Hindistan’da faaliyet gösteren Air India ve Indigo hava yolu şirketlerinin, yeni tip koronavirüs (2019-nCoV) salgını nedeniyle, Çin’e düzenlenen bazı hatlardaki uçuşlarını askıya aldıkları öğrenildi.

Air India şirketinin Twitter hesabından yapılan açıklamada, 31 Ocak ile 14 Şubat arasında Mumbai, Yeni Delhi, Şangay uçuşlarının iptal edildiği, Yeni Delhi ile Hong Kong arasındaki haftalık sefer sayısının azaltılacağı belirtildi.

Hint basınında yer alan haberlere göre, şirket yetkilileri, Çin ve bölgede yer alan diğer ülkelere yapılan seferlerde, tüm uçuş mürettebatından N95 maskelerini takmalarını istedi.

Indigo şirketi ise 1-20 Şubat’ta Yeni Delhi ile Çengdu, 1 Şubat’tan itibaren de Bangalore ile Hong Kong uçuşlarını askıya aldığını duyurdu.

Hava yolu şirketlerinden Çin’e yapılan  seferlere düzenleme

Vuhan kentinde ortaya çıkan yeni tip koronavirüs (2019-nCoV) salgını nedeniyle tüm dünyada çeşitli hava yolu şirketleri Çin’e yapılacak uçuşları askıya almıştı.

İngiliz hava yolları British Airways’ten (BA), yapılan açıklamada, “İngiltere Dışişleri Bakanlığının seyahat uyarısının ardından derhal geçerli olmak üzere Çin ana karasıyla karşılıklı tüm uçuşları askıya aldık.” ifadeleri kullanılmıştı.

Alman hava yolu firması Lufthansa Group’a bağlı hava yolu şirketleri de Çin’e yapılmakta olan tüm uçuşlarını 9 Şubat 2020 tarihine kadar durdurma kararı almıştı.

Yeni tip koronavirüs dünyada hızla yayılıyor

Endonezya’daki Lion Air şirketinin sözcüsü Danang Mandala Prihantor da yaptığı açıklamada, gelecek günlerde Endonezya’nın Denpasar, Manado, Surabaya, Cakarta ve Batam kentlerinden Çin’deki 15 havalimanına yapılacak 50’den fazla uçuşun iptal edildiğini bildirmişti.

Güney Kore’nin Seoul Air şirketi de Çin ana karasında Cangciacie ve Linyi kentlerine yapılan uçuşları askıya aldığını daha önce açıklamıştı.

Finlandiya hava yolları Finnair, merkezi Hong Kong’da bulunan Cathay Pacific ve Singapor şirketi Jetstar Asia, Çin ana karasına sefer sayılarını azaltacağını duyurmuştu.

Yeni tip koronavirüs salgını

Vuhan Koronavirüs

Yeni tip koronavirüs, ilk olarak Çin’in Hubey eyaletine bağlı Wuhan kentinde 12 Aralık 2019’da tespit edilmişti. Vuhan Belediyesi Sağlık Komisyonu, 31 Aralık 2019’da kentteki Huanan Deniz Ürünleri Pazarı ile teması bulunan 27 kişide daha “gizemli” hastalığın görüldüğünü açıklamış ve pazardaki tüm ticari faliyetleri sonlandırarak pazarı kapatmıştı.

Çin’de gerçekleştirilen yeni tip koronavirüse yönelik bilimsel çalışmalarda, virüsün genetik dizininin Çin’e özgü bazı yarasa ve yılan türlerinden kaynaklandığına dair ilk sonuçlar elde edilmiş, daha sonra salgın sona erinceye kadar ülkede yabani hayvan ticareti tamamen yasaklanmıştı.

Virüsün kısa sürede Vuhan’dan diğer kent ve eyaletlere sıçraması nedeniyle 22 Ocak’tan bu yana başta Wuhan olmak üzere, Hubey eyaletine bağlı 17 kentte toplu ulaşım durdurulmuştu.

Ülkede bu güne kadar can kaybının 132 ye ulaştığı, ölümcül virüsün bulaştığı hasta sayısının ise 5974 kişiye yükseldiği bildirilmektedir. Çin’de toplam müşahade altına alınan kişi sayısı ise 59.990 a yükseldiği resmi kaynaklarca açıklanmıştır.

Yeni tip koronavirüs solunum, hapşırma ve öksürme durumlarında hava yoluyla bulaşıyor. İlk belirtileri yüksek ateş, boğaz ağrısı, öksürük, nefes darlığı, solunumda zorluk ve ishal şeklinde ortaya çıkıyor.

İleri safhalarda zatürre ve böbrek yetmezliğine neden olan virüs, nihayetinde ölümle sonuçlanabiliyor.

Hindistan Otelleri

Turizm Haberleri


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

BuTatilde
Yazımızı beğendiyseniz paylaşarak ve sosyal medya hesaplarımızı takip ederek bize destek olabilirsiniz. En sıcak turizm haberlerini ve en güzel seyahat yazılarını sizler için paylaşmaya her zaman devam edeceğiz.

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hindistan'da koronavirüs alarmı

Yazı Formatı Seçiniz
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Video
Youtube and Vimeo Embeds