Çin’in Hong Kong Özel İdari Bölgesi Baş Yöneticisi Carrie Lam, Çin’i kasıp kavuran yeni tip koronavirüsün yayılmasını önlemek amacıyla gece yarısından itibaren ana kara ile çoğu kara ve deniz sınır geçiş noktalarının kapatılacağını duyurdu.

Lam yaptığı açıklamada, yalnızca Hong Kong ile Şıncın kenti arasındaki sınır geçiş noktası ile Cuhay-Makau Köprüsü’nün açık kalarak geçişlerin bu iki noktadan kontrollü olarak yapılacağını belirtti.

Carrie Lam, ülke vatandaşlarına, salgınla mücadelede “birlik olmaları” çağrısında bulundu.

Hong Kong yayın kuruluşu RTHK’de, havalimanının da açık kalacağı duyurdu.

Lam, pek çok Hong Konglu için seyahat etmenin “gerçek ve meşru” bir ihtiyaç olması dolayısıyla ana karayla sınırların tamamen kapatılamayacağının altını özellikle çizdi.

Çin’in Hubey eyaletinin Vuhan kentinde ortaya çıkan ve salgına dönüşen yeni tip koronavirüs nedeniyle, Hong Kong’da daha önce ana kara ile hızlı tren ve vapur seferleri askıya alınmıştı.

Hong Kong’da şimdiye kadar 15 kişide, yeni tip koronavirüs tespit edilmişti.

Sağlık çalışanları greve gitti

Çin’deki koronavirüs salgını ve stok sıkıntısı
Çin’de şiddetli akut solunum yolu sendromuyla (SARS) benzerliği bulunan yeni tip koronavirüsten (2019-nCoV) korunmak için Hong Kong Özel İdari Bölgesi’nde halk, maske takarak günlük hayatına devam ederken, bazı ihtiyaç maddelerini almak için uzun kuyruklar oluşturdu. ( Miguel Candela Poblacion – Anadolu Ajansı )

Hong Kong’da görev yapan yüzlerce sağlık çalışanı, yeni tip koronavirüsün yayılma riskini azaltmak için ana kara ile sınırın tamamen kapatılması talebiyle greve gitti.

BBC’nin haberine göre, yeni kurulan bir sendika olan Hastane İdaresi Çalışanları Birliği (HAEA) Başkanı Winnie Yu, basına yaptığı açıklamada, “Sınır tam olarak kapatılmazsa, salgınla mücadele etmek için yeterince insan gücü, koruyucu ekipman veya izolasyon odası olmayacak.” dedi.

RTHK’ye göre, sağlık çalışanlarının sabah saatlerinden itibaren sendikaya kayıt yaptırmak için kamu hastanelerinin önünde uzun kuyruklar halinde beklediği ve greve katılımın yoğun olduğu görüldü.

Sendika başkanı Yu, yerel saatle 10.30 itibarıyla greve binden fazla kişinin katıldığını ve öğleden sonra bu sayının daha da artmasının beklendiğini söyledi.

Hong Kong Baş Yöneticisi Carrie Lam, Çin ana karası ile sınır geçiş noktalarının kapatılması yönünde alınan karara ilişkin yaptığı açıklamada, söz konusu kararın sağlık çalışanlarının bu yöndeki talebiyle herhangi bir ilgisi bulunmadığını, virüsün yayılmasına engel olmak için alınan bir önlem olduğunu ifade etti.

Dünya Sağlık Örgütü, “uluslararası acil durum” ilan etmişti

Çin’de, yeni tip koronavirüs salgını nedeniyle can kaybı 361’e, virüs bulaşan kişi sayısı 17 bin 205’e yükselmiş, virüsün tespit edildiği kişi sayısı dünya genelinde ise 17 bin 300’ü aştiği belirtiliyor.

Virüs nedeniyle Çin dışında ilk ölümlü vaka Filipinler’de kayda geçmiş ve yetkililer, yeni tip koronavirüs teşhisi konulan 44 yaşındaki bir Çin vatandaşının hayatını kaybettiğini açıklamıştı.

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Acil Durum Komitesi, 30 Ocak’ta, yaptığı toplantıdan sonra Çin’de ortaya çıkan yeni tip koronavirüs salgınıyla ilgili “uluslararası kamu sağlığı acil durumu” ilan etmişti.

DSÖ, cuma günü, yeni tip koronavirüs salgını nedeniyle bu ülkeyle sınırların kapatılmasının insanları yasa dışı yollardan Çin’e girmeye itebileceği ve bunun sonucunda salgının daha da yayılabileceği ve tehlikenin boyutlarının büyüyebileceği uyarısında bulunmuştu.

Hong Kong Otelleri

Turizm Haberleri


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

BuTatilde
Yazımızı beğendiyseniz paylaşarak ve sosyal medya hesaplarımızı takip ederek bize destek olabilirsiniz. En sıcak turizm haberlerini ve en güzel seyahat yazılarını sizler için paylaşmaya her zaman devam edeceğiz.

Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Havaalanlarimiz yeterli önlemi halen daha almış değil ve yurt dışından uçuşlar gelmeye devam ediyor vatandaş canı bu kadar değersiz olan başka bir ülke var mı acaba? Sayet bu virus ülkemize girerse çok kötü sonuçlar doğurur gibi görünüyor tüm önlemlerin en siki sekilde alınması gerekir.

Hong Kong, Çin ile sınır geçiş noktalarını kapatıyor

Yazı Formatı Seçiniz
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Video
Youtube and Vimeo Embeds