İran’ın güneyinde Basra Körfezi’nin girişindeki Hürmüz Adası’nda bulunan tarihi Portekiz Kalesi, Yeni Çağ’daki Portekiz sömürgeciliğinin bölgedeki son eserlerinden biri olarak dikkati çekiyor. 

Coğrafi keşiflerin başlamasıyla deniz aşırı sömürgecilik faaliyetlerine hız veren Portekizliler, 16. yüzyıl başlarında Hindistan’da Goa ve Malezya’da Malakka’nın ardından Basra Körfezi’nin girişindeki Hürmüz Adası’nı da işgal etti.

115 yıl boyunca Portekizlilerin hakimiyetinde kalan adada ünlü komutan Alfonse de Albuquerque’nin emriyle inşa edilen kale günümüzde tarihe meraklı turistlerin ilgisini çekiyor.

Yaklaşık 2 bin metrekarelik alanı kaplayan kalede 3 burç, komutanlık merkezi, su deposu ve kilise bulunuyor. Kireç taşından inşa edilen kalede toplar ve mancınık mühimmatı için de büyük bir depo yapılmış.

Hürmüz Adası
İran’ın güneyinde Basra Körfezi’nin girişindeki Hürmüz Adası’nda bulunan ve “Cadılar Vadisi” olarak bilinen bölge, turistlerin ilgisini çekiyor. Sahil kenarındaki tepelerin üstünde değişik hayvan silüetlerini andıran kaya parçaları, bölgeyi ziyaret edenlere ilginç manzaralar sunuyor. ( Fatemeh Bahrami – Anadolu Ajansı )

Hürmüz Adası’nda hayvan silüetlerini andıran kaya parçaları ilginç manzaralar sunuyor

Adada Portekiz Kalesi’nin yanı sıra “Cadılar Vadisi” olarak bilinen bölge de rağbet görüyor.

Sahil kenarındaki tepelerin üstünde değişik hayvan silüetlerini andıran kaya parçaları, bölgeyi ziyaret edenlere ilginç manzaralar sunuyor.

İmages 20191202 2 39624510 49985608 scaled e1575279325170
İran’ın güneyinde Basra Körfezi’nin girişindeki Hürmüz Adası’nda bulunan ve “Cadılar Vadisi” olarak bilinen bölge, turistlerin ilgisini çekiyor. Sahil kenarındaki tepelerin üstünde değişik hayvan silüetlerini andıran kaya parçaları, bölgeyi ziyaret edenlere ilginç manzaralar sunuyor. ( Fatemeh Bahrami – Anadolu Ajansı )

Hürmüz’ü sanat merkezi olarak dünyaya tanıtma planı

Hürmüz Adası’nın Müdürü Mecduddin Hüseyni, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 42 kilometrekare yüz ölçümüne sahip adada günümüzde yaklaşık 6 bin kişinin yaşadığını söyledi.

Hüseyni, seramik ve makyaj malzemesi olarak kullanılan kırmızı toprağı ve elmas gibi parlayan tuzuyla ünlü adayı Portekiz, Fransa, İtalya, İngiltere, İspanya, Japonya ve Çin gibi ülkelerden turistlerin ziyaret ettiğini belirtti.

Adanın coğrafi önemine de dikkati çeken Hüseyni, “Hürmüz Adası, İran’ın en hassas ve stratejik noktalarından birinde yer alıyor, ülkenin karasularının kritik bölgesinde yer aldığı için çok önemli bir fiziksel konuma sahip.” ifadelerini kullandı.

Adaya daha çok sanat meraklılarının geldiğini ve bu yüzden Hürmüz’ü bir sanat merkezi olarak dünyaya tanıtmak istediklerini dile getiren Hüseyni, yabancı turistleri çekmek için İran Miras, El Sanatları ve Turizm Bakanlığının desteğiyle yerel halka ve tur rehberlerine kurs verdiklerini aktardı.

Kaynak: AA

İran Rezervasyon Fırsatları

Kış Turizmi Merkezlerinde İlk Kar Yağışı

 


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

BuTatilde
Yazımızı beğendiyseniz paylaşarak ve sosyal medya hesaplarımızı takip ederek bize destek olabilirsiniz. En sıcak turizm haberlerini ve en güzel seyahat yazılarını sizler için paylaşmaya her zaman devam edeceğiz.

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hürmüz Adası Turistlerin İlgisini Çekiyor

Yazı Formatı Seçiniz
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Video
Youtube and Vimeo Embeds