceğiz.

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İç Turizmi Hareketlendiren Spor: Oryantiring

Yazı Formatı Seçiniz
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Video
Youtube and Vimeo Embeds